5-11 czerwca 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

11 czerwca 2023

Kolejny zestaw najciekawszych nowości wydawniczych, które znajdziemy w księgarniach – tym razem proponujemy tytuły opublikowane w dniach od 5 do 11 czerwca.

Lucy Maud Montgomery „Wymarzony dom Anne” | Opis wydawcy: Po latach Anne Shirley w końcu poślubia swojego ukochanego, doktora Gilberta Blythe’a. Państwo młodzi nie byliby sobą, gdyby nie znaleźli urokliwego miejsca, w którym mogliby rozpocząć wspólne życie! Przeprowadzają się nad zatokę Four Winds, gdzie Gilbert przejmuje praktykę lekarską po wuju, i zamieszkują w wymarzonym domu. Z jego okien widać światło latarni, które o zmierzchu rozbłyska niczym najwspanialsza gwiazda. Latarnik, kapitan Jim, zna historię całej okolicy – także romantyczną przeszłość domu Blythe’ów – i spisuje ją w swoim dzienniku.

Anne szybko udaje się nawiązać przyjaźnie w nowym miejscu. Bardzo polubiła Leslie Moore – młodą sąsiadkę, która opiekuje się ciężko chorym mężem – ale czuje, że istnieje między nimi dystans. Czyżby dotknięta niejedną rodzinną tragedią Leslie zazdrościła Blythe’om ich idealnego życia? Czy naprawdę Anne musi sama doświadczyć nieszczęścia i straty, by kobiety się do siebie zbliżyły?

Jakub Orzeszek „Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu” | Opis wydawcy: Pierwsze ciało Brunona Schulza było z krwi i kości. Jak każde ciało, było miejscem egzystencji. Widzimy je w ruchu – w narodzinach, w umieraniu, w zmęczeniu, w seksie i śmiechu. Drugie ciało pisarza jest obecne w jego dziele. To ciało przez Schulza rozmnażane i rozpraszane. Szukające dla siebie formy w słowach i obrazach. Pierwsze i drugie ciało pisarza nie istnieją rozdzielnie. Nie są swoimi przeciwieństwami. Nie są też w pełni tożsame. To raczej dwa ciała zawsze skierowane ku sobie, ocierające się o siebie, nawzajem się różnicujące. A przecież czasem się spotykają.

„Drugie ciało pisarza” to zbiór jedenastu ilustrowanych esejów, których tematem przewodnim są erotyczne i żałobne ciała Brunona Schulza. Zarówno te stworzone przez autora „Sklepów cynamonowych” w prozie, rysunkach i grafikach, jak i te powstające po jego śmierci – w postaci artystycznego hołdu lub martyrologicznego kultu.

Ann Quin „Berg” | Opis wydawcy: „Pewien człowiek o nazwisku Berg, które zmienił na Greb, przyjechał do nadmorskiego miasteczka, żeby zabić ojca…” – tak zaczyna się debiutancka powieść Ann Quin, arcydzieło brytyjskiej powojennej prozy awangardowej. „Berg” jest jednocześnie czarną komedią, dramatem psychologicznym, thrillerem i erotykiem, jak też śmiałą próbą reinterpretacji mitu o Edypie. Historia Alistaira Berga – pełnego sprzeczności mężczyzny, który nie potrafi uporać się z przeszłością ani uwolnić spod wpływu nieobecnego w jego życiu ojca, a także matki, której słowa mieszają mu szmery w głowie – podąża w najmniej spodziewanych kierunkach. To proza duszna od zapachu słodyczy, toniku do włosów i mokrego futra, jej język, gęsty i plastyczny, oscyluje między kunsztowną metaforą a niewyszukanym żartem. Powieść Quin dryfuje, niesiona nonsensownym humorem oraz ciemnymi nurtami wyobraźni.

Paweł Potoroczyn „A to było tak” | Opis wydawcy: Co nowego słychać w Piórkowie, wsi, której mieszkańcy byli bohaterami „Ludzkiej rzeczy”, głośnego debiutu, który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Angelusa? Kominek Wawrzyniec, rzeźbiarz poeta, wytrwale tworzy swoje dzieła. Stara Kominkowa rozmawia ze świniami, a Wanda kieruje ekspresyjne monologi do martwego Smyczka. Złowieszczy klucz wiolinowy wciąż pojawia się na chałupach, choć ani wojny, ani partyzantów już nie ma. Kaczor, jedyny kułak, zapisał się do partii i jest sołtysem. Piórkowska młodzież przeprowadziła się do powojennej Warszawy.

Dzieje się nie tylko we wsi, ale przede wszystkim w opowieści. Paweł Potoroczyn miesza powagę z żartem, sacrum z profanum, wzniosłość z wulgarnością, brutalną dosłowność z subtelną aluzją, mowę chłopską z mową mistyka, utrzymując czytelników w stanie oszołomienia aż do ostatniej kropki.

Daryl Gregory „Objawicielka” | Opis wydawcy: W 1933 roku dziewięcioletnia Stella zostaje oddana pod opiekę swojej babci, Motty, na głębokiej prowincji w Tennessee. Tamtejsze góry skrywają groźne tajemnice, a dziewczynka wkrótce po przybyciu trafia do ciemnej jaskini, w której mieszka osobisty bóg jej rodziny, istota zwana Duchojcem.

Wiele lat później, po tragicznym wypadku, który zmusił ją do ucieczki, Stella – teraz już zawodowa gorzelniczka – powraca, by wziąć udział w pogrzebie babci i zobaczyć się z tajemniczą dziesięcioletnią Sunny, którą Motty adoptowała. Sunny robi niewinne wrażenie, ale w istocie jest potężniejsza, niż Stella może sobie wyobrażać, i stanowi bezpośredni łącznik z zapomnianą przeszłością Stelli oraz niszczycielską wiarą jej rodziny.

Dmitry Glukhovsky, Peter Nuyten „Metro 2033. Powieść graficzna” | Opis wydawcy: Rok 2033. Wyniszczająca wojna atomowa zamieniła świat w radioaktywne pustkowie. W Moskwie ocaleli tylko nieliczni – ci, którzy na czas ukryli się w tunelach metra. To najprawdopodobniej ostatni przyczółek ludzkości… Z biegiem lat zamieszkałe przez niedobitków stacje przekształciły się w mikropaństwa, które ze sobą handlują, zawierają sojusze i prowadzą wojny.

Co dzieje się na powierzchni? Podobno po skażonych ruinach metropolii grasują zmutowane potwory – bestie z piekła rodem. Dlatego wychodzą tam wyłącznie śmiałkowie: stalkerzy, poszukiwacze skarbów i inni szaleńcy…

Jeden z nich pojawia się niespodziewanie na peryferyjnej stacji WOGN i powierza mieszkającemu tam Artemowi ważną misję: młody ma dotrzeć do Polis, legendarnego kompleksu stacji, odnaleźć tam naczelnika Młynarza i poinformować go o nowym zagrożeniu, którym są tajemnicze stwory – „czarni”. Od powodzenia jego misji zależy przyszłość nie tylko macierzystego WOGN-u, ale być może całej zasiedlającej podziemne tunele ludności… Powieść graficzna oparta na bestselleowej powieści „Metro 2033”.

Romain Benassaya, Joann Urgell „Arka” | Opis wydawcy: Eryk Rives budzi się po długiej podróży statkiem kosmicznym, który miał zabrać jego i innych pasażerów na Lwi Pazur – ziemię obiecaną, gdzie czekały ich lepsze warunki do życia niż na zdegradowanej orbicie Ziemi. Załoga szybko się jednak orientuje, że nie dotarła do miejsca docelowego, a podróż trwała znacznie dłużej niż pierwotnie zakładane dwieście lat. Eryk i Jia, inna członkini załogi, wyruszają na eksplorację otoczenia statku. Odkrywają wówczas, że tkwią uwięzieni w gigantycznym labiryncie, który przeczy wszelkim prawom fizyki.

Martin Šinkovský, Jan Pomykač „Klincz-esko-słowacki i Polska aneksja pod flagą biało-czerwoną” | Opis wydawcy: Komiks o rozpadzie Czechosłowacji. O tym, jak wszystko może pójść nie tak, gdy zaplączemy się w sieci kłamstw, manipulacji i kampanii dezinformacyjnych. O polskiej inwazji i okupacji Czech. O tym, dlaczego nikt nie chce Brna. O naszych środkowoeuropejskich swarach, słabościach i wadach. I o nadziei tkwiącej w dzieciach, które na to wszystko patrzą inaczej.

Dino Battaglia „Opowieści grozy” | Opis wydawcy: Mistrz włoskiego komiksu, niezrównany specjalista od adaptacji klasyki światowej literatury, Dino Battaglia, wreszcie pojawi się na polskim rynku księgarskim. W czasach największej aktywności wymieniano jego nazwisko jednym tchem obok Alberto Brecci i Hugo Pratta (nota bene jego serdecznego przyjaciela z Wenecji).

Battaglia swoim natchnionym, pełnym tajemniczości i niedopowiedzeń stylem na lata zawładnął wyobraźnią włoskich czytelników komiksów. W XXI wieku jego utwory wracają w wielkim stylu, nastrój grozy, szaleństwa wykreowany przez tego artystę po latach wydaje się idealnie skrojony do opowieści grozy.

Przedstawiony zbiór czternastu opowiadań zawiera m.in. sześć interpretacji utworów Edgara Allana Poe oraz kilka opowieści opartych na tekstach H.P. Lovecrafta, Roberta Luisa Stevensona („Dziwny przypadek Dr Jekylla i Mr Hyde’a”), a także własną wersje historii o Golemie. Komiks zapowiada nową serię wydawniczą, w której prezentowani będą wyśmienici mistrzowie europejskich komiksów do tej pory nie wydanych w Polsce, chociaż cieszących się zasłużoną sławą na wiodących rynkach komiksów, czyli Hiszpanii, Włoch i Francji.

Jeff Jensen, Jonathan Case „Morderca znad Green River: Prawdziwa Historia Detektywistyczna” | Opis wydawcy: Detektyw Tom Jensen przez 20 lat przygotowywał się, by zadać prawdziwemu potworowi jedno pytanie. Latem 2003 roku wreszcie nadarzyła się ku temu okazja.

Człowiek, któremu powierzono zadanie złapania najgorszego seryjnego mordercy w historii USA – odpowiedzialnego za zabicie ponad 48 kobiet i dziewcząt Mordercy znad Green River – nie tylko przesłuchiwał Gary’ego Leona Ridgwaya, ale też wręcz mieszkał z nim przez 188 długich dni. Jensen miał wyjątkową okazję, aby odzyskać spokój i uzyskać odpowiedzi dla siebie oraz wszystkich dotkniętych niewytłumaczalnymi, potwornymi czynami Ridgwaya. Rankiem 17 czerwca 2003 roku Jensen wreszcie mógł zadać mordercy pytanie, które przez cały ten czas nie dawało mu spokoju.

Na podstawie wywiadów i osobistych odczuć Toma Jensena jego syn, reporter Jeff Jensen, przedstawił dramatyczne zmagania ojca w celu odnalezienia Mordercy znad Green River. Tę wyjątkową, pełną emocji opowieść opartą na faktach zilustrował Jonathan Case („The New Deal”), idealnie oddając jej posępny nastrój.

Jerzy Limon „Münchhauseniada” | Opis wydawcy: Debiut prozatorski Jerzego Limona – literaturoznawcy, szekspirologa, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jest podróżą w świat dzieciństwa autora. Mieszająca wspomnienia z fikcją opowieść pozwala czytelnikowi poczuć atmosferę Sopotu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jak wskazuje niektórym obcobrzmiący tytuł, powieści patronuje baron Münchhausen – Pan Twardowski niemieckiej literatury.

Podstawą niniejszego wydania stał się pierwodruk książki z 1980 roku. Do tekstu wprowadzono jedynie poprawki oczywistych błędów druku i interwencje interpunkcyjne, które uczytelniają tok narracji. Nieciągłości po interwencjach cenzury (głównie w rozdziale IV) zostały przez autora zniwelowane, a tekst pierwodruku odzyskał dzięki temu spoistość i spójność. W przedstawionym wydaniu rozdział ten został umieszczony jako osobna wersja tekstu w części zatytułowanej „Dodatki”.

Andrzej Tichý „Nędza” | Opis wydawcy: Powieść Tichego rozpoczyna się przypadkowym spotkaniem wiolonczelisty i bezdomnego chłopaka w Malmö. Z pozoru nic nadzwyczajnego, to mogło się zdarzyć w każdym mieście. Jednak w bohaterze ta rozmowa inicjuje przypominającą strumień świadomości wycieczkę w przeszłość i rodzi myśli o tym, gdzie on sam mógłby się znaleźć po latach, gdyby nie uratowała go muzyka, dzięki której udało mu się uciec z lichego osiedla mieszkań socjalnych i beznadziejnej wegetacji jego mieszkańców.

Ruszamy w podróż po squatach i nielegalnych klubach, przeżywamy noce podkręcane narkotykami w cieszących się złą sławą, niebezpiecznych dzielnicach dużych miast. Nieustannie przypomina się nam, że jedynie podglądamy cierpienia ludzi ze środowisk zwykle niewidzialnych dla innych warstw społeczeństwa.

To również powieść pełna muzyki nadającej rytm życiu grupy pokrzywdzonych społecznie biedaków koczujących na przedmieściach. Tichý pokazuje prawdziwą nędzę ich egzystencji, codzienne rozczarowania, porażki w zderzeniu z rzeczywistością, daje jednak czytelnikom odrobinę nadziei, kiedy wraca do teraźniejszości. Z empatią dla trudnego do uniknięcia losu młodych przeklętych łączy się podziw dla ich siły okazywanej nawet wtedy, gdy świat wali się na głowę. Autor zabiera nas w miejsca, w których raczej nigdy nie byliśmy i mamy nadzieję do nich nie trafić. „Nędza” jest historią kolejnego straconego pokolenia – tym razem to młodzi imigranci, których można spotkać nie tylko w szwedzkiej rzeczywistości, z góry skazani na życiową klęskę. U Tichego mniej jednak cynizmu czy irytacji, więcej melancholii i zadumy.

Angelika Kuźniak „Marlene” | Opis wydawcy: W latach 1964 i 1966 Marlena Dietrich dwukrotnie odwiedziła Polskę. Ponadsześćdziesięcioletnia artystka wciąż robiła wrażenie sceniczną charyzmą, a ówcześni współpracownicy zapamiętali ją jako wymagającą, profesjonalną, do bólu dokładną. Nie wszędzie była jednak witana równie entuzjastycznie jak w Polsce – chociaż od zakończenia wojny minęły lata, wielu Niemców uważało ją za zdrajczynię ze względu na otwarty sprzeciw wobec nazizmu. Później wspominała: „Straciłam ojczyznę i język. Nikt, kto tego nie przeżył, nie może wiedzieć, co czuję”.

Korzystając z materiałów zgromadzonych w przepastnym berlińskim archiwum, Angelika Kuźniak odkrywa mniej znane wątki biografii Dietrich: od barwnych historii, jak spotkanie artystki ze Zbigniewem Cybulskim, po tematy determinujące jej życie: ciężar sławy, uzależnienie czy skomplikowane relacje rodzinne. To wydanie autorka rozbudowała o nieznane wcześniej materiały.

„Marlene” to niejednoznaczny, intymny zapis późnych lat Dietrich – portret wielkiej artystki, ale także kobiety kapryśnej, osamotnionej, spragnionej uczucia.

Gianfranco Calligarich „Ostatnie lato w mieście” | Opis wydawcy: Pory roku zmieniają się w ciągu jednej nocy, pinie i platany rzucają coraz dłuższe cienie, a gorące powietrze z każdym dniem gęstnieje. Między Piazza del Popolo a Piazza Navona krąży trzydziestoletni mediolańczyk Leo Gazzarra. Niespełniony pisarz, melancholijny lekkoduch pogrążony w smutku i ciągłym zawieszeniu między alkoholowym upojeniem a wykańczającym delirium. Mistrz w dwóch sztukach – milczenia i dostosowywania się do sytuacji. Jest też ona, Arianna. Eteryczna, krucha i nieuchwytna. Próżna i znerwicowana. I choć wydaje się, że jako jedyna rozumie Leo, odpycha i przyciąga go jednocześnie. Trzecim bohaterem jest Rzym końca lat sześćdziesiątych – pozornie niegościnny, wypełniony turystami i obojętnością, dający mimo wszystko schronienie niejednemu wygnańcowi. Burzliwa relacja trojga bohaterów zostawia nas z pytaniem: czy od samotności można uciec?

„Ostatnie lato w mieście”, wydane po raz pierwszy w 1973 roku, to gorzka opowieść o rozczarowaniu życiem i niechęci do zadowalania się jego resztkami. Calligarich, jak Moravia czy Pavese, przeplata nostalgię z ironią, a apatię traktuje jako nieusuwalną cechę współczesnego człowieka. Barwnie opisuje włoskie struktury klasowe, stosunek Włochów do obcokrajowców i relacje między człowiekiem a miastem. Powieść Calligaricha to wyznanie miłości do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu.

Ryszard Abraham „Maklakiewicz. Zaczęło się od tego, że jestem brzydki…” | Opis wydawcy: Król PRL-u. Jedyny taki. Był swój, był ludzki. Choć nie brakowało mu talentu, nigdy nie dostał wielkiej roli. Za to te skromne grał po mistrzowsku. Pozostaje najbardziej rozpoznawalnym i zarazem najbardziej niedocenionym aktorem swojej epoki. Zdzisław Maklakiewicz, dla znajomych Maklak. Przywarła do niego rola inżyniera Mamonia z „Rejsu”. Mówił o sobie, że jest jak Polska Ludowa: pełen błędów i wypaczeń. Może dlatego umarł przedwcześnie?

Autor bestsellerowej książki „Himilsbach. Ja to chętnie napiłbym się kawy” bierze na warsztat drugą postać z nieśmiertelnego duetu. Nierozłączni przyjaciele z filmowego planu i od barowego stolika przeszli do historii razem, ale każdy z nich zasługuje na osobny portrecik! Z tamtego świata aż nie chce się wychodzić.

Lynne Segal „Poza czasem” | Opis wydawcy: Odważne spojrzenie na proces starzenia się, pióra wybitnej feministycznej pisarki Lynne Segal. Kim jest ta nieznajoma osoba, która z biegiem czasu zaczyna patrzeć na nas z lustra? Co dzieje się z ambicją i seksualnością, gdy przybywa nam lat? Czy starzy i młodzi muszą być w konflikcie ze sobą? „Poza czasem”, błyskotliwa i poruszająca książka Lynne Segal, domaga się korekty schematów i tabu, ograniczających osoby starsze. Rozwija i podejmuje dialog z wątkami nakreślonymi w słynnej książce „Starość” przez Simone de Beauvoir, spoglądającą na nas z okładki „Poza czasem”. Wnikliwe dzieło poruszające tematykę psychologii i polityki starzenia się, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Mateusz Górniak „Dwie powieści ruchu” | Opis wydawcy: Nowa książka jednego z największych talentów w polskiej prozie ostatnich lat. Dwie narracje o ludziach spychanych na margines sytego świata przez machinę kapitalizmu.

W Chacie, takiej z drewna Człowiek z Kamerą, Bohater, Fura oraz autostopowiczki Mucha i Mała porzucają wszystko i udają się na skraj lasu, by pobudować tam dla siebie siedziby. Ich podróż to rozpisany na głosy manifest międzygatunkowego sojuszu, a także próba myślenia utopijnego. Siłą napędową tej powieści drogi są rytm, przygoda, ucieczka i ekstaza.

Ostentacyjnie wolna Nomadka prowadzi nas przez miasto z dala od jego głównych szlaków. Kolejne etapy „przygody” narratorki wyznaczają przypadkowe spotkania, rozmowy o permanentnej życiowej katastrofie, wizyta na basenie i afekt do przystojnego strażaka. Dwie powieści ruchu to pochwała innego ruchu i zmiany, które odsłaniają możliwy kształt nowej wspólnoty. Mocna proza – nieokiełznana i wykwintna zarazem. Książka wyróżniona Nagrodą Krakowa Miasta Literatury UNESCO 2023.

Jørn Lier Horst „Zdrajca” | Opis wydawcy: Po kilku tygodniach ulewnego deszczu ziemia osuwa się na jedną z dzielnic mieszkaniowych w Larviku, grzebiąc dziesiątki domów. Wisting dołącza do akcji ratunkowej. Do wschodu słońca następnego dnia wszyscy mieszkańcy zostają policzeni i wiadomo, że osuwisko nie pochłonęło żadnych ofiar.

A jednak dwadzieścia cztery godziny później w masach piachu odnaleziono zwłoki. Koroner ustala czas zgonu na czterdzieści osiem godzin przed katastrofą. Okazuje się, że śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny ma powiązania z kilkoma innymi toczącymi się sprawami, a Wisting zostaje zwerbowany do kierowania oddzielnym zespołem śledczym. Wkrótce jednak pojawiają się znaki wskazujące na to, że w grupie jest zdrajca…

Książki z serii o komisarzu Williamie Wistingu zostały przetłumaczone dotychczas na 30 języków. Za powieść „Vinterstengt” („Po sezonie”) otrzymał Nagrodę Norweskich Księgarzy. Jego powieść „Jakthundene” („Psy gończe”) została uhonorowana Nagrodą Rivertona i Szklanym Kluczem (szw. Glasnyckeln) – nagrodą literacka, która jest przyznawana corocznie pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną.

Ethan Hawke, Greg Ruth „Skowronek” | Opis wydawcy: Porywająca powieść graficzna autorstwa Nominowanego do oscara aktora i pisarza Ethana Hawke’a oraz scenarzysty i rysownika z listy bestsellerów „New York Timesa”, Grega Rutha.

W spokojnym i niepozornym miasteczku Huntsville w Teksasie Jack „Skowronek” Johnson i jego nastoletni syn Cooper wyruszają w podróż o epickim rozmachu, która w ciągu jednego dnia zamienia się w walkę chłopca o to, by przetrwać skutki fatalnych błędów ojca. Gdy Cooper i jego ojciec rozpaczliwie uciekają przed lawiną piętrzącej się przemocy, muszą przewartościować łączącą ich relację – burzliwą i dysfunkcyjną, lecz wciąż czułą – ponieważ narastające między nimi napięcie oraz pielęgnowane latami urazy grożą nieuniknionym wybuchem.

„Skowronek”, zainspirowany dzieciństwem autorów spędzonym w Teksasie i ich relacjami z własnymi synami, jest wartką, utrzymaną w stylistyce noir opowieścią o dorastaniu i przemianie młodzieńca w mężczyznę. Ten sugestywny emocjonalnie i oszałamiający wizualnie album to przygoda ojca i syna na miarę naszych czasów.

Ram V, Filipe Andrade „Wiele śmierci Laili Starr” | Opis wydawcy: Ludzkość jest bliska odkrycia tajemnicy nieśmiertelności. W rezultacie awatara Śmierci zostaje wypędzona na Ziemię, aby wieść życie w Bombaju jako zwykła dwudziestolatka – Laila Starr. Zmagając się z utratą posady i nowo odkrytą śmiertelnością, Śmierć postanawia nie dopuścić do zburzenia cyklu życia i upewnić się, że nie zostanie tylko wspomnieniem. Udaje się więc na poszukiwanie sprawcy swoich nieszczęść, po drodze odkrywając prawdziwą rolę, jaką odgrywa we wszechświecie.

„Wiele śmierci Laili Starr” to mistrzowska powieść graficzna autorstwa wielokrotnie nagradzanego scenarzysty Ramy V („Błękit w zieleni”, „Dziki ląd”) i uznanego ilustratora Filipe Andrade („Captain Marvel”), która bierze pod lupę cienką granicę między życiem a śmiercią, zgłębiając jej znaczenie przez pryzmat realizmu magicznego.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi