18-31 grudnia 2023 – najciekawsze premiery ostatnich dwóch tygodni roku poleca Booklips.pl

30 grudnia 2023

Koniec roku to tradycyjnie u większości wydawców czas zasłużonego odpoczynku. Do księgarń trafia znacznie mniej godnych polecenia tytułów, dlatego nasz cykliczny przegląd nowości w tym okresie obejmuje zazwyczaj dwa tygodnie. Przedstawiamy zatem najciekawsze książki i komiksy, które ukazały się w dniach od 18 do 31 grudnia.

Hans von Trotha „Ramię Pollaka” | Opis wydawcy: W 1906 roku Ludwig Pollak odnalazł prawe ramię Laokoona ze słynnej grupy rzeźbiarskiej, odkrytej czterysta lat wcześniej na Eskwilinie. Swoje znalezisko podarował Watykanowi. 16 października 1943 roku Pollak znalazł się wraz z rodziną wśród Żydów wywiezionych z Rzymu do Auschwitz. Hans von Trotha poświęcił mu swoją powieść. Dokonał rekonstrukcji ostatnich rzymskich chwil życia wybitnego archeologa, marszanda i muzealnika. Stworzył przejmującą opowieść o miłości do sztuki, wierności własnym przekonaniom i tragicznych meandrach historii.

W książce można ponadto znaleźć rozważania o geniuszu Goethego, uwagi o słynnych rzymskich muzealnikach i amerykańskich kolekcjonerach, zachwyt pięknem Hagady z Mantui, próbę interpretacji losu Laokoona. Ramię Pollaka to książka prawdziwie erudycyjna, która wychodząc od jednej, konkretnej biografii, wskazuje wiele innych, prowadzi ku światu, kulturze i sztuce.

Hans von Trotha „Ramię Pollaka” | Opis wydawcy: Seria komiksowa stworzona przez Davida Macka, które akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Japonii. Jest to historia młodej kobiety o kryptonimie „Kabuki”, która działa jako agentka dla tajnego organu rządowego znanego jako „The Noh”. Autor odsłania powiązania między rządem Japonii a przestępczością zorganizowaną na naprawdę epicką skalę. Album zawiera dwie pierwsze pełne opowieści z cyklu „Kabuki”. „Kabuki. Krąg krwi”, stworzoną przez Davida Macka w wieku dwudziestu jeden lat w ramach pracy dyplomowej z literatury” oraz „Kabuki. Sny”, pierwszą w pełni malowaną opowieść z cyklu „Kabuki”.

Nick de Semlyen „Bohaterowie ostatniej akcji. Triumfy, klęski i konflikty hollywoodzkich Królów Rozwałki” | Opis wydawcy: Zakulisowa opowieść o bohaterach kina akcji, którzy rządzili Hollywood w latach 80. i 90., oraz legendarnych filmach – od „Szklanej pułapki” po „Terminatora” – które uczyniły z nich gwiazdy.

Ta szalenie wciągająca podróż przez złotą erę kina akcji przedstawia pełną wybuchów relację Sylvestra Stallone’a i Arnolda Schwarzeneggera, od wrogości do przyjaźni na tle Ameryki Reagana i zimnej wojny. Ujawnia fascynujące, nieznane historie barwnych postaci, które pojawiły się po nich – kopiących wysoko Chucka Norrisa i Jackiego Chana, gniewnych twardzieli Dolpha Lundgrena i Stevena Seagala oraz cichych awanturników Jean-Claude’a Van Damme’a i Bruce’a Willisa – i stanowi kronikę powstania mitu niezwyciężonego bohatera akcji, który używał mięśni, sztuk walki lub broni, aby uratować świat. A także wyjaśnia, dlaczego po latach 90., pełnych chwały tych macho – i wizji męskości, którą celebrowali – zaczął on zanikać.

„Bohaterowie ostatniej akcji”, książka opierająca się na szczerych wywiadach z samymi gwiazdami kina akcji, a także ich współpracownikami, przyjaciółmi i wrogami, to bezkompromisowa relacja z okresu w historii Hollywood, kiedy zasięg sławy tych herosów, jak i poziom chaosu, jaki wywołali na ekranie i poza nim, nie miały granic.

Ezra Claytan Daniels „Upgrade soul” | Opis wydawcy: Z okazji czterdziestej piątej rocznicy ślubu Hank i Molly poddają się eksperymentalnej procedurze odmładzania. Niestety wyniki nie spełniają ich oczekiwać, stają się mocno zdeformowanymi, a jednocześnie intelektualnie i fizycznie doskonalszymi kopiami samych siebie. Czy oryginalni Hank i Molly mogą istnieć w tym samym świecie co ich upgradeowane klony? Dla fanów takich dzieł jak: „Black Mirror”, „Crimes of the Future”, „Videodrome”, „Inside”, „Kwiaty dla Algernona”.

Paweł Jaskulski „Dodatki filmowe Andrzeja Barańskiego. Rozmowa-rzeka” | Opis wydawcy: „Dodatki filmowe Andrzeja Barańskiego” to nie tylko inna historia twórczości reżysera, to również fragment innej historii kina polskiego; historii, w której wiodącą rolę odgrywa współpraca artysty z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Przeprowadzone rekonstrukcje krótkich metraży Barańskiego uwalniają zapomniany potencjał tego rodzaju filmów, który równie często jak adaptacje literatury pięknej stanowił o sile naszej kinematografii; tyle że sile mniej widocznej, subtelniejszej.

„’Dodatek filmowy’ – dzisiaj już bardzo niewielu coś mówi; można uznać, że to nazwa historyczna. A było tak, że przed laty, nawet chyba jeszcze w latach 70., seans w kinie składał się z trzech dań: Polska Kronika Filmowa, Dodatek filmowy i danie zasadnicze czyli film fabularny. Ten dodatek, to był film krótkometrażowy. Ale często było tak, że kupowało się bilet ze względu właśnie na niego; myślę tutaj o kinomanach. Zarządzający kinematografią starali się wybierać na dodatek film jakoś pasujący do tematu fabuły – różnie się to udawało. Wybór filmu krótkiego na dodatek do fabuły był dla twórcy wielką frajdą: jego mały film miał wielką widownię – można powiedzieć, że cała Polska go zobaczyła. Niestety, była to bardzo rzadka przyjemność, zaledwie tylko kilka razy tego doświadczyłem. Moje filmy były zupełnie spoza głównego nurtu – można powiedzieć, że byłem całkowicie nieobecny. Ale że występowałem w tym gatunku jako gość, nie miałem o to żadnych pretensji, wprost przeciwnie, byłem szczęśliwy z możliwości tworzenia w moim cichym kąciku, jakim była dla mnie niezwykle przychylna dla krótkich filmów autorskich Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi. Kiedy, w tytule książki, zdecydowałem się podciągnąć wszystkie moje krótkie filmy do rodziny dawnych Dodatków filmowych, zrobiło mi się niezwykle miło, bo mimo wszystko to był piękny czas dla filmów krótkich” – pisze Andrzej Barański.

Pat Mills, Clint Langley, Greg Staples, Jim Murray „Slaine: Władca nieprawości” | Opis wydawcy: Wysłany przez Boginię Ziemi, z zadaniem zniszczenia Krwawego Boga, Slaine odradza się w czasach Normanów jako Robin Goodfellow, król Greenwood. Najpierw jednak musi odszukać swoją ukochaną Niamh – odrodzoną jako zakonnica imieniem Marian – aby razem z nią odkryć tajemne imię bestii. Dzięki temu jako Władca Nieprawości będzie mógł ją zniszczyć.

Ta saga Slaine’a została napisana przez Pata Millsa i zawiera rysunki Clinta Langleya, specjalnie na potrzeby tego tomu ulepszone cyfrowo, oraz oszałamiające, rysowane w pełni ręcznie rysunki Grega Staplesa oraz Jima Murraya. Album zawiera kompletą i zamkniętą historię.

Chris Claremont, John Byrne, Scott Lobdell, Howard Mackie, Jim Lee, Ron Wagner „Legendy X-men: Jim Lee” | Opis wydawcy: X-Men ewoluują po raz kolejny! Nic dziwnego – w końcu muszą być w pełnej gotowości bojowej, gdy Magneto i jego Akolici odkrywają sekret, którego następstwa mogą wywołać wojnę z całą Ziemią. Omega Red uprowadza Wolverine’a i wydobywa na powierzchnię utracone wspomnienia. Podróżujący w czasie Bishop dołącza do drużyny, zwiastując kłopoty dla Gambita. Pasożytniczy Miot asymiluje Ghost Ridera podczas waśni między nowoorleańskimi gildiami złodziei i zabójców, a w finale nasi bohaterowie muszą zakończyć morderczą produkcję telewizyjną Mojo!

Album „Legendy X-men: Jim Lee” zawiera wszystkie zeszyty z ilustracjami popularnego twórcy, które ukazały się w ramach drugiego w dziejach tytułu spod szyldu X-Men. Rysunki Jima Lee, ekspresywne i bogate w szczegóły, były niewątpliwie powiewem świeżości w branży komiksowej przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych oraz gwarantem bicia rekordów sprzedaży. Co więcej, Lee i jego niepowtarzalny styl nadal wywierają ogromny wpływ na współczesnych twórców historii obrazkowych. To prawdziwy „musisz-mieć”.

Michele Medda, Antonio Serra, Bepi Vigna, Germano Bonazzi „Nathan Never: Czarny monolit” | Opis wydawcy: Nathan Never dostaje tajemniczą przesyłkę od dawnego znajomego z policji. Jak się okazuje, paczka zawiera ostatnią taśmę z filmem „2001: Odyseja kosmiczna” – rzecz, wydawałoby się, o wartości kolekcjonerskiej i sentymentalnej. Jednak bardzo szybko pojawiają się kolejni chętni do wejścia w jej posiadanie. A najbardziej niepokojące jest zainteresowanie filmem założyciela sekty Czarny Monolit. Co takiego skrywa taśma z minionych czasów, że niektórzy gotowi są dla niej nawet zabić?

Maria Halber „Strużki” | Opis wydawcy: Ta książka opowiada o trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn. Różni je temperament, wygląd i pochodzenie, ale pomimo tych różnic z dnia na dzień stają się nierozłączne. Wszystko jest nowe, wszystko jest pierwsze, barwne i nęcące.

Pierwszy i nieznany jest też smak rozczarowań, bolesnych zderzeń z rzeczywistością, które jedne po drugich zaczynają rozrywać tę więź, co miała być na dobre i na złe, na zawsze. Drogi bohaterek rozchodzą się, żeby po jakimś czasie znów się spleść i skonfrontować dawne przyjaciółki z dorosłością. To książka o tym, że niełatwo jest być dziewczyną. Ale jeszcze trudniej jest być sobą.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi