19-25 czerwca 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

25 czerwca 2023

Kolejna porcja nowości wydawniczych. Tym razem prezentujemy wam najciekawsze tytuły, które trafiły do sprzedaży w dniach od 19 do 25 czerwca.

Phil Klay „Przerzut” | Opis wydawcy: Phil Klay przenosi czytelników na fronty wojen w Iraku i Afganistanie. W sam środek nieopisanego chaosu, któremu żołnierze piechoty próbują nadać sens, opowiadając o tym, w czym uczestniczyli. O bezradności, zwierzęcym strachu i brutalności. O woli przetrwania, głupocie i śmierci. O walce i o tym, co po niej. O żołnierzu, który strzelał do psów, by nie jadły zwłok, a potem od nowa uczył się żyć na amerykańskim przedmieściu. O innym, który desperacko szukał usprawiedliwienia dla popełnionej przez przyjaciela zbrodni. O kapelanie, którego pobożne nauki skonfrontowane zostały z postawą okrutnego oficera. O pechowcu, którego zadanie polegało na zbieraniu szczątków amerykańskich żołnierzy, i o chłopaku, któremu nakazano nauczyć Irakijczyków… gry w baseball.

Charlotte Van den Broeck „Rozcierki z ziemi” | Opis wydawcy: W „Rozcierkach z ziemi” krajobraz – kalifornijskiej pustynnej Doliny Śmierci, ale też morza, amazońskiego lasu deszczowego czy miejskiego parku – jest jednocześnie kobiecym ciałem. Charlotte van den Broeck przygląda się powiązaniom między zranieniami, jakich doznaje jedno i drugie. W tym tomiku, na prywatnej pustyni autorki, pojawiają się wężowe boginie, olbrzymka z piasku, Struś Pędziwiatr, a kolory, dźwięki i migawki składają się na wrażenia oraz wiersze. Jednocześnie to poezja bardzo precyzyjna i osadzona w konkrecie. Wiersze odnoszą się do doświadczenia cielesnego, dzięki czemu osobisty, wręcz intymny charakter zyskuje opis pary żółwi w sadzawce czy Afrodyty z Knidos. „Rozcierki z ziemi” to pierwsza tłumaczona na język polski książka belgijskiej pisarki i poetki, uznawanej za jeden z najoryginalniejszych głosów swojego pokolenia.

Marian Pankowski „Z Nocy i Mowy. Wybór opowieści” | Opis wydawcy: „Z Nocy i Mowy. Taki jest mój rodowód” – deklarował Marian Pankowski w swojej pierwszej powieści. Jego twórczość wyrasta z kreacyjnego żywiołu języka, który pozwala się przyjrzeć ciemnym sferom doświadczenia i oddać cielesny wymiar świata. Jest to autor na wskroś oryginalny, bezkompromisowy. Wyróżnia się olśniewającą frazą, a zarazem prowadzi wysublimowaną grę z tradycją literacką: od Reja i Kochanowskiego, przez romantyków, po Leśmiana i Gombrowicza.

Utwory składające się na niniejszy wybór – „Smagła swoboda” (1955), „Matuga idzie” (1959) oraz „Granatowy Goździk” (1972) – są świadectwem dojrzałości i maestrii pisarza, a także zapowiedzią jego dalszych przygód w prozie. To również swego rodzaju nieformalna „trylogia rodzinna”, którą wyznaczają dedykacje dla matki, brata oraz młodszego siebie – „Maniusia, autora lirycznych wierszy”. Pankowski wskazuje w niej źródła mowy własnej: sanockiej, arcypolskiej, światowej.

Maciej Sieńczyk „Spotkanie po latach” | Opis wydawcy: Nowa, pełna absurdu i ironii powieść graficzna Macieja Sieńczyka! Pozornie zwyczajne spotkanie u dawnych znajomych, które niespodziewanie zamienia się w niecodzienną towarzyską przygodę…

„Sztuka Sieńczyka jest nieprzewidywalna, ostentacyjnie nieutylitarna, bezczelna w swoim czczym pięknie. Prowokacyjna w estetycznym przesublimowaniu, w które autor, w akcie przekory jakby, ubiera bezsens i głupotę swoich fantazji. To – w bez reszty pragmatycznym i utylitarnym świecie, w którym żyjemy – wydaje mi się właśnie wywrotowe. Szukając nazwy dla gatunku literacko-graficznego, którego Maciej Sieńczyk jest jedynym znanym mi przedstawicielem, obstawiam 'horror bezsensu'” – pisze Dorota Masłowska.

„W niepodrabialnym stylu, zarazem wytwornym i potwornym, wybitny artysta wciąga nas na manowce swojej wyobraźni. 'Spotkanie po latach’ jest taką właśnie wędrówką po jej odrażających bezkresach, pętlach, tunelach, lejach. Pierwiastek horroru to zapierająca dech w piersiach płodność tego świata, łatwość, z jaką wydaje on z siebie podświaty, pod-pod-podświaty, skłócone ze sobą, lęgnące się z siebie, efemeryczne, bo ledwie wyrojone, a już znikające, by ustąpić kolejnym i kolejnym. Szybko zrezygnować czytelnik musi z poczucia, że wie, gdzie tu jakaś reguła, plot; na próżno usiłuje przejrzeć bieg wypadków” – dodaje pisarka.

Władysław Nehrebecki „Komiksy nieznane. Od 'Przesława znad Odry’ do 'Bolka i Lolka'” | Opis wydawcy: Album ukazujący nam bogaty dorobek artysty. Znajdziecie w nim unikalne komiksy gazetowe, nieznane ilustracje i niezwykle rzadkie materiały. Wszystko to uzupełnione artykułem Adama Ruska oraz Marzeny Nehrebeckiej – córki rysownika. Publikacja prezentuje nam wczesne komiksy rysowane przez Władysława Nehrebeckiego oraz wiele rzadkich materiałów – jak scenorysy obrazkowe do „Bolka i Lolka”. Jest hołdem złożonym rysownikowi, otwierając nam widok na rozwój komiksu w powojennej Polsce. To długo oczekiwany album z komiksami – autora serii „Bolek i Lolek”, który ukazał się w setną rocznicę urodzin artysty!

Constanza Casati „Klitajmestra” | Opis wydawcy: Potępiona przez Homera i greckich poetów jako niewierna żona i podstępna morderczyni, Klitajmestra dotąd nie miała prawa głosu. Nikt nie dostrzegał jej siły i inteligencji, rozpaczy i gniewu. Olśniewający debiut Constazy Casati to nie tylko kolejny przykład tego, że kobiety cierpiały z powodu wojen – to opowieść o tym, jak kobiety prowadziły własne wojny. Bo Klitajmestra zrozumiała to, co rozumiało niewielu: Jeżeli władza nie jest ci dana, musisz sama ją zdobyć.

Rewelacyjna, pełna napięcia opowieść o władzy i przepowiedniach, nienawiści i miłości, o niezapomnianej królowej, która zgładziła tych, którzy ją skrzywdzili.

Daniela Krien „Płomienie” | Opis wydawcy: Rahel i Peter są małżeństwem od prawie trzydziestu lat. Sporo w swoim życiu osiągnęli, cenią się i szanują, wychowali dwójkę dzieci. Z początku cicho i niezauważenie, potem z narastającym impetem miłość porzuciła ich związek. Wspólne wakacje mają uratować to, co z niego zostało, i odpowiedzieć na pytanie, jak i z kim chcą spędzić resztę życia.

Magdalena Bielska „Poradnik dla niedawno zmarłych” | Opis wydawcy: Piąta poetycka książka Magdaleny Bielskiej, najdojrzalsza z dotychczas przez nią napisanych. Podstawową materią zebranych w niej wierszy są własne doświadczenia poetki; nadrzędnym tematem – sytuacja kogoś, kto w krótkim okresie czasu stracił kilkoro najbliższych i znalazł się w środku świata bez matki, ojca i babki.

Zgodnie z niespodziewanym, paradoksalnie wieloznacznym tytułem tom Bielskiej można czytać jako poradnik „dla niedawno zmarłych” i zarazem – jako radę (albo: ratunek) dla samej siebie (i dla wszystkich, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji).

Stratę, także tę najcięższą – sugeruje poetka w kolejnych wierszach „Poradnika” – trzeba przyjąć, udźwignąć, uczynić częścią własnego świata. Albo inaczej: stratę trzeba zachować w pamięci. Zarazem jednak – zdaje się radzić Bielska – nie wolno gwałtownie rozpaczać, poddawać się osłabiającym pamięć emocjom.

Aleksander Fredro „Komedie tom 1-3”, „Trzy po trzy” | Opis wydawcy: W roku Aleksandra Fredry PIW przypomina najlepsze i najbardziej aktualne utwory pisarza. Na czterotomową edycję składają się trzy tomy komedii w wyborze prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej oraz wspomnienia napoleońskie „Trzy po trzy”. Nowy wybór dzieł Aleksandra Fredry jest pierwszym wydaniem popularyzatorskim, wzbogaconym o niewidziane od przeszło 60 lat w książkach Fredry przypisy oraz kalendarium życia i twórczości. Edycja została tak pomyślana, by zainteresować czytelnika (dzięki zamieszczonym kodom QR) najsłynniejszymi fredrowskimi adaptacjami Teatru Telewizji TVP.

W tomie 1 „Komedie 1817-1826” znalazły się: „Pan Geldhab” (1821), „Mąż i żona” (1822), „Nowy Don Kiszot, czyli Sto szaleństw” (1824), „Cudzoziemczyzna” (1824), „Damy i huzary” (1825) oraz „Odludki i poeta” (1826). W tomie 2 „Komedie 1832-1835” znalazły się: „Pan Jowialski” (1832), „Śluby panieńskie” (1833), „Dyliżans” (1833), „Zemsta” (1834) i „Dożywocie” (1835). W tomie 3 „Komedie 1855-1868” znalazły się: „Wychowanka”, „Rewolwer”, „Świeczka zgasła”, „Teraz”, „Wielki człowiek do małych interesów”, „Ostatnia wola”, „Lita et compagnie” i „Z Przemyśla do Przeszowy”.

Natomiast w tomie 4 znalazł się pamiętnik „Trzy po trzy”, który do dziś jest nieocenionym źródłem do poznania Fredry, jego stosunku do życia i ludzi, do takich spraw jak koleżeństwo, przyjaźń, uczciwość, sprawiedliwość, wolność, niewola, honor czy sprawa narodowa. „Z przemieszania śmiechu i płaczu, ciętego humoru i serdecznego wzruszenia, realistycznego przeżywania faktów i pełnej melancholii zadumy nad głębszym ich sensem zrodził się pamiętnik, który tak trafnie nazwał Kazimierz Wyka 'klejnotem uczuciowego pamiętnikarstwa’, dodając, że 'swoją wagą poetycką i artystyczną nie ustępuje on szczytowym komediom Fredry'” – pisze w posłowiu Krystyna Czajkowska.

Tomasz Samojlik „Wiedźmun tom 2: Przed wyprawą zbierz drużynę” | Opis wydawcy: Wiedźmun Gierwald i czarodziejka Dżenifer ponownie się spotykają. I wcale się z tego nie cieszą. Każde najchętniej poszłoby w swoją stronę w poszukiwaniu magicznego aurergium, jednak na horyzoncie pojawia się pewien uparty robot. Jest też dziewczynka do uratowania!

W drugim tomie komiksu Tomasza Samojlika dowiadujemy się, co sprawiło, że świat jest w opłakanym stanie, a Gierwald tak zacieklej walczy z potworami. Mimo że one robią wszystko, by ochronić przyrodę przed katastrofą.

Przygody, tajemnicze wynalazki, ratowanie świata przed katastrofą ekologiczną i szczypta humoru – zapraszamy czytelników od lat 7 do 107 do świata wiedźmuna! Najnowszy komiks Tomka Samojlika, autora m.in. sagi o ryjówce, to parodia postaci i motywów z… sagi o wiedźminie oczywiście!

Denis Rodier, Alcante, Laurent-Frédéric Bollée „Bomba” | Opis wydawcy: Jest rok 1933, wspomnienia I wojny światowej w Europie są nadal żywe, na świecie trwa wielki kryzys ekonomiczny, a nastroje faszystowskie niepokojąco szybko się rozprzestrzeniają. Tymczasem Leó Szilárd, węgierski naukowiec żydowskiego pochodzenia, w swoim berlińskim laboratorium marzy o znalezieniu źródła energii zdolnego napędzać statki kosmiczne. Kilka lat później zda sobie sprawę z innych konsekwencji takiego odkrycia.

Autorzy „Bomby” podążają tropem ludzkich instynktów i kolejnych decyzji politycznych. Z planszy na planszę jasne staje się, że na stworzenie bomby atomowej i zmianę równowagi na świecie wpłynęły zarówno potrzeba innowacyjności i marzenie o sile mogącej zatrzymać wojnę, jak i zaślepienie realizacją celu czy niezdolność do wątpliwości.

Tworząc monumentalny komiks „Bomba”, autorzy wychodzą od fascynacji tajemniczym śladem, jaki pozostał po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie, i rekonstruują historię powstania tego katastrofalnego wynalazku. Sięgają do jego korzeni i pokazują, jak z odkrycia dokonanego przez idealistów przeradza się on w narzędzie władzy, nad którym jego odkrywcy tracą kontrolę.

Manuele Fior „Celestia” | Opis wydawcy: Na świecie pozostały już tylko niewielkie oazy życia, jedną z nich jest Celestia. Wyspa, którą rytmicznie zalewają wody przypływu. Jej mieszkańcy noszą maski lub kryją się w zaułkach, a aby przejść przez niektóre drzwi, muszą znać szyfr.

Pierrot bez problemu przenika tajemne przejścia, jednak to, czego poszukuje, ciągle się mu wymyka. Tymczasem Dora próbuje uciec grupie poszukujących ją telepatów, ale nie potrafi powstrzymać nachodzących ją wizji. Ich spotkanie jest pełne nieporozumień, bieg zdarzeń sprawia jednak, że wspólnie spróbują sprawdzić, co znajduje się za granicami wyspy.

Manuele Fior, autor „Pięciu tysięcy kilometrów na sekundę”, tym razem stworzył niezwykły i dystopijny komiks. „Celestia” to oniryczna wędrówka po zakamarkach pamięci i świadomości, a jednocześnie portret świata ocalałego z katastrofy.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi