17-23 lipca 2023 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

23 lipca 2023

Zapraszamy na przegląd najciekawszych nowości wydawniczych, które znalazły się w księgarniach w dniach od 17 do 23 lipca.

Beatrice Salvioni „Wiedźma” | Opis wydawcy: Mocna powieść o trudnościach bycia kobietą w świecie mężczyzn. Monza, marzec 1936 roku. Na brzegu rzeki Lambro dwie młode dziewczyny, na wpół ubrane i mocno zdenerwowane, próbują ukryć zwłoki mężczyzny. Jak i dlaczego znalazły się w tym miejscu?

Dwunastoletnia Francesca, pochodząca z mieszczańskiej rodziny, każdego dnia obserwuje z mostu dziewczynę z bosymi stopami i podrapanymi, ubłoconymi nogami, bawiącą się z chłopcami w rzece. Marzy, by się z nią zaprzyjaźnić, mimo że wszyscy w mieście uważają Maddalenę za Wiedźmę, czyli tę, która sprowadza nieszczęścia. Jej determinacja, postawa kogoś, kto niczego się nie boi, fascynuje Francescę. Wkrótce los połączy ich drogi, a dziewczyny odkryją moc przyjaźni, która pomaga przeciwstawić się niesprawiedliwości.

Dzięki Maddalenie Francesca odkrywa wagę nieposłuszeństwa, a także to, co oznacza bycie kobietą w czasach, gdy jedyny liczący się głos należy do mężczyzn. W obliczu przemocy i hipokryzji Francesca uczy się, jak sprawić, by jej własny głos stał się słyszalny.

Joanna Mueller, Joanna Łańcucka „Niewidka i Zobaczysko” | Opis wydawcy: Znany już z poemiksu „Waruj” duet poetki Joanny Mueller i graficzki Joanny Łańcuckiej powraca z kamishibajką – historią inspirowaną japońskim teatrem ilustrowanym kamishibai. Tym razem autorki współdziałają, by w nowatorskiej narracji, łączącej cechy herstorii, baśni, picture booków, a nawet powiastek filozoficznych, pokazać nam świat Niewidki – osamotnionej dziewczynki, która w zamkniętej przestrzeni własnego pokoju walczy o widoczność, wolność i możliwość wyruszenia w podróż do Wielkiego Zobaczyska. W poetyckich frazach i obrazach rozgrywa się niemal terapeutyczna gra o relacje i emocje. Książka, w której znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli, dostępna jest w formacie tradycyjnym oraz w postaci kart A4 przeznaczonych do prezentacji w teatrzyku kamishibai.

Christina Henry „Lustro” | Opis wydawcy: „Lustro” to zbiór czterech opowiadań, w których bestsellerowa autorka, Christina Henry, powraca do wykreowanego w „Alicji” i „Czerwonej Królowej” świata pełnego magii, okrucieństwa, krwi i tajemnic.

„Cudowne stworzenie”: W Nowym Mieście mieszka beztroska, radosna dziewczynka, która skrywa wielką tajemnicę. Na imię jej Elizabeth i potrafi czarować. Jej sekret poznała tylko jedna istota – mały kolorowy motyl. Motyl, który mieszka w słoiku. Motyl, który miał zniknąć na zawsze. Motyl, którego niegdyś nazywano Dżaberłak…

„Dziewczyna w bursztynie”: Alicja i Topornik poszukują miejsca, w którym mogliby wreszcie odpocząć. Alicja marzyła o takim domku nad jeziorem, otoczonym łąką pełną kwiatów, w jakim gościli u pewnej dobrej Czarodziejki, która uczyła ją korzystania z jej nadnaturalnych umiejętności. Niestety w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi Alicja i Topornik zagubili się i rozdzielili w mroźnej zamieci. Alicja natrafiła na opuszczony dom. Sądziła, że uda jej się w nim ogrzać i przeczekać śnieżną zawieruchę. Okazało się jednak, że dom nie jest pusty i czeka ją konfrontacja z zadziwiającą formą zła…

„Kiedy pierwszy raz przyjechałem do miasta”: Topornik nie zawsze był Topornikiem. Kiedyś był Nicholasem i nie miał wątpliwości, że był jednym z najlepszych wojowników w Starym Mieście. Bez względu na to, z kim stawał w szranki na ringu – zawsze wygrywał. Nadszedł jednak dzień, w którym został wystawiony do walki z przerażającym Siekaczem, postrachem zawodników, walczącym dla rozrywki bogaczy w Nowym Mieście. A spod pięści Siekacza nikt nigdy jeszcze nie wyszedł z areny żywy…

„Krzesło łaski”: Wysoko w górach ukryte jest miejsce, którego mieszkańcy nienawidzą magii i Czarowników. To Wioska Czystych. I choć Alicja i Topornik chcą za wszelką cenę uniknąć choćby zbliżenia się do niej na drodze do swojego wymarzonego miejsca, gdzie będą mogli osiąść i zapuścić korzenie, to niestety leży ona na ich szlaku i nie sposób jej ominąć…

Bae Suah „Ten, którego szukam” | Opis wydawcy: Bohaterka utrzymuje całą rodzinę, chwytając się dorywczych prac. Jej matka jest alkoholiczką, brat – emigruje, a młodsza siostra z trudem radzi sobie w szkole. Przelotna znajomość z Cheolsu urywa się, gdy ten znika na obowiązkową służbę wojskową. Pewnego dnia dziewczyna wyrusza, by odwiedzić Cheolsu na poligonie, a jej podróż staje się pościgiem za ulotnym cieniem tego, którego szuka.

Koreańska pisarka Bae Suah wciąga czytelnika w gęstą opowieść o przytłaczającej codzienności, od której ucieczką mogą być jedynie wyobraźnia lub całkowita apatia. Ale wyobraźnia, jeśli tylko wymknie się spod kontroli, potrafi przeobrazić senny, znany świat w niepokojącą, nieznaną przestrzeń.

Bae snuje opowieść, której wydźwięk zmienia się z każdą kolejną lekturą. Pomiędzy wersami pyta nas: czy o tym, kim jesteśmy, decyduje to, jak widzi nas świat, czy może to, jak sami siebie postrzegamy?

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” | Opis wydawcy: Unikalny w polskiej literaturze portret psychologiczny nieszczęśliwej kobiety. Sześćdziesięcioletnia Róża Żabczyńska jako młoda osoba straciła wszystko, co było dla niej ważne – miłość, ojczyznę, karierę muzyczną. Wszędzie czuła się obca. Poczucie zawodu i niespełnienia sprawiło, że przez całe życie pielęgnowała w sobie nienawiść i krzywdziła nawet najbliższych.

Maria Kuncewiczowa kreśli poruszający portret kobiety dążącej do nieosiągalnego, która musi znaleźć sposób na pogodzenie się ze światem. „Cudzoziemka” została przetłumaczona na szesnaście języków i zdobyła uznanie krytyków w kraju i za granicą. Opublikowana po raz pierwszy w 1936 roku, do dziś pozostaje aktualna.

Yaa Gyasi „Poza królestwo” | Opis wydawcy: W chłodnym laboratorium Gifty bezradnie obserwuje myszy walczące o porcję odżywki. Jeśli się zagryzą, sześć lat ciężkiej pracy nad odkryciem podstaw uzależnień w jednej chwili pójdzie na marne. W tym samym laboratorium Gifty odbiera telefon od pastora, który opiekuje się jej matką cierpiącą na depresję. Wracają wspomnienia z dzieciństwa spędzonego we wspólnocie chrześcijańskiej, w oczekiwaniu na niebiańskie światło, które uleczy jej rodzinę: bo ojciec ich opuścił, brat – świetnie się zapowiadający sportowiec – uzależnił się od heroiny, a matka popadła w chorobę.

Wybitnie uzdolniona doktorantka desperacko pragnie zrozumieć, jakie mechanizmy pchają nas w obłęd uzależnień. Skoro Bóg nie wysłuchał jej próśb, a wiara nie przynosi odpowiedzi, Gifty całą nadzieję pokłada w nauce.

„Poza królestwo” to wzruszająca opowieść o zgubionej przeszłości, utraconej wierze i pragnieniu poznania tajemnic ludzkiego mózgu. Opisując przemianę bezbronnej dziewczynki w wybitną neurobiolożkę, Yaa Gyasi rzuca światło na największe problemy współczesnego świata, któremu brak niebiańskiego światła.

Ken Follett „Uciekinier” | Opis wydawcy: Bohaterowie i łajdacy, buntownicy i kochankowie, hipokryci i wizjonerzy… Każdy z nich ma własny sposób na realizację marzeń o szczęściu, a przeznaczenie pcha ich do decyzji na zawsze zmieniających ich życie.

W drugiej połowie XVIII wieku górnicy w szkockich kopalniach są traktowani gorzej niż niewolnicy. Nic dziwnego, że dwudziestojednoletni Mack McAsh rozpaczliwie pragnie stamtąd uciec. Podobnie jak Lizzie Hallim, która choć pochodzi z zupełnie innej sfery, żyje we własnym piekle.

Rzucając wyzwanie bogatemu właścicielowi ziemskiemu i zyskując sobie potężnych przeciwników, Mack dzięki pomocy Lizzie ucieka do Londynu. Nie jest to jednak miejsce, w którym odnajduje wolność. Skazany za podburzanie do buntu, skuty łańcuchami, trafia na statek płynący do Wirginii. Los sprawia, że spotyka tam swojego najzacieklejszego przeciwnika. Ale i kogoś bardzo bliskiego.

Dariusz Czaja „Lekcje ciemności” | Opis wydawcy: W nowym, uzupełnionym wydaniu „Lekcji ciemności” Dariusz Czaja podejmuje antropologiczne rozważania nad obecnością zła: w historii, w naturze, w nas samych. Jego książka działa niczym szczególny rezonator: wzmacnia głos kronikarzy ciemności – Leviego, Sebalda, Nowosielskiego, Bacona, Nemesa i wielu innych twórców. Pośród podejmowanych tematów znajdziemy katastrofę wojny, ciemnię Zagłady, cierpienie zwierząt, apokaliptyczne wizje. Słowa i obrazy są dla autora punktem wyjścia do filozoficznej i teologicznej refleksji. A na pytanie, jak to się dzieje, że w zwałach popiołu można dojrzeć światło, odpowiada za Bernhardem: „W ciemności wszystko staje się wyraźne”.

Christopher Cantwell, German Garcia „Róża tom 1: Nie śpij już” | Opis wydawcy: Znana wszystkim z baśni o Śpiącej Królewnie Róża budzi się ze stuletniego magicznego snu. Zdegenerowany i brutalny świat, który zastaje, w niczym nie przypomina szczęśliwego królestwa z jej dzieciństwa. Przytłoczona brzemieniem proroctwa i pozbawiona nadziei bohaterka, wsparta przez grupkę wyrzutków, staje do nierównej walki o odrobinę szczęśliwsze zakończenie własnej historii.

J.S. Margot „Minjan. Moje spotkania z ortodoksyjnymi Żydami” | Opis wydawcy: Utalentowany fotograf Dan zbiera monety o nominale dwóch euro. Żydówka Esther pije herbatę w kawiarni wyłącznie ze szklanek. Mosje, właściciel restauracji, w przeciwieństwie do większości chasydów chętnie pojawia się w mediach. To między innymi o nich opowiada J.S. Margot, tworząc barwny portret belgijskich Żydów zamieszkujących antwerpską Dzielnicę Diamentów.

Autorka bestsellerowego „Mazel tow” dokonuje czegoś niezwykłego: udaje się jej przeniknąć do świata i domów chasydów, co owocuje dziesiątkami spotkań i nowych znajomości. Sytuacja jest tym niezwyklejsza, że Margot nie ukrywa swoich poglądów – jest ateistką i feministką. Mimo to dzięki empatii, ogromnemu poszanowaniu odrębności i talentowi do nieosądzania udaje jej się nawiązać bliskie przyjaźnie oparte na zaufaniu.

„Minjan” to fascynująca opowieść o ortodoksyjnych Żydach w XXI wieku, którzy starają się żyć teraźniejszością, nie zapominając przy tym o trudnej przeszłości. To także pełna życzliwości i humoru opowieść o tym, jak możemy się spotkać mimo różnic, które na pozór wydają się nie do przekroczenia.

Wilfrid Lupano, Paul Cauuet „Stare Zgredy tom 2: Bonnie i Pierrot” | Opis wydawcy: Stare zgredy i ich kompania wracają, by się mścić, protestować, detonować domowej roboty bomby, zamykać modne hipsterskie bary, rzucać wyzwanie producentom pieczywa i wywoływać zabawny chaos. Pierrot, nasz ulubiony staruszek-anarchista, otrzymuje paczkę zawierającą fortunę. Na załączonej karteczce widnieje podpis „Bonnie”. Pierrot pogrąża się w przygnębieniu, tak bowiem miała na imię jego ukochana z młodości, którą uważał za zmarłą. Bohater musi ją odnaleźć. Potrzebny będzie spryt pewnego młodego aktywisty, by przywrócić go do stanu dowcipnego, zrzędliwego staruszka, jakim wszyscy przyjaciele go znają i kochają.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi