9 świątecznych książek na zimowe wieczory

25 grudnia 2013

Święta nie muszą oznaczać tylko spotkań z bliskimi i rodziną, ale również z dobrą lekturą. Specjalnie dla was przygotowaliśmy więc 9 propozycji świątecznych książek, które pozwolą wam cieszyć się bożonarodzeniową magią przez długie zimowe wieczory.

Dickens-Opowiesc-wigilijna

Charles Dickens „Opowieść Wigilijna” (wyd. Media Rodzina, Buchmann i inne)

Klasyk literatury i świątecznych opowieści. Chyba najbardziej znane dzieło, które wyszło spod pióra Dickensa. Wielokrotnie przenoszone na duży i mały ekran, choć nie zawsze w historycznie wiernym kostiumie. Powieść o starym skąpcu i samotniku, który pod wpływem duchów, jakie odwiedzają go pewnej wigilijnej nocy, zmienia się w szczodrego człowieka, na stałe weszła do kanonu kultury masowej, a zaczerpnięte z niej motywy są nieustanie wykorzystywane przez kolejne pokolenia pisarzy i scenarzystów. Popularność tej nowelki już dawno przerosła popularność samego autora – do tego stopnia, że nawet ci, którzy nie znają Dickensa i literackiego pierwowzoru, są w stanie streścić jej najważniejsze wątki.
Krzysztof Stelmarczyk

capote-gwiazdka

Truman Capote „Gwiazdka” (wyd. Prószyński i S-ka)

Zebrane w niewielkim tomiku dwa bożonarodzeniowe opowiadania Trumana Capote?a. Przepełnione nostalgią, mocno autobiograficzne utwory oparte zostały na wspomnieniach autora z dzieciństwa. Wraz z Capotem spędzamy ostatnią Gwiazdkę z ukochaną 60-letnią kuzynką, a zarazem pierwszą prawdziwą przyjaciółką i powiernicą, odwiedzamy również w odległym Nowym Orleanie ojca pisarza, playboya i utrzymanka, który przy tej jednej jedynej okazji chciałby usłyszeć z ust swego syna słowo ?kocham?. Dalekie od hucznego, wesołego świętowania dwa kipiące od emocji literackie klejnoty, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze.
Artur Maszota

wharton-wiesci

William Wharton „Wieści” (wyd. Rebis)

A co gdyby święta spędzić w starym młynie? Otóż taką propozycję wystawia nam autor słynnego „Ptaśka” ? William Wharton. Wtóruje mu małżeństwo z doświadczeniem oraz ich dorosłe córki i młody syn. Nie myślcie pochopnie, że ten obrazek obyczajowy to tylko śnieg, ostrokrzew i dania z puszki. To śnieg, ostrokrzew i dania z puszki w magiczny sposób opisane przez zdolnego literata. Lektura godna polecenia dla tych, którzy wraz z książką chcieliby nieco zwolnić. Mikołaj nie okaże się mordercą, a w paczce z prezentami nie znajdziemy niczyjego palca. Zdecydowanie postawiono tu na klimat zamiast fabuły bogatej w wydarzenia. I bardzo dobrze, bo to czyni „Wieści” pozycją dla najcierpliwszych czytelników, którzy w zamian za spokój dostaną uroczą widokówkę z Francji.
Łukasz Kaminzki

moore-najglupszy-aniol

Christopher Moore „Najgłupszy anioł” (wyd. Mag)

Ile razy można wałkować wciąż te same święta – z poczciwym Mikołajem, gwiazdką na czubku choinki oraz zaraźliwą serdecznością? Christopher Moore z przekorą prezentuje nieco inny obrazek. Oto pewien niemądry anioł pieprzy sprawę i miasteczko Pine Cove, które od prawie tygodnia żyje świątecznymi przygotowaniami, pogrąża się w chaosie rodem z ?Planet Terror? Rodrigueza: na przyjęcie wigilijne dla samotnych przybywa horda żywych trupów pod przewodnictwem żądnego zemsty Mikołaja. Czy zgromadzeni w kaplicy mieszkańcy z ?naspawanym? trawką policjantem na czele i zwisającym z choinkowej gwiazdy owocożernym nietoperzem Roberto stawią jej czoło? Podpowiem, że w tej przezabawnej, satyryczno-postmodernistycznej powieści wszystko się może zdarzyć.
Emilia Dulczewska-Maszota

Pratchett Wiedzmikolaj

Terry Pratchett „Wiedźmikołaj” (wyd. Prószyński i S-ka)

Jedna z bardziej znanych i popularniejszych odsłon z cyklu o Świecie Dysku. Doczekała się dwuczęściowej telewizyjnej ekranizacji. Esencja stylu i humoru Pratchetta. Przezabawna historia o sile wiary, która przez wielu uznawana jest za najlepszą powieść, w której pierwsze skrzypce grają Śmierć i jego wnuczka. Za zasłoną zwariowanej fabuły, której punktem wyjściowym jest skrytobójczy zamach na dyskową wersję św. Mikołaja, kryje się wyjaśnienie źródeł bożonarodzeniowych tradycji, jak i samego święta. Przy okazji autor w typowy dla siebie sposób przekonuje, że dziecięca wiara w brodatego grubasa rozdającego prezenty grzecznym dzieciom przygotowuje nas do wiary w większe „kłamstwa”, jak choćby wolność, równość i sprawiedliwość.
Krzysztof Stelmarczyk

brodski-wiersze

Iosif Brodski „Wiersze bożonarodzeniowe” (wyd. Znak)

Święta to okres niezwykle poetycki. Dla niszy uzależnionej od tomików proponujemy zestaw 21 wierszy Noblisty z roku 1987. Autor lubił zasiadać do biurka zamiast do wigilijnego stołu, aby pisać poezję. Okoliczności jednak nie zawsze były iście domowe, bo los czasami zmuszał do tworzenia w więzieniu albo na emigracji. Kunszt utworów mimo to został zachowany, specyficzne uczucie do zimy ? również. Na dokładkę dostajemy wywiad z Brodskim (wcale nie tak słodki, jak sernik babci), bo przecież nie wszyscy mogą zrozumieć prezenty zmetaforyzowane.
Łukasz Kaminzki

christie-tajemnica-puddingu

Agatha Christie „Tajemnica gwiazdkowego puddingu” (Wydawnictwo Dolnośląskie)

W dorobku królowej kryminału znajdziemy zbiór opowiadań, które autorka poświęciła najbardziej ulubionym przez nią świętom, czyli Bożemu Narodzeniu. Mimo że akcja tylko jednego opowiadania ? tytułowego – rozgrywa się w świątecznym klimacie, to cały zbiór jest swoistym bożonarodzeniowym pakietem. Chociaż, sugerując się słowami autorki, można by rzec, że mamy tu raczej do czynienia z literackim świątecznym daniem: „Tę książkę o bożonarodzeniowej uczcie można określić jako Wybór szefa. Szefem jestem ja! Są tu dwa główne dania: 'Tajemnica gwiazdkowego puddingu’ i 'Zagadka hiszpańskiej skrzyni’ oraz wybór przystawek”. Tytułowe opowiadanie jest hołdem złożonym świętom, które Christie pamięta z lat dziecinnych. To Boże Narodzenie charakteryzujące się tradycyjną i rodzinną atmosferą, którą wypełniają świąteczne pyszności oraz gwar licznych gości. Jest także pewna kryminalna zagadka, którą ma za zadanie rozwiązać najbardziej znany literacki detektyw świata, czyli Herkules Poirot. W opowiadaniu mamy wszystko to, z czego znana jest Agatha Christie, czyli: zamkniętą przestrzeń, w której rozgrywa się akcja, zagadkę i zaskakujące zakończenie.
Ewelina Dyda

grisham-darujmy-sobie

John Grisham „Darujmy sobie te święta” (wyd. Albatros)

Z sal sądowych i znad przykurzonych tomów akt Grisham zabiera nas na amerykańskie przedmieścia w okresie przedświątecznej gorączki. Chociaż „Darujmy sobie te święta” jest humorystyczną opowiastką, która dalece odbiega od typowych powieści autora, główni bohaterowie książki, rodzina Kranków, przeżyją perypetie godne najlepszego thrillera prawniczego. Chcąc uciec przed świętami na Wyspy Kanaryjskie, będą musieli zastosować najsprytniejsze wybiegi wobec nieprzejednanych sąsiadów, a niespodziewane okoliczności, jakie wynikną tuż przed kulminacyjnym momentem procesu przygotowań do wyjazdu, zmuszą ich do diametralnej zmiany linii obrony. Powieść czyta się szybko i, pomimo oczywistego happy endu, skutecznie odstrasza ona wszelkiej maści indywidualistów przed zamieszkaniem pośród współczesnej amerykańskiej middle class, jakby żywcem przeniesionej z osławionego miasteczka Stepford.
Artur Maszota

lucy-maud-ania

Lucy Maud Montgomery „Święta z Anią i inne opowiadania na Boże Narodzenie” (wyd. Galaktyka)

Ta ruda dziewczyna wydaje się być dobra na każdą okazję. Oczywiście, pierwsze zdanie jest dość dwuznaczne, ale jeszcze parę lat temu bym nie pomyślał, że spędzę z Anią ostatnie dni grudnia? Niektóre fragmenty zostały przeniesione z innych książek, lecz są też „nowe” historie bohaterki. Wszystkie w znanym nam klimacie Zielonego Wzgórza, a więc naprawdę pięknym! Nie tylko dla małych dziewczynek.
Łukasz Kaminzki

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia