31 lipca-6 sierpnia 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

6 sierpnia 2023

Prezentujemy zestaw najciekawszych nowości wydawniczych, które ukazały się w sprzedaży w dniach od 31 lipca do 6 sierpnia.

Ewa Przydryga „Źródlisko” | Opis wydawcy: Ma umrzeć. Musi umrzeć. Taki jest nadrzędny cel. W radiowym konkursie Lila wygrywa rodzinny pobyt w luksusowej rezydencji. Położony z dala od miasta dom wydaje się idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek. Ale idylla szybko przemienia się w prawdziwy koszmar.

Gdy Lila budzi się następnego ranka, odkrywa, że łóżeczko jej dwuletniego synka jest puste. Przeszukiwanie ogromnego domu i terenu wokół niego nie przynosi żadnych rezultatów. Jedynym tropem są ślady czyichś stóp prowadzące nad pobliskie źródlisko. Wkrótce staje się jasne, że nagroda w konkursie nie jest przypadkowa, a dom i źródlisko są misternie skonstruowaną śmiertelną pułapką. Chora gra, w której wszyscy są pionkami, toczyć się będzie nie tylko o życie małego Adasia…

Do czego jeszcze może się posunąć bezwzględny oprawca? Czym odpowie mu zdesperowana rodzina, gotowa zrobić wszystko, by odzyskać dziecko?

Leigh Bardugo „Wrota piekieł” | Opis wydawcy: Bogactwo. Władza. Morderstwo. Magia. Alex Stern powraca do Ivy League i idzie prosto do piekła. Znajdź bramę do podziemnego świata. Wykradnij duszę z piekła. Prosty plan, tyle że ludzie, którzy wybierają się w tego typu podróż, rzadko wracają. Jednak Galaxy Stern znana jako Alex postanowiła sobie wyrwać Darlingtona z czyśćca, nawet jeśli ma ją to kosztować jej przyszłość w Lete i na Yale.

Ponieważ zakazano im prób ratunku Alex i Dawes nie mogą liczyć na pomoc Dziewiątego Domu, dlatego zbierają grupę wątpliwych sprzymierzeńców, żeby ratować dżentelmena z Lete. Razem będą musieli pokonać labirynt tajemnych tekstów i przedziwnych przedmiotów, żeby odkryć najpilniej strzeżoną tajemnicę stowarzyszeń i przy okazji złamać wszystkie obowiązujące reguły. Kiedy członkowie katedry zaczynają umierać, Alex wie, że to nie jest przypadek. Coś śmiertelnie niebezpiecznego działa w New Haven i jeśli Alex ma przeżyć, to musi wziąć pod uwagę potwory z własnej przeszłości i ciemność, jaka narasta w obrębie murów uniwersytetu.

Bogate w fakty historyczne i typowe dla Bardugo nieoczekiwane zwroty akcji „Wrota piekieł” ożywiają zawiły świat magii, przemocy i aż zbyt realnych potworów.

Klaudia Muniak „Dom obok” | Opis wydawcy: Chciała zrobić im niespodziankę. Dlatego nie mówiła, że przyjeżdża. Jednak Milena nie zastała w domu ani rodziców, ani nastoletniej siostry, Laury. By dostać się do ogródka na tyłach domu, gdzie spodziewała się znaleźć klucz do drzwi, prosi o pomoc sąsiadów, rodzinę Nowickich. Tę samą, która jakiś czas temu była zamieszana w zaginięcie młodego chłopaka.

Milena budzi się w zamkniętym pokoju. Pamięta niewiele. Brak klucza, rozładowany telefon, zgubiony pierścionek, noc u Nowickich i drogę na parking. Później nie ma już nic. Tak zaczyna się koszmar dziewczyny więzionej przez człowieka, który podda ją niewyobrażalnym torturom. Jaki ma cel? I czy Laurze uda się odnaleźć siostrę, nim ta wyda z siebie ostatni krzyk?

W „Domu obok” kryje się zło. Bo nawet to, co stworzone z dobrych pobudek, w nieodpowiednich rękach może siać ból, zniszczenie i śmierć.

Joe Abercrombie „Pół świata” | Opis wydawcy: Drugi tom cyklu „Morze drzazg”. Zadra rozpaczliwie chce pomścić śmierć ojca. Celem jej życia jest walka. Zostaje uwikłana w intrygi Ojca Yarviego, przebiegłego ministra Gettlandu, który pozyskuje sojuszników w walce z Najwyższym Królem. I nie cofnie się przed niczym. Towarzyszy im Brand, młody wojownik, który nienawidzi zabijania. Czy Zadra już do końca życia będzie pionkiem w rękach potężnych graczy, czy zdoła odnaleźć własną ścieżkę?

„Pół świata” to zapadające w pamięć opisy pojedynków i poruszające historie młodych ludzi, którzy na naszych oczach stają się dorośli.

Julian Krzewiński „Girlaski” | Opis wydawcy: Wznowienie powieści popularnego przez II wojną światową aktora, pisarza i autora piosenek (m.in. tekstu do „Balu na Gnojnej”). Warszawa, lata 20. XX wieku. Sonia, uboga dziewczyna o niejasnym pochodzeniu, trafia pod opiekę Ryszarda Rzymskiego, czterdziestopięcioletniego dżentelmena, znudzonego kolejnymi romansami. Mężczyzna traktuje ją jak damę do towarzystwa, ale nie wszyscy chcą w to wierzyć. Sonia, która także nie rozumie jego oczekiwań, ucieka z domu. W tym trudnym momencie życia serdeczni przyjaciele wyciągają do niej rękę, a nawet udaje jej się zdobyć posadę girlasy w teatrzyku „Orfeum”, w którym często bywa Ryszard i jego przyjaciele.

Wszystko wydaje się układać jak najlepiej. W dziewczynie zakochuje się Jerzy, bratanek jej dawnego opiekuna. Jednak na ten związek nie godzi się jego matka. Przeświadczona, że działa dla dobra ukochanego jedynaka, postanawia za każdą cenę zdyskredytować Sonię. Dziewczyna zmuszona jest wziąć swój los we własne ręce. Będzie ją to wiele kosztowało, ale droga do prawdziwego szczęścia bywa bardzo wyboista.

Jacques Tardi, Leo Malet „Nestor Burma tom 4: Chciałeś mnie widzieć martwym? | Opis wydawcy: Kolejny tom przygód legendarnego francuskiego detektywa Nestora Burmy. Arcydzieło kryminalnej powieści graficznej spod pióra i pędzla Tardiego. Jednego z najwybitniejszych klasyków komiksu europejskiego, mistrza subtelnej kreski, czarno-białych plansz znakomicie ilustrujących ponury świat zbrodni i występków.

Pecau, Mavric – Andronik, Verney „Gwiazda Kurska” | Opis wydawcy: Wchodzący do służby w 1940 roku i przewyższający wszystkie niemieckie czołgi tamtych czasów, T-34 był pod wieloma względami najlepszym czołgiem II wojny światowej. Heinz Guderian, niemiecki specjalista od czołgów, uznał T-34 za „najlepszy czołg na świecie”.

Mniej wiadomo jednak o tym, że do służby w radzieckich wojskach pancernych skierowano także żeńskie załogi. Wśród nich była Aleksandra Samusenko z 1 Armii Pancernej Gwardii, która m.in. brała udział w hiszpańskiej wojnie domowej, bitwie pod Kurskiem czy przełamaniu Wału Pomorskiego.

Oto historia T-34 oraz jedynej czołgistki w 1 Armii Pancernej Gwardii, która otrzymała Order Czerwonej Gwiazdy za heroizm w bitwie pod Kurskiem i zniszczenie trzech Tygrysów.

Jolanta Bartoś „Krzyk ciszy” | Opis wydawcy: Najnowsza książka autorki „Śpij, dziecinko, śpij”. Barbara Trzebińska jest wybitnym lekarzem transplantologiem. Po wieloletnich walkach udaje jej się odzyskać rodzinny majątek w Jaraczewie. Remontuje dworek i spędza w nim każdą wolną chwilę. Zaprzyjaźnia się z siedmioletnim miejscowym chłopcem, Mareczkiem Jaczyńskim. Wkrótce chłopiec ginie bez wieści, a poszukiwania nic nie dają. Barbara zostaje pilnie wezwana do kliniki w Warszawie. Dowiaduje się też, że załapała się na grant medyczny w Stanach. Nie zastanawia się długo i podejmuje decyzję o wyjeździe. Do Jaraczewa wraca po pięciu latach z dwunastoletnim chłopcem. Twierdzi, że Karol jest jej adoptowanym synem. Powrót Barbary wzbudza niepokój w matce Mareczka. Andżelika Jaczyńska nigdy nie zapomniała o zaginionym dziecku. Czy Karol jest synem Andżeliki? Jak daleko posunie się matka, żeby odzyskać dziecko?

Magdalena Parys „Biała Rika. Żeliwne ptaki” | Opis wydawcy: Odkrywając tajemnice przeszłości naszych bliskich, najwięcej możemy dowiedzieć się o nas samych. To zawsze siebie odnajdujemy w tamtych historiach, to siebie widzimy w minionych wydarzeniach i to właśnie one mogę mieć największy wpływ na naszą przyszłość.

„Biała Rika” Magdaleny Parys to wspaniała powieść o wielopoziomowej warstwie przekazu; od uniwersalnych prawd o człowieku do prawd wyjętych z najnowszej historii Polski i Polaków na stałe związanej z historią Niemiec. To także wciągająca opowieść o Gdańsku, Szczecinie i Berlinie, ale także o miłości i łzach codziennego życia. Czy kieruje nami nierozpoznany los, czy przeznaczenie?

Martha Wells „Pamiętniki Mordbora: Wszystkie wskaźniki czerwone / Sztuczny stan” | Opis wydawcy: Zabójczy android odkrywa siebie w „Wszystkie wskaźniki czerwone”, pełnej napięcia przygodzie autorstwa Marthy Wells, która poprzez sztuczną inteligencję bada korzenie świadomości.

W zdominowanej przez korporacje międzygwiezdnej przyszłości misje planetarne muszą zostać zatwierdzone i wyposażone przez Firmę. Dla ich własnego bezpieczeństwa grupom badawczym towarzyszą dostarczane przez Firmę androidy ochroniarskie. Jednak w świecie, w którym kontrakty wygrywa najtańszy oferent, bezpieczeństwo nie stoi na pierwszym miejscu. Na odległej planecie grupa naukowców przeprowadza oceny powierzchni w towarzystwie dostarczonego przez Firmę androida – samoświadomej jednostki ochroniarskiej, która zhakowała swój moduł kontrolera i nazywa siebie (choć nigdy na głos) „Mordbotem”. Pełna pogardy dla ludzi tak naprawdę chce mieć tylko dość spokoju, by dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Jednak gdy sąsiednia wyprawa milknie, to naukowcy i Mordbot muszą odkryć prawdę.

„Sztuczny stan” to druga część napisanej przez Martkę Wells, nagrodzonej nagrodami Hugo, Nebula, Alex i Locus, znajdującej się na liście bestsellerów „New York Timesa” noweli „Wszystkie wskaźniki czerwone”. Ma mroczną przeszłość, w której zginęło mnóstwo ludzi. Przeszłość, przez którą nazwała się „Mordbotem”. Jednak tylko bardzo niejasno pamięta masakrę, która zrodziła to imię, i chce wiedzieć więcej. Łącząc siły z Transporterem Badawczym imieniem DTB (nie chcesz wiedzieć, co oznacza „D”), Mordbot kieruje się do instalacji górniczej, gdzie się zbuntował. To, co tam odkryje, na zawsze zmieni jego sposób myślenia…

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi