Dzień Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia świętowała 100. rocznicę urodzin noblistki
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie uczcił w poniedziałek 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji w auli Collegium Novum odbywał się Dzień Szymborskiej, podczas którego licealiści i studenci mogli spotkać się z osobami znającymi noblistkę. Zorganizowano również debatę poświęconą twórczości poetki.
„Przed rozpoczęciem tego wydarzenia spytałem profesor Teresę Walas, czy Wisława Szymborska była kiedykolwiek w auli Collegium Novum. Zawsze broniła się przed tego typu salami, uważając, że czuje się nieśmiało. Wiemy natomiast, że na pewno była w gabinecie rektora, w momencie kiedy przekazywała historyczny medal noblowski, który jest jedną z bezcennych pamiątek w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W Roku Wisławy Szymborskiej odbędzie się niezliczona liczba imprez i dyskusji w Polsce i poza granicami kraju. Oczywistym jest, że nie mogło nie być spotkania w Uniwersytecie Jagiellońskim. Wisława Szymborska była związana z naszą uczelnią poprzez studia polonistyczno-socjologiczne” – powiedział rektor uczelni, prof. Jacek Popiel.
O związkach noblistki z Uniwersytetem Jagiellońskim mówił także dziekan Wydziału Polonistyki dr hab. Jarosław Fazan. Przypomniał, że poza epizodem studenckim (Szymborska studiów nie ukończyła ze względu na trudną sytuację materialną) poetka powiązana była z uczelnią poprzez środowisko literackie Krakowa. Pracując w kilku redakcjach czasopism, współpracowała z naukowcami UJ.
„Wisława Szymborska reprezentowała generację wielkich poetów urodzonych w latach 20. Mniej więcej była rówieśnicą Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Mirona Białoszewskiego. W tym gronie wyróżniało ją to, że właściwie jej poezja stanowi coś w rodzaju alternatywnej historii naturalnej i alternatywnej historii cywilizacji. Uniwersytet jest miejscem, w którym ona ma szczególne miejsce, dlatego że tworzyła alternatywną wizję dziejów człowieka. Ona nie była polemiczna w stosunku do nauki akademickiej. Ona ją poszerzała i przede wszystkim tworzyła pewnego typu ludzką narrację. Narrację człowieka, który próbuje prawdy nauki przełożyć na doświadczenie egzystencjalne. Chyba to sprawia, że poezja Szymborskiej jest ponadczasowa w takim znaczeniu, że żadne zmiany cywilizacyjne, technologiczne i medialne nie sprawią, że pojawi coś, co zastąpi lekturę jej wierszy” – podkreślił Fazan.
O życiu i twórczości poetki mówił też Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki, prof. UJ. Przywoływał m.in. czasy, kiedy otrzymała Nobla. Jak zauważył, nie chciała rozgłosu, a to na nią spadło. Chciała pozostać zwykłą osobą. Mimo sławy – wspominał – pozostała sobą, nie zmieniła kręgu przyjaciół.
Noblistkę wspominali także znawcy i krytycy literatury, którzy brali udział w debacie „Jak żyć? Szymborskiej mądrość bez rutyny”. Uczestnicy Dnia Szymborskiej mieli również okazję, by zobaczyć film Andrzeja J. Koszyka „Niektórzy lubią poezję” z 1996 roku. Dokument powstał tuż po przyznaniu jej Nagrody Nobla. Bohaterka opowiedziała w nim o swoim dzieciństwie, początkach drogi twórczej, pisaniu w ogóle oraz o wieloletnim związku z Kornelem Filipowiczem.
Chcąc uczcić 100. rocznicę urodzin Szymborskiej, Wydział Polonistyki ogłosił dwa konkursy inspirowane osobą i twórczością noblistki. „Naśladowanie Szymborskiej” było adresowane do osób studiujących we wszystkich krakowskich szkołach wyższych. Zadaniem uczestników było napisanie utworu poetyckiego stanowiącego parafrazę, parodię, persyflaż lub innego rodzaju imitację jednego z 10 zaproponowanych wierszy poetki. Konkurs „Memy o Szymborskiej” skierowany był natomiast do osób uczących się we wszystkich krakowskich szkołach średnich oraz w szkołach średnich na terenie całej Polski noszących imię Wisławy Szymborskiej. Uczniowie mieli stworzyć mema na bazie jednej z pięciu fotografii poetki.
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce. Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że poetka będzie patronką roku 2023. Uniwersytet Jagielloński swoim Dniem Szymborskiej włączył się w te obchody.
[am]
fot. główna: Anna Wojnar
źródło: Uniwersytet Jagielloński
Kategoria: newsy