3-9 kwietnia 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl
Polecamy nasz redakcyjny przegląd najciekawszych nowości książkowych, które ukazały się w sprzedaży w dniach od 3 do 9 kwietnia.
Eleanor H. Porter „Pollyanna” | Opis wydawcy: Pollyanna Whittier, osierocona jedenastolatka, trafia pod opiekę surowej ciotki, panny Polly Harrington. Kobieta za swoją powinność uważa wychowanie dziewczynki, córki ukochanej siostry. Pogodna i zarażająca optymizmem Pollyanna odmienia oblicze miasteczka. Uczy jego mieszkańców, jak w każdej sytuacji – bez względu na to, jak przykrej – dostrzec coś, z czego można się cieszyć. Urokowi dziewczynki ulegają nawet pani Snow, wiecznie niezadowolona kobieta przykuta do łóżka przez chorobę, oraz uważany powszechnie za gbura i skąpca największy bogacz w miasteczku pan John Pendleton. Wkrótce wszyscy biorą udział w zabawie w powody do radości – wszyscy z wyjątkiem nieprzystępnej ciotki.
Jaka historia kryje się za oziębłością panny Polly? Jaką rolę odegrali w jej życiu pan Pendleton i lokalny doktor? Czy tragedia, która dotknie Pollyannę – i która pozbawi dziewczynkę umiejętności znajdowania powodów do radości w każdych okolicznościach – poruszy czułą strunę w sercu ciotki? Napisana ponad sto lat temu przez Eleanor H. Porter powieść należy do klasyki światowej literatury dziecięcej.
Frédéric Brrémaud, Federico Bertolucci „Brindille tom 1: Łowcy cieni” | Opis wydawcy: Młoda kobieta budzi się w małej wiosce. Nic nie pamięta, ani swojego imienia, ani tego, jak się tam znalazła. Kiedy próbuje odzyskać pamięć i poznać mieszkańców nowego świata, stopniowo budzi się w niej moc, nad którą nie ma najwyraźniej kontroli. Czy jest wróżką? Zwyczajną młodą dziewczyną? Wiedźmą? Odpowiedzi na wszystkie te pytania niewątpliwie znajdują się w tajemniczym lesie, który otacza wioskę. Lecz czy bohaterka znajdzie w sobie odwagę, by udać się tam, gdzie nikt nie ma prawa iść?
Twórcy pięknej i nagrodzonej na Festiwalu Komiksu w Angouleme serii „Love” wciągają nas w magiczną przygodę, w której śledzimy inicjacyjną podróż młodej bohaterki w poszukiwaniu własnej tożsamości. Pierwszy tom dyptyku pełnego tajemnic, mistrzowsko narysowanego przez wybitnego Federico Bertolucciego.
Intan Paramaditha „Wędrówka” | Opis wydawcy: Zawsze sądziłaś, że czeka cię życie w wielkim świecie, że jest Ci pisane coś więcej niż zaduch indonezyjskich miast. Ale z każdym dniem czujesz, jak mocniej zapuszczasz korzenie. Porastasz tu mchem. Do chwili, gdy poznajesz samego Diabła, który w zamian za twą miłość, wręcza ci obietnicę przygody: parę krwistoczerwonych szpilek. Rodzice ostrzegali cię, żebyś nie przyjmowała prezentów, ale już za późno. Zawierasz faustowski pakt i wyruszasz w podróż, której zasad nie jesteś jeszcze w stanie pojąć. Wkładasz czerwone szpilki. Jeśli chcesz rozpocząć wędrówkę, otwórz tę książkę.
„Wędrówka” to pierwsze polskie tłumaczenie z języka indonezyjskiego. Ekscytująca powieść paragrafowa, w której to my musimy zdobyć się na odwagę, by samodzielnie wybierać swoje przygody – i ponosić ich konsekwencje. To książka, którą można czytać wielokrotnie, odkrywając kolejne ścieżki.
Pecau, Mavric – Andronik, Verney „Dream Team” | Opis wydawcy: „Sherman może nie jest dobrym czołgiem… Jest słabszy od Pantery czy Tygrysa. Nie tak dobry jak T-34 czy IS-1 Sowietów. Trochę gorszy od Churchilla Brytoli. Ale jest nasz, i nie mamy innych, więc, chłopcy, będziecie musieli sobie radzić!” – mówił porucznik Anderson z 3. Dywizji Pancernej US Army „Spearhead”. Tak rozpoczyna się historia załogi czołgu Sherman z 3. Dywizji Pancernej US Army, która w 1944 roku rozpoczyna swój szlak bojowy w Normandii, niosąc wraz z innymi amerykańskimi żołnierzami wolność zniewolonym narodom Europy. Opowieść, nawiązująca do najlepszych klasycznych dramatów wojennych opowiadających o męstwie i poświęceniu młodych ludzi, którzy wtedy, podobnie jak dziś ich rówieśnicy w Ukrainie, muszą walczyć w obronie swojej ojczyzny i wolności innych.
Alan Sasinowski „Chłopiec w ogniu” | Opis wydawcy: „Chłopiec w ogniu” jest komedią romantyczną oraz mrocznym dreszczowcem. Jest to także opowieść o kryzysie męskości wielu typów (bo Sasinowski potrafi o tym mówić w sposób bezpretensjonalny i autoironiczny), ale również niestrudzona satyra na model „silnej, niezależnej kobiety”. To proza wartka i inteligentna, w której nie znać żadnych oznak zmęczenia koncepcji, zużycia materiału, manieryzmu. Sasinowski dostarcza swą fikcją wiele satysfakcji czytelniczej, zapewnia błyskotliwą i niepsującą gustu literackiego zabawę. Czyni to wszystko w sposób nieoczywisty, nie flirtując z literaturą popularną ani z nazbyt łatwymi rozwiązaniami. Cierpliwie modeluje narrację tak, by ustalać wiarygodny, osobliwy i ekscentryczny punkt widzenia głównego bohatera całości – Piotra. W „Chłopcu w ogniu” jest dowcip, jest humor, jest też czysta trwoga.
Marie Aubert „Wcale nie jestem taka” | Opis wydawcy: Hanne przyjeżdża do rodzinnego miasta w towarzystwie swojej nowej partnerki, Julii. Wie, że spotka się z całą rodziną z okazji imprezy konfirmacyjnej swojej bratanicy. Nie odwiedzała bliskich krewnych od wielu lat, a kiedy widzieli się ostatnio, była jeszcze „tą grubą dziewczyną”. Od tego czasu dużo się zmieniło – w szczególności to, jak jest traktowana przez otoczenie teraz, kiedy już nie ma nadwagi. Wściekłość Hanne narasta jednak z każdą chwilą i kolejną napotkaną, zadziwiająco „miłą” osobą.
Jest maj, Linnea niebawem będzie świętowała swoją konfirmację na rodzinnej imprezie, na którą przyjechali goście z daleka. Wszystko już przygotowane, ale zamiast cieszyć się tym wydarzeniem, główna bohaterka zamieszania niespokojnie krąży na rowerze po okolicy, nie mogąc się pogodzić ze stratą i odrzuceniem przez przyjaciółkę.
Bard od zawsze był podporą rodziny i chętnie innym udzielał rad, jak należy żyć, podczas gdy sam uważał się za niezłomnego – wzór do naśladowania. Krytykował ojca i kolegów, którzy radykalnie zmienili swoje życie, dopóki sam nie doświadczył gwałtownej siły niespodziewanego uczucia.
Dziadek Nils chce dla swoich bliskich po prostu wszystkiego, co najlepsze. Ale czy samo pragnienie, żeby było dobrze, wystarczy?
W trakcie weekendu konfirmacji obserwujemy te cztery osoby i rysy pojawiające się na mozolnie zbudowanych przez nich samych wizerunkach. „Wcale nie jestem taka” to ostra, bolesna, momentami wstydliwa, czasem zabawna opowieść o lęku przed oceniającymi spojrzeniami innych, ale też o pragnieniu, by zostać dostrzeżonym. Jakie ryzyko podejmujemy, pozwalając sobie na bliskość?
Ben Riggs „Upadek smoka. Tajemna historia Dungeons & Dragons” | Opis wydawcy: Historia narodzin i upadku TSR – firmy, która uwolniła wyobraźnię fanów na całym świecie dzięki grze „Dungeons & Dragons”. Współtworzona przez entuzjastów gier wojennych Gary’ego Gygaxa i Dave’a Arnesona oryginalna gra „Dungeons & Dragons” wydana przez Tactical Studies Rules w 1974 roku powołała do życia całkowicie nowe medium: gry RPG. Przez następne dwie dekady TSR odnosiła sukcesy, wydając wiele edycji „D&D”, liczne mutacje gry osadzone w tym samym świecie, periodyki, gry wideo, bestsellerowe powieści autorstwa Margaret Weis, Tracy’ego Hickmana i R.A. Salvatore’a z serii „Dragonlance”, a nawet program telewizyjny! Jednak w 1997 roku seria nietrafionych decyzji i nieudanych projektów doprowadziła TSR na skraj zagłady…
Autor książki w trakcie własnej, pełnej przygód kampanii, polegającej na przeprowadzeniu dogłębnych badań i wywiadów z głównymi postaciami na rynku gier RPG oraz pozyskaniu tajnych dokumentów, ujawnia prawdziwą historię powstania i katastrofy TSR. Zaglądamy za kulisy siedziby firmy w Lake Geneva, gdzie innowacyjni artyści i pisarze na nowo zdefiniowali gry z gatunku „miecza i czarów”, a menedżerowie i kierownictwo sabotowali swój własny sukces, co ostatecznie uczyniło z TSR firmę wydawniczą niezdolną do wydania choćby pocztówki…
Pierre Boulle „Planeta małp” | Opis wydawcy: Jest rok 2500. Po dwóch latach międzygalaktycznej podróży wysłany z Ziemi statek kosmiczny ląduje na nieznanej planecie, gdzieś w Pasie Oriona. Zastany świat uderzająco przypomina rodzinną planetę kosmonautów. Ta sama atmosfera, woda, roślinność. Są tam również ludzie. Zniewoleni przez inteligentne małpy: prawdziwych władców planety. Obowiązkowa pozycja dla fanów Stanisława Lema i Janusza Zajdla.
Napisana w 1963 roku powieść SF francuskiego pisarza i dyplomaty Pierre’a Boulle – sfilmowana i nagrodzona Oskarem pięć lat później – to już klasyka gatunku. Klasyka niejako zapomniana, przysłonięta przez ogromny sukces kolejnych filmów z serii. Teraz ukazuje się w nowym tłumaczeniu Agaty Kozak w serii Cymelia – w której przypominamy nieco zapomniane, bądź nieznane w Polsce, dzieła klasyki literatury światowej.
Éric Vuillard „Wojna biedaków” | Opis wydawcy: Nazywał się Tomasz Münzer i podpalił Niemcy… Najnowsza książka autora fenomenalnego „Porządku dnia”. Niepokojąca, uniwersalna opowieść o radykalizacji i narastającym gniewie ludu. „Dlaczego bóg ubogich w tak niepojęty sposób stoi zawsze po stronie bogaczy, z bogaczami? Dlaczego o tym, by wszystko zostawić, mówi ustami tych, co wszystko wzięli dla siebie?” – pyta Éric Vuillard.
W 1524 roku w Niemczech wybuchła największa antyfeudalna wojna chłopska, która objęła swoim zasięgiem tereny od szwajcarskiego Berna niemal po Łabę. Jednym z jej najważniejszych dowódców i ideologów był Tomasz Münzer, teolog ewangelicki uznawany dziś za prekursora komunizmu.
To właśnie Münzer jest centralną postacią nowej książki Érica Vuillarda, a jego wezwania do stworzenia społeczeństwa bezklasowego, opartego na wolnym i równym dostępie do dóbr uderzająco rezonują na kartach „Wojny biedaków” z postulatami innych, dawnych i współczesnych, ruchów reformatorskich – religijnych, społecznych i ekonomicznych.
Jędrzej Pasierski „Martwy klif” | Opis wydawcy: Rybacy znajdują ciało mężczyzny dryfujące u brzegów Karsiboru. To tylko wierzchołek góry lodowej: ktoś po kolei morduje wychowawców starego domu dziecka na wyspie Wolin. Trop poprowadzi Ninę Warwiłow do idyllicznej miejscowości położonej pomiędzy lasem a wodami Zalewu Szczecińskiego. W zamkniętej społeczności rybaków i żeglarzy Nina musi wykorzystać swoje specyficzne zdolności śledcze – rozwiązać sprawę, zanim morderca uderzy ponownie. Miasteczko na klifie ma jednak mroczną i powikłaną przeszłość. Przeszłość, w której każdy mógł się podać za kogoś, kim nie jest…
Tadeusz Oszubski „Demony Światła” | Opis wydawcy: Trylogia „Cienie Hatta” to obrosła już legendą bardzo udana polska science fantasy. Powstała w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku trafiła w moment przemiany ustrojowej i upadłości wydawnictw, m.in. Almapressu, gdzie była już w planie wydawniczym. Ostatecznie ukazał się tylko tom 1 – „Twierdza nienawiści”. Co ciekawe, tom 3 w 1991 roku otrzymał główną nagrodę w konkursie Andre Norton.
Oddajemy do rąk czytelnika drugi tom trylogii. Nad kontynentem Hatta zawisła groźba całkowitego unicestwienia. Rozpoczął się wylęg Demonów Światła. To zmiennokształtne istoty, wysysające energię życiową ze swych ofiar. Poszukują jednego – Kamieni Światła, które są kosztownym i pożądanym przez ludzi produktem. Demonologowie Zakonu Cienia i mędrcy ukrytego miasta Cabo Bandeira są jedynymi, którzy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Większość ludzi nawet nie wie o Demonach Światła i grozie, jaką niosą.
Tiziano Sclavi, Corrado Roi „Dylan Dog. Duch Anny Never” | Opis wydawcy: Alkohol, samotność, szaleństwo. Umysł aktora, Guya Rogersa, powoli rozsypuje się na drobne kawałki, a jego zmysły mieszają. Co noc nawiedza go duch Anny Never, ściganej i zabijanej przez potwora! Czy to tylko alkoholowe halucynacje, pomieszanie strasznego filmu z rzeczywistością, czy może coś znacznie mroczniejszego? Na to pytanie spróbuje odpowiedzieć Dylan Dog.
Jessica Au „Mógłby spaść śnieg” | Opis wydawcy: „Mógłby spaść śnieg” to refleksyjna opowieść o córce i matce, które spotykają się w Tokio, by wspólnie spacerować w jesienne wieczory, szukać schronienia przed deszczem, jeść w kawiarenkach i restauracjach, odwiedzać galerie, w których oglądają dzieła sztuki współczesnej. Cały czas przy tym rozmawiają: o pogodzie i horoskopach, ubraniach i przedmiotach, o rodzinie, oddaleniu i pamięci. Ale kto tu tak naprawdę mówi – czy tylko córka? I jaki jest prawdziwy powód tej eliptycznej, może wręcz widmowej podróży? W tej elegijnej, intymnej, niezwykle precyzyjnej prozie Jessica Au przygląda się różnym obliczom miłości i uniwersalnej potrzebie znalezienia wspólnego języka z najbliższymi.
Książka została świetnie przyjęta przez krytykę w Stanach Zjednoczonych, wyróżniono ją Readings New Australian Fiction Prize 2022 oraz nagrodą główną w pierwszej edycji Novel Prize (spośród 1500 zgłoszonych książek), organizowanej przez trójkę czołowych niezależnych wydawców anglojęzycznych: Fitzcarraldo Editions (Wielka Brytania), New Directions (Stany Zjednoczone) i Giramondo (Australia). Doczekała się już przekładu na osiemnaście języków.
Jessica Au jest pisarką mieszkającą w Melbourne. Wcześniej pracowała m.in. jako redaktorka i księgarka. Debiutowała w 2011 roku dobrze przyjętą powieścią „Cargo”. „Mógłby spaść śnieg” to jej druga powieść.
fot. Florin Rosoga/Flickr
TweetKategoria: premiery i zapowiedzi