Mieszkańcy Krakowa chcą parku imienia Wisławy Szymborskiej

15 czerwca 2020

Rada miasta Krakowa jednogłośnie poparła projekt nadania parkowi przy ulicy Karmelickiej imienia Wisławy Szymborskiej. Petycja w tej sprawie, jak na razie podpisana przez 3100 osób, trafiła do prezydenta miasta, profesora Jacka Majchrowskiego.

O decyzji rady miasta poinformował we wpisie na Facebooku Michał Rusinek, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, dodając: „Jestem wzruszony i ogromnie dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili”.

Park ma powstać na miejscu parkingu u zbiegu ulicy Karmelickiej i Dolnych Młynów. O jego założeniu zdecydowało głosowanie w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Obok znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna, a teren między nią a parkiem ma pozostać nieogrodzony. Mieszkańcy miasta uznali, że to znakomita okazja upamiętnienia noblistki, której setne urodziny wypadają w 2023 roku. Szymborska mieszkała w Krakowie przez całe życie i była z nim bardzo blisko związana.

Petycję podpisali znani krakowianie, m.in. Andrzej Mleczko, Grzegorz Turnau, Ewa Wachowicz czy Robert Makłowicz. Wsparli ją również Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk i Krystyna Janda. Inicjatywa wyszła od historyczki sztuki i kuratorki wystaw, Anny Baranowej, która wystosowała list otwarty do prezydenta Majchrowskiego. Napisała w nim: „Imię Wisławy Szymborskiej dawałoby rękojmię harmonijnej syntezy natury i kultury”.

„Wisława Szymborska całe swoje życie związała z Krakowem i przez wiele lat mieszkała w bliskim sąsiedztwie ul. Karmelickiej – w słynnym Domu Literatów przy ul. Krupniczej” – czytamy w petycji. „Zwracamy też uwagę na to, że do tej pory żaden z krakowskich parków nie został poświęcony kobiecie, a już niedługo zbliża się wyjątkowa okazja ku temu, by zmienić ten stan rzeczy: 2 lipca 2023 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Czyż może być lepszy pomysł na jej upamiętnienie?”.

Natalia Nazim, która od początku działała na rzecz powstania parku, a potem współzarządzała inicjatywą „Tak dla Parku przy Karmelickiej”, w rozmowie z LoveKraków.pl podkreśla, że to miejsce od początku miało mieć charakter literacki, a trudno wyobrazić sobie lepszą kandydatkę na patronkę niż Wisława Szymborska. Jak do tej pory imieniem poetki nie nazwano żadnej ulicy czy placu w Krakowie.

Ponadto „Gazeta Krakowska” poinformowała, że są też plany stworzenia muralu poświęconego poetce na elewacji sąsiadującego z parkiem hotelu Nobilium, najnowszej inwestycji sieci Osti-Hotele. Z inicjatywą dotyczącą muralu Szymborskiej planuje wystąpić do urzędu miastu zarządzająca siecią Joanna Ostrowska.

Obecnie Zarząd Zieleni Miejskiej pracuje nad przetargiem na projekt parku. Jego ostateczny kształt zależy od decyzji w sprawie budowy stacji metra, która ma powstać pod rondem Mogilskim, placem Nowaka-Jeziorańskiego i dotychczasowym parkingiem przy Karmelickiej.

[kch]
fot. Juan de Vojníkov / Wikimiedia Commons

Tematy: , ,

Kategoria: newsy