„Kamerdyner” od dzisiaj w kinach. Książka w księgarniach pod patronatem Booklips.pl!
Przez ponad trzy dekady służył ośmiu kolejnym prezydentom USA. Niezwykła historia „Kamerdynera” od dzisiaj w polskich kinach i księgarniach. Książka Wila Haygooda ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
W 2008 roku, w tygodniach poprzedzających historyczny wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych, dziennikarz i dawny korespondent zagraniczny Washington Post, Wil Haygood, postawił sobie za cel odnalezienie Afroamerykanina, który pracował w Białym Domu i miał okazję niejako zza kulis obserwować przemiany związane z ruchem na rzecz praw obywatelskich. Po wielu telefonicznych rozmowach Haygood odkrył, że ktoś taki mieszka tuż obok, w Waszyngtonie. Tą osobą był osiemdziesięciodziewięcioletni Eugene Allen, który był kamerdynerem w Białym Domu przez trzydzieści cztery lata, służąc w tym czasie ośmiu kolejnym prezydentom. Zaczynał, gdy głową państwa był Harry Truman, odchodził na emeryturę za rządów Ronalda Reagana. Doczekał zaś dnia, gdy najwyższy urząd w USA objął Barack Obama. Kilkugodzinna rozmowa z Eugene?em i jego żoną Helen uświadomiła Haygoodowi, że ma do czynienia z kimś wyjątkowym, kimś, kto był bezpośrednim świadkiem najbardziej kluczowych momentów w historii kraju i znał osobiście ludzi, którzy na nie wpływali.
Kiedy prezes Sony Pictures Entertainment, Amy Pascal, przeczytała wywiad z Allenem w Washington Post i przesłała go producentce Laurze Ziskin, współtwórczyni sukcesów takich filmów, jak ?Pretty Woman?, ?Lepiej być nie może? czy ?Spider-Man?, ta od razu spostrzegła, że historia Allena ma ogromny potencjał na wspaniały, epicki film. Autor artykułu, Wil Haygood, prowadził wprawdzie rozmowy na temat zakupu praw do ekranizacji historii Eugene?a Allena z innymi producentami, ale uznał, że pasja Ziskin i jej wizjonerskie podejście do tego tematu są wyjątkową wartością i postanowił z nią właśnie zrealizować film ? tak szybko, jak to tylko możliwe.
Laura Ziskin chciała, żeby jej film wyreżyserował Lee Daniels, który właśnie świętował wielki sukces swojego nagrodzonego Oscarem obrazu ?Hej, Skarbie?. Do zagrania Cecila Gainesa (wzorowanego na postaci Eugene’a Allena) i Glorii (jego żony) producenci zaprosili Foresta Whitakera oraz Oprah Winfrey. David Oyelowo, który zagrał w ?Pokusie?, poprzednim filmie Lee Danielsa, zgodził się zagrać ich syna ? upartego aktywistę Louisa. Niedługo potem obsada filmu została skompletowana i znalazły się w niej takie gwiazdy, jak: Yaya Alafia, Mariah Carey, John Cusack, Jane Fonda, Cuba Gooding Jr, Terrence Howard, Elijah Kelley, Minka Kelly, Lenny Kravitz, James Marsden, Alex Pettyfer, Vanessa Redgrave, Alan Rickman, Liev Schreiber i Robin Williams. Większość aktorów zgodziła się na udział w tym filmie z czystej miłości do tego projektu. Wielu zagrało za dużo niższe stawki niż normalnie; niektórzy musieli zrezygnować z innych zobowiązań, czy przesunąć termin trasy koncertowej. Zdjęcia do filmu powstawały w lecie 2012 roku w Nowym Orleanie. Lee Daniels nakręcił film w czterdzieści jeden dni, co, biorąc pod uwagę ilość aktorów na planie i historyczny charakter filmu, było imponującym tempem.
„Kamerdyner” w reżyserii Lee Danielsa i „Kamerdyner” autorstwa Wila Haygooda są ze sobą blisko związane, jednak film nie jest wierną ekranizacją książki, z kolei książka nie jest tzw. nowelizacją filmu. To poruszający, pełen emocji kinowy obraz oparty częściowo na autentycznych wydarzeniach i osobna publikacja książkowa Wila Haygooda. Reporterska powieść pasjonująco opowiada o losach czarnoskórego prezydenckiego kamerdynera. Pokazuje drogę do krótkiej sławy skromnego służącego amerykańskich producentów i historię powstania filmu o nim, którego Haygood był współproducentem. Książka zawiera również esej na temat udziału Afroamerykanów w historii Hollywood oraz 57 zdjęć Eugene’a Allena, jego rodziny, prezydentów, którym służył, i znakomitej obsady filmu.
„Kamerdyner” Wila Haygooda ukazał się nakładem wydawnictwa Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.
Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu na podstawie artykułu Wila Haygooda, który od dzisiaj gości na ekranach polskich kin:
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi