8-14 czerwca 2020 ? najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Polecamy najciekawsze nowości książkowe i komiksowe, które ukazały się na rynku księgarskim w dniach od 8 do 14 czerwca.
Alejandro Jodorowsky, Moebius „Anielskie szpony” | Opis wydawcy: Alexandro Jodorowsky i Moebius (twórcy „Incala”) prowadzą nas tym razem w zmysłową i poetycką podróż, tworząc artystyczne arcydzieło. W „Anielskich szponach” klasycy komiksu światowego dają upust swym mrocznym erotycznym wyobrażeniom, opisując dążenie młodej kobiety do seksualnego przebudzenia. Czarno-białe rysunki piórem i atramentem, które składają się na ten tom, ukazują pełnię geniuszu Moebiusa.
Wesley Rodrigues „Imaginarium zbiorowe” | Opis wydawcy: A gdybyś czuł, że ciało, w które ubrano Twoją duszę, kiedy kierowano Cię na ziemię, nie było Tobie przeznaczone? Gdybyś był pewien, że jesteś stworzony do rzeczy wielkich, o których innym się nawet nie śniło? Gdybyś swoją energią, potęgą wiary we własne siły mógł zmieniać postawy innych ludzi?
Wesley Rodrigues przez 11 lat (z przerwami) tworzył unikatowe dzieło, wymykające się prostym porównaniom i odniesieniom do znanych na rynku komiksów. Unikatowy sposób narracji, szalone zmiany tempa historii, zdumiewające elementy fabuły czynią z „Imaginarium zbiorowego” jeden z najbardziej oryginalnych, ale też wizjonerskich komiksów XXI wieku.
Na 472 stronach komiksu poznajemy nieprawdopodobne przygody dziejące się na Ziemi i w kosmosie. Zdumiewające zmiany tempa narracji komiksu kapitalnie korespondują z „odjechaną” historią opowiadaną przez Rodriguesa ? grafika, ilustratora, twórcę animacji i specjalistę w zakresie teorii ruchu w obrazie.
Jarosław Molenda „Bikini Killer” | Opis wydawcy: Historia jednego z najbardziej przebiegłych i okrutnych seryjnych morderców. Charles Sobhraj ? mistrz ucieczki. Był jak kameleon ? umiał grać zarówno człowieka Zachodu jak i Wschodu, przedstawiciela różnych profesji. Ze względu na swój modus operandi zyskał przydomki „Wąż” i „Bikini Killer”. Podejrzewany nawet o dwadzieścia zabójstw, mordował przede wszystkim na słynnym w latach 60. i 70. szlaku hipisów ? w Tajlandii, Nepalu, Malezji, Indiach, polując głównie na zachodnich turystów. Inteligentny i bezwzględny. Jego czarująca powierzchowność kryła mężczyznę zdolnego do najpotworniejszych czynów. Zabijał z zimną krwią. Nie znał litości i nie odczuwał wyrzutów sumienia. Potrafił po mistrzowsku manipulować ludźmi, doskonale zacierał ślady i przez wiele lat wodził policję za nos. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej przebiegłych i niebezpiecznych kryminalistów na świecie. Życie i zbrodnie Charlesa Sobhraja stały się inspiracją wyprodukowanego przez stację BBC i platformę Netflix serialu „The Serpent”.
Seweryna Szmaglewska „Zapowiada się piękny dzień” | Opis wydawcy: Lepiej pełzać na czworakach, podpierając się odrąbanymi kikutami, ale żyć. Takie jest najpotężniejsze prawo człowieka. Chęć życia. Przymus życia. Nawet obóz tylko w nielicznych stłumił instynkt istnienia. Gryźć ręce z bólu, z rozpaczy, z utraty wszelkich złudzeń ? ale żyć.
Kontynuacja „Dymów nad Birkenau”, jednej z najważniejszych relacji o obozie Auschwitz-Birkenau. W styczniu 1945 roku hitlerowcy na wieść o zbliżającej się armii radzieckiej zaczęli zacierać ślady swojej zbrodni i ewakuowali więźniów Oświęcimia. Tysiące schorowanych i wygłodniałych ludzi pognano w marszu śmierci na zachód. Wiadomość o klęsce Niemców rodzi bunt. Trzem więźniarkom udaje się uciec. Po latach Oświęcimia muszą znaleźć siłę do walki o swą wolność, o swoje życie. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji o książce.
J.M. Coetzee „Późne eseje 2006?2017” | Opis wydawcy: Najnowszy zbiór dwudziestu trzech esejów noblisty ? w którym znajdziemy teksty poświęcone autorom klasycznym, takim jak Goethe, Hölderlin czy Flaubert, oraz dwudziestowiecznym, jak Herbert, Némirovsky czy Roth ? ukazuje nie tylko rozmach zainteresowań pisarza, lecz także pozwala określić jego stosunek do zagadnień, które nieraz wykraczają poza obszar literatury, jak to się dzieje choćby w tekście na temat południowoafrykańskiego pisarza Hendrika Witbooia. Nie dziwi też szczególna uwaga, jaką J.M. Coetzee poświęca autorom z Australii, gdzie od pewnego czasu mieszka ? są nimi Les Murray i Patrick White. Za prawdziwy majstersztyk trzeba jednak uznać eseje o Samuelu Becketcie, w których Coetzee nie dość, że daje pokaz krytyczno-literackiej sprawności, to jeszcze sam rzuca się w nurt Beckettowskiej prozy i pozwala się ponieść jej falom.
Nikolaj Frobenius „Zapiski z Konga” | Opis wydawcy: Niepokojąca i wciągająca opowieść o kraju w kryzysie oraz o naturze prawdy i zaufania. Jasper Gahna, producent filmowy namawia pewnego pisarza, by udał się w podróż do Konga i odwiedził N?dolo, jedno z najsurowszych więzień na świecie. Ma się tam spotkać z dwoma osadzonymi, byłymi norweskimi żołnierzami, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci za morderstwo. Mężczyźni opowiadają Jasperowi historię o tym, co się wydarzyło w gąszczu afrykańskiej dżungli w dniu, w którym ich kierowca został zastrzelony. Ale czy mówią prawdę? A może mają jedynie ukryć jeszcze brutalniejsze i bardziej przerażające fakty?
Marie Aubert „Dorośli” | Opis wydawcy: Ida jest bezdzietną architektką, wciąż czuje się młodo, ale jednak dostrzega już pierwsze oznaki nadchodzącego wieku średniego. Macierzyństwo to ważny dla niej temat: rozważa je, chociaż nie ma stałego partnera. Tymczasem są wakacje, upalna pogoda, a przed nią wyjazd do domu nad fiordem, w którym wraz z rodzicami, młodszą siostrą i innymi bliskimi będą świętować sześćdziesiąte piąte urodziny mamy. Piękna sceneria, w której można odpocząć i zastanowić się nad swoim życiem i przyszłością ? a może nie?
„Dorośli” to opowieść o nadszarpniętych więzach rodzinnych, zazdrości, poszukiwaniu siebie, a przede wszystkim o wstydzie, który wynika z braku miłości.
Mikołaj Grynberg „Poufne” | Opis wydawcy: Piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?
Marta Zelwan „Miejsce na rzeczywistość” | Opis wydawcy: Marta Zelwan (wcześniej znana jako Krystyna Sakowicz) napisała powieść, która zaskoczy jej wiernych czytelników, ale będzie wyzwaniem również dla tych nowych. Pisarka, uchodząca za najwybitniejszą przedstawicielkę prozy onirystycznej, w swoim nowym dziele, „Miejsce na rzeczywistość”, spreparowała dziwny świat, w którym akcja rozgrywa się w wielu miejscach: Londynie, Paryżu, Warszawie, Nowej Kaledonii, ale również w czytanych książkach, przyśnionych obrazach oraz we Wszechświecie, blisko czarnych dziur. Jest to również świat oparty na ciągłym dialogu, który na kilku płaszczyznach przybliża do siebie ludzi. Akcja toczy się w korespondencji, w listach, na kartkach, na obu stronach pocztówek, ale też w rozmowach telefonicznych i w zwykłym internetowym „czatowaniu”. Autorka nominowana dwukrotnie do Nagrody Nike (w 2001 roku za „Śnienie” i w 2009 za „Księgę ocalonych snów”) niezmiennie udowadnia, że powieść artystyczna ma wciąż rację bytu w polskiej literaturze oraz że granice tej literatury można nadal poszerzać.
Przemysław Semczuk „Cyklon” | Opis wydawcy: Porywający thriller autora bestsellerowego reportażu „M jak Morderca. Karol Kot wampir z Krakowa”. Każda rodzina ma swoje tajemnice. Takie, o których pod żadnym pozorem się nie mówi i najchętniej zabiera ze sobą do grobu.
Kasia, młoda energiczna bizneswoman, dowiaduje się, że ma siostrę, Małgorzatę, o której istnieniu nikt wcześniej nie wspominał. Kobiety wspólnie próbują wyjaśnić, dlaczego ta druga zaraz po urodzeniu została oddana do adopcji. Pogrzeb ich matki jest okazją do poznania przerażającego rodzinnego sekretu. Staje się również okazją do zrozumienia, jak daleko mogą posunąć się ludzie, żeby zachować pozory normalności.
Konfrontacja i odtwarzana z trudem historia prowadzi siostry wprost do piekła Auschwitz-Birkenau. To, co wydarzyło się w czasie II Wojny Światowej, za drutami obozu koncentracyjnego, staje się kluczem do zrozumienia losów sióstr i kolejnych pokoleń.
Ilaria Tuti „Śpiąca nimfa” | Opis wydawcy: Śpiąca nimfa. Dzieło sztuki o magnetyzującym pięknie, namalowane przez młodego partyzanta w ostatnich dniach II wojny światowej. Obraz, który w czerwonym pigmencie na płótnie skrywa szokującą tajemnicę. Namalowano go bowiem krwią? z ludzkiego serca. Tylko kim była ofiara?
Nie ma ciała, nie ma żadnych zeznań. Jedynie słaby ślad krwi. To on prowadzi komisarz Teresę Battaglię i jej podwładnego Massima Mariniego do doliny Resia, surowej krainy wśród gór w północno-wschodnich Włoszech. Dolina i portret to jedyne tropy, na jakie mogą liczyć śledczy. Czerwony ślad prowadzi do kogoś bardzo zdeterminowanego, by ochronić sekret, którego strzeże?
Diana Wynne Jones „Ruchomy Zamek Hauru” | Opis wydawcy: Pierwsza cześć popularnej serii książek, która doczekała się adaptacji w formie filmu anime w reżyserii Hayao Miyazakiego. Młoda Sophie Kapeluszniczka, z krainy zwanej Ingarią, przykuwa niechcianą uwagę czarownicy i zostaje zamieniona w staruszkę? Decydując, że nie ma nic do stracenia, wyrusza do ruchomego zamku czarodzieja Hauru, który podobno zjada dusze młodych dziewcząt? W zamku Sophie spotyka Michaela, ucznia Hauru, oraz Kalcyfera, demona ognia, z którym zawiera pewien pakt.
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi