Mieszkańcy szkockiej miejscowości przerobili przenośną kabinę WC w społeczną bibliotekę

13 czerwca 2020


Lokalne społeczności w całej Szkocji od lat przekształcają dawne budki telefoniczne w biblioteki. Mieszkańcy niewielkiej miejscowości Hawksland w hrabstwie Lanarkshire wpadli na inny szalony pomysł i chyba jako pierwsi na świecie wykorzystali do tego celu przenośną kabinę WC stojąca przy ulicy.

Motywacją do przerobienia mobilnej toalety, którą używano co roku podczas wyścigów gokartów, w społeczną bibliotekę była przymusowa izolacja związana z wybuchem pandemii koronawirusa. Ponieważ biblioteki publiczne zostały zamknięte, troje mieszkańców Hawksland ? Dorothy Combe, Mike Taylor i jego nastoletnia córka Maggie ? postanowiło utworzyć miejsce, w którym ludzie mogliby bezpiecznie wymieniać się ze swoimi sąsiadami książkami, grami planszowymi i innymi dobrami rozrywki.

Wystarczyło posprzątać kabinę, przemalować wnętrze, dopasować i wstawić półki, a następnie zapełnić je głównie książkami, ale też czasopismami, grami planszowymi i płytami. Dodano jeszcze pojemnik ze środkiem do dezynfekcji rąk i… biblioteka była gotowa do użytkowania. Oczywiście ze względów higienicznych toaleta nie zachowała swojej podstawowej funkcji.

Dorothy, która była mózgiem całego przedsięwzięcia, nazwała bibliotekę „Czytelnią WC” (po ang. „WC Reading Room”) na cześć swojego zmarłego męża, Williego Combe’a, który posiadał dwuznaczne inicjały WC idealnie pasujące do tego typu przybytku.

Pomysł bardzo spodobał się lokalnej społeczności. „To idealne rozwiązanie dla osób, które podczas izolacji przeczytały wszystkie posiadane książki lub ułożyły wszystkie puzzle i brakuje im rzeczy do robienia” ? powiedział Mike.

[am]
fot. Hawksland Community Events Group
źródło: Daily Records

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy