Nagroda Literacka Gdynia z nową kategorią

27 grudnia 2013

Nagroda Literacka Gdynia dla tłumaczy
Sekretarz Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia dr Violetta Trella ogłosiła, że od 2014 roku gdyńska nagroda poszerzona zostanie o kolejną kategorię.

Począwszy od 2006 roku Gdyńska Kostka Literacka i nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych przyznawane były w trzech kategoriach: poezja, proza i esej. Od przyszłego roku nagroda zostanie wzbogacona o nową kategorię, jaką jest przekład na język polski. Tym sposobem tłumacze doczekają się niebawem drugiego w Trójmieście wyróżnienia przyznawanego przekładom literackim (tydzień temu również prezydent Gdańska ogłosił ustanowienie Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya Żeleńskiego).

Nagroda Literacka Gdynia została powołana w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in. tak popularni i nagradzani już pisarze jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, a także przedstawiciele młodego pokolenia jak Justyna Bargielska, Michał Witkowski czy Adam Wiedemann. Nagroda ta jest de facto rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. Gdyńska nagroda nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności, czego dowodem jest chociażby decyzja o rozszerzeniu formuły o nową kategorię. Zgłoszenia książek, jakie ubiegać się będą o wyróżnienie w 9. edycji nagrody, przyjmowane są do 31 stycznia 2014 roku.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy