9-15 grudnia 2019 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Różnorodny zestaw lektur na zimowe wieczory. Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w dniach od 9 do 15 grudnia.
Jack Ketchum „Babski wieczór” | Opis wydawcy: Jack Ketchum, autor książek takich jak „Dziewczyna z sąsiedztwa” oraz „Zabawa w chowanego”, zyskał opinię wiodącego pisarza uprawiającego gatunek tzw. horroru ekstremalnego.
„Babski wieczór” to szarpiąca nerwy jazda bez trzymanki w stronę bezkompromisowego horroru, uznana przez niektórych za zbyt brutalną, by mogła trafić do masowej sprzedaży i przeciętnego czytelnika. Jest to uwspółcześniona wersja historii odwiecznego konfliktu między płciami, ale posunięta do ekstremum. Jack Ketchum po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych!
Jack Ketchum, Edward Lee „Zaburzenia snu” | Opis wydawcy: Przez długi czas Jack Ketchum i Edward Lee podążali odrębnymi ścieżkami, tworząc niezależnie swoje historie ściskające żołądek i przekraczając wszelkie granice dobrego smaku oraz poprawności literackiej fikcji. Teraz ich drogi się jednak spotkały, czego wynikiem jest pięć wspólnie napisanych opowiadań, gwarantujących miłośnikom literatury ekstremalnej porządną dawkę makabry i szokującą rozrywkę na najwyższym poziomie.
Dan Coman „Parochia” | Opis wydawcy: „Parochia” to dziwaczna monografia pewnej wyimaginowanej wioski z czasów tragicznej i groteskowej dyktatury Ceauşescu i jednocześnie fałszywy, ironiczny Bildungsroman, w którym mieszają się religijność, fantastyka, wiejskość i polityka. Wieś widziana jest oczami antybohatera, który nie chce wydorośleć, trzydziestoletniego chłopaka zakochanego w tajemniczej dziewczynie o imieniu Ninia, pojawiającej się zawsze ze świtą dziwnych zwierząt o zapachu chrupek, które wymykają się wszelkiej taksonomii. Nietypowa powieść Dana Comana łączy prozaizm realistycznej narracji z liryzmem upiornej wyobraźni, wynurzającej się z banalnej codzienności.
Ananda Devi „Ewa ze swych zgliszcz” | Opis wydawcy: Radykalnie szczera, a jednocześnie uwodząca poetyckością historia czworga nastoletnich Maurytyjczyków z blokowiska w stolicy kraju, szukających wyjścia z zaklętego kręgu lęku i przemocy: Ewa, dla której jedyną bronią i źródłem władzy jest jej własne ciało; jej przyjaciółka Savita, która jako jedyna darzy Ewę bezinteresowną miłością, snuje plany wyjazdu, ale nie chce odejść sama; Sadiq, utalentowany początkujący poeta, zapatrzony w twórczość Rimbauda i zakochany w Ewie; Clélio, zadziorny buntownik, wyczekujący bez nadziei, aż jego starszy brat sprowadzi go do Francji?
„Ewa ze swych zgliszcz” to wędrówka po najmroczniejszych zakątkach Mauritiusa, nieodwiedzanych przez beztroskich turystów z bogatego Zachodu i świadomie przemilczanych w podróżniczych przewodnikach. To także przenikliwy opis kształtowania się i dojrzewania osobowości na marginesach społeczeństwa. Książka otrzymała prestiżową Nagrodę Pięciu Kontynentów Frankofonii (2006) ? najważniejsze wyróżnienie dla utworu w języku francuskim autorstwa pisarza spoza Francji.
Alan Moore, Kevin O`Neill „Liga Niezwykłych Dżentelmenów: XX stulecie” | Opis wydawcy: Trzeci tom rewelacyjnej opowieści o najsłynniejszych postaciach z dawnych powieści i filmów przygodowych, które w ujęciu mistrza komiksu Alana Moore?a stały się superbohaterami o niezwykłych mocach! Trylogia, której akcja toczy się na przestrzeni niemal stu lat. Od okultystycznych salonów i mrocznych zaułków Londynu z początku XX wieku, przez psychodeliczne lata sześćdziesiąte, po nowoczesną rzeczywistość z 2009 roku ? Mina Murray i jej drużyna mierzą się nie tylko ze swoimi przeciwnikami, lecz także ze zmieniającym się światem.
Scenarzystą serii jest słynny brytyjski twórca Alan Moore, autor takich bestsellerów jak: „Strażnicy”, „Promethea”, „V jak vendetta”, „Providence”. Rysunki są dziełem stałego grafika cyklu, Kevina O?Neilla (Nemezis the Warlock, Marshal Law), zdobywcy wielu wyróżnień komiksowych, w tym dwóch Nagród Eisnera.
Dan Abnett, Phil Winslade „Bezprawie tom 1: Witamy w Badrock” | Opis wydawcy: Wielki bestseler z wydawnictwa 2000 AD wreszcie po polsku! Komiks, który pozamiatał krytyką i czytelnikami w Anglii i USA. Rewelacyjnie napisana historia utrzymana w konwencji miksu mrocznego westernu z space operą. Do tego miażdżąca oprawa graficzna. Piękna szczegółowa i dynamiczna kreska zabiera nas na kosmiczne rubieże, gdzie też potrzebni są sędziowie i ich brutalne prawo. Co ważne, by czytać ten komiks nie potrzebujecie znać uniwersum Sędziego Dredda.
Gdzieś pośrodku niezmierzonej pustki, na wygwizdowie planety, w największym zadupiu galaktyki znajdziecie Badrock. Synthol leje się tu litrami, bójki i sprzeczki są na porządku dziennym, a szabrownicy żywiołowo walczą o każdy kawałek powojennego żelastwa porozrzucanego po tych Badlandach. Na szczęście z pomocą przybywa bezkompromisowa szeryf Metta Lawson! Relacje między Mekami, Mutkami, Wzniesieńcami i Ludźmi nigdy nie należały do dobrych. Tylko ona może zaprowadzić porządek i wprowadzić zmiany, których potrzebuje Badrock. Ale nie każdemu to na rękę, a już na pewno nie lokalnej filii międzygalaktycznej hiperkorporacji Munce Inc. Jak daleko posuną się, by ochronić swoje inwestycje?
Czesław Miłosz „Rozmowy zagraniczne. Część trzecia 1980?1997” | Opis wydawcy: Trzecia część „Rozmów zagranicznych” z Czesławem Miłoszem i zarazem piąty wolumen rozmów z Noblistą dostarcza kolejnej porcji cennych komentarzy poety do spraw nurtujących go przez lata.
Na tle cieszących się znacznym posłuchem wśród zachodnich intelektualistów opinii Miłosza szczególnie interesująco, miejscami wręcz proroczo, prezentują się refleksje dotyczące przemian politycznych i kulturowych zachodzących w Polsce i Europie Środkowej pod koniec XX wieku. Upadek komunizmu i burzliwy proces ponownego zrastania się regionu z zachodnim kręgiem cywilizacyjnym był źródłem licznych nadziei, lecz także budził u poety coraz większy niepokój, a nawet gorycz.
Czesław Miłosz „Wygnanie i powroty. Publicystyka rozproszona z lat 1951-2004. Część 1 i 2” | Opis wydawcy: Imponujący zbiór tekstów z lat 1951-2004 tworzy plastyczne i ruchome tło dla życiowych perypetii oraz umysłowych przygód Czesława Miłosza ? od decyzji pozostania na emigracji, do jego śmierci. Zbiór obejmuje różne okresy w biografii poety: lata 1951-1960 spędzone we Francji, w kręgu „Kultury” paryskiej (część 1) oraz lata 1960-2004 (część 2) przeżyte najpierw w Stanach Zjednoczonych, na uniwersytecie w Berkeley, a następnie, po 1989 roku, w Krakowie, który Miłosz kilkakrotnie odwiedzał, by się w nim, od 1993 roku, na stałe osiedlić. W pierwszym okresie autor „Ocalenia” próbował zachować równowagę pomiędzy wykonywaniem motywowanych politycznie zadań, które zlecał mu Jerzy Giedroyc, a suwerennym głosem poety. W drugim, szczególnie po otrzymaniu nagrody Nobla w 1980, wypowiadał się swobodnie na różne tematy: pisał nie tylko o literaturze, ale także m.in. o erozji wyobraźni religijnej, kulturze masowej, uchodźctwie, feminizmie, ekologii. Teksty układają się w rozpisany na wiele gatunków opis perypetii dwudziestowiecznego Środkowoeuropejczyka w jego konfrontacjach z kulturą oraz cywilizacją zarówno zachodnioeuropejską, jak i amerykańską, a także, po 1989 roku, wielorakich reakcji polskiego poety na polityczno-społeczne przeobrażenia dokonujące się w III Rzeczypospolitej i na świecie. Całość układa się w rodzaj przypowieści o losach wygnańca, który po dziesiątkach lat przeżytych na obczyźnie, wskutek zdumiewających obrotów losu, nieoczekiwanie mógł wrócić do kraju.
Tom zawiera eseje, artykuły, szkice, recenzje literackie i teatralne, artykuły okolicznościowe, reportaże, polemiki, listy otwarte, przemówienia i portrety. Publikowane głównie w „Kulturze” paryskiej, a po 1989 roku w czasopismach krajowych i zagranicznych. Większość z nich była dotąd nieznana.
Joanna Kulmowa, Wisława Szymborska „Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! Listy” | Opis wydawcy: Nie publikowane dotąd listy dwóch poetek. „A teraz fraszka: Oto, co mi się marzy: ujrzeć z powrotem maski zamiast twarzy? Napisała ją Kulmowa, przyjaciółka moja i poetka grubo niedoceniana, z którą nie wiem, czybym Cię poznała?” ? pisała Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. Do samej Joanny Kulmowej zaś: „Podciągnij się!”
Choć zachowało się tylko jedno ich wspólne zdjęcie, niezwykła przyjaźń dwóch poetek przetrwała w licznych listach. W korespondencji pełnej serdeczności, żartobliwych uwag, wzajemnego wsparcia i ciepła, ale też sekretnych wyznań i refleksji nad twórczością i przyszłością poezji. Genialnie napisane, wzruszająco szczere i troskliwe listy Szymborskiej i Kulmowej przedstawiają kulisy pięknej kobiecej przyjaźni. Edycja została wzbogacona o rękopisy listów poetek. Więcej o książce.
Jean-Baptiste Andréae „Mechanicza ziemia tom 3: Urbanika” | Opis wydawcy: Edmée w towarzystwie Philéona nie przestają szukać uprowadzonego przez roboty Bruna. Misja prowadzi ich do Meccapolis, gigantycznego i niepokojącego miasta, w którym spotkają roboty, stworzenia hybrydowe… i budzącego grozę prześladowcę. Czy w końcu odkryją swoje pochodzenie? „Urbanika” znakomicie zamyka fantastyczną trylogię.
W „Mechanicznej ziemi” spotykamy kolejne fantastyczne postacie, których autorem jest Jean-Baptiste Andréae („Azymut”). Ludziom towarzyszą zwierzęta oraz roboty, a wszystko utrzymane jest w urzekającej stylistyce retrofuturystycznej, inspirowanej poetyką absurdu i niedorzeczności. Całość uzupełnia dawka oryginalnego humoru.
Yuri Slezkine „Dom Władzy” | Opis wydawcy: Nowatorska praca znanego amerykańskiego historyka i eseisty poświęcona wyjątkowemu budynkowi w Moskwie, gdzie zamieszkiwali wszyscy prominentni politycy najwyższych władz partii i rządu Związku Sowieckiego.
Autor opowiada dzieje komunistycznej władzy w Rosji przez pryzmat losów kolejnych generacji mieszkańców ?Domu Władzy? wybudowanego w centralnym punkcie dzielnicy Błota w Moskwie. Trudno znaleźć lepszą perspektywę do opowiadania o kulisach życia sowieckich ludzi na świeczniku. Rzecz odkrywcza, świetnie napisana, która trafi do kanonów literatury sowietologicznej.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi