„Dziennik panny służącej” – skandalizujące dzieło sprzed wieku w księgarniach pod patronatem Booklips.pl
Z okazji premiery nowej adaptacji „Dziennika panny służącej” w reżyserii Benoîta Jacquota wydawnictwo Marginesy wznowiło skandalizującą powieść Octave?a Mirbeau w klasycznym tłumaczeniu Marii Zenowicz.
Pisana z górą sto lat temu powieść przedstawia w formie dziennika losy Celestyny, służącej z Paryża, która przyjeżdża na służbę na prowincję. Podczas pobytu u państwa Lanlaire?ów prowadzi zapiski o tym, co jej się przytrafia i wspomina pracę w innych domach. Opisuje swoje romanse, dawnych kochanków, śmieszne i tragiczne historie, umizgi ekscentrycznych pracodawców. Pojawia się modny pisarz, obłudny mieszczuch, działacz dobroczynny, zubożały hrabia ożeniony z bogatą parweniuszką, stary fetyszysta czy zblazowany młodzieniec. Celestyna ma niezwykle ostre pióro i znakomity dar obserwacji. I nie zna litości w zdradzaniu tajemnic swoich chlebodawczyń oraz przywar swoich panów zafascynowanych jej urodą.
U Lanlaire?ów Celestyna poznaje Józefa ? służącego, tyrana, stręczyciela i sadystę. Boi się go, ale jest także nim zafascynowana. Pewnego dnia w lesie zostaje znaleziona zgwałcona i zamordowana dziewczyna ? Klarcia. Celestyna domyśla się, kto to mógł zrobić? Tylko czy jej to będzie przeszkadzało?
W swej odważnej jak na ówczesne czasy książce Mirbeau oddaje głos służącej, co samo w sobie już było wywrotowe. Jeśli dodamy do tego opisy seksualnych perwersji, ocierających się chwilami o patologię, wyuzdanie i trochę sadyzmu, nic dziwnego, że powieść wywołała przed laty zgorszenie. Jednak pod skandalizującą powłoką autor, który wedle słów Emila Zoli „oddał serce nędzarzom i cierpiącym tego świata”, pokazuje nam cuchnące oblicze wyższych sfer. „Dziennik panny służącej” pozbawia przedstawicieli klasy wysokiej powierzchownej uczciwości, obnażając jednocześnie ich hipokryzję i perwersję.
Powieść Mirbeau doczekała się czterech adaptacji. Przeniesienia historii na ekran podjęli się m.in. dwaj wybitni filmowcy – Jean Renoir w 1946 roku i Luis Bu?uel w 1964. Najnowsza produkcja w reżyserii Benoîta Jacquota z Léą Seydoux w roli głównej od piątku 22 maja wyświetlana będzie w polskich kinach.
Powieść „Dziennik panny służącej” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi