40 biografii powalczy o Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz”

8 kwietnia 2023

40 książek wpłynęło do kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” przyznawanej za najlepszą biografię roku. Do końca czerwca wyłonionych zostanie pięć tytułów, które powalczą o statuetkę i 50 tysięcy złotych.

„Biografie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelniczek i czytelników. Gdy wystawiłyśmy na półkach naszej biblioteki książki nadesłane do tegorocznego 'Juliusza’, prawie wszystkie zniknęły błyskawicznie. Teraz do ich wypożyczenia są kolejki. To najlepszy dowód, że nasz konkurs odpowiada na potrzeby ludzi. Chcąc rozszerzyć jego formułę, jesienią w ramach Rybnickich Dni Literatury organizujemy pierwszy w Polsce Festiwal Biografii. Będą spotkania autorskie, warsztaty kreatywnego pisania dla starszych i młodszych, dyskusje, wystawy i animacje” – mówi Aleksandra Klich, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, która w ostatnich latach pełniła funkcję sekretarz kapituły nagrody.

Zgłoszenia do nagrody przyjmowane były do 15 marca. Książki mogły przesyłać między innymi wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły konkursowej. Spośród nadesłanych propozycji tegoroczna kapituła do 30 czerwca wybierze pięć nominowanych biografii, natomiast laureata poznamy na gali, która odbędzie się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Zwycięzca otrzyma 50 tysięcy złotych oraz statuetkę, jak również zostanie zaproszony do prac przyszłorocznej kapituły.

Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” po raz pierwszy przyznano w Rybniku w 2016 roku. Wtedy jeszcze nie ograniczano się wyłącznie do biografii. Dopiero od 2019 roku wprowadzono zmianę w tym zakresie. Nagrodzie patronuje żyjący w XIX wieku Juliusz Roger, niemiecki lekarz i przyrodnik zasłużony dla miasta, który umiejętnie łączył różne dziedziny wiedzy. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Małgorzata Czyńska za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”, Aleksander Kaczorowski za biografię „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Agnieszka Dauksza za „Jaremiankę. Biografię” i – w ubiegłym roku – Artur Domosławski za „Wygnańca. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy