15-21 stycznia 2024 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

21 stycznia 2024

Zapraszamy na nasz redakcyjny przegląd nowości wydawniczych, które znalazły się na półkach księgarń w dniach od 15 do 21 stycznia.

Torgny Lindgren „Legendy” | Opis wydawcy: Zbiór utworów szwedzkiego mistrza formy o niepohamowanej fantazji i niezwykłym darze opowiadania. „Legendy” to trzynaście opowieści, mitów, apokryfów, anegdot zasłyszanych, gruntownie przetworzonych albo całkiem zmyślonych. Pośród nich znalazły się historie rolnika, który tak kochał swoje gospodarstwo i ziemniaki, że postradał zmysły i wybrał przemoc, noblistów Selmy Lagerlöf i Vernera von Heidenstama, Buddy krojącego swoje ciało na kawałeczki, piłkarza, który nigdy nie podawał do tyłu, a gdy to zrobił, połamano go kołem, pana i niewolnika, którzy zamienili się rolami, czy wreszcie trudnej i bolesnej miłości olbrzyma i bogini.

Irène Kaufer „Dybuki” | Opis wydawcy: „Dybuki” Irene Kaufer to arcydzieło francuskiej literatury i jedna z najważniejszych książek ostatnich lat, która podejmuje temat Zagłady. Kaufer czyni to jednak niezwyczajnie i jakby nie wprost, a w sposób absolutnie odmienny od zwyczajowych narracji o Shoah, oryginalny na poziomie doświadczenia egzystencjalnego. Autorka opowiada tu historię kobiety, którą nawiedza duch zmarłej w obozie zagłady siostry, dybuk, żydowski duch. Bohaterka nie potrafiąc pozbyć się natręctwa – dybuk przychodzi do niej kiedy chce, w najbardziej niespotykanych chwilach, a później jest z nią właściwie cały czas – próbuje uwolnić się od ducha siostry, podejmując się wędrówki w przeszłość. W niemal detektywistycznym dochodzeniu próbuje dowiedzieć się wszystkiego o siostrze, Mariette, która zginęła w czasie wojny w obozie zagłady w Polsce jeszcze przed jej narodzinami. W końcu od pewnej niezwykłej kobiety, quasi-szekspirowskiej czarownicy, dowiaduje się, że nie ma się ducha pozbywać czy przeganiać go w jakichś egzorcyzmach, ale ma go uwolnić.

„Dybuki” to próba przepracowania traumy dziecka ocalałych przez stworzenie w literaturze miejsca dla siostry, która nie ocalała, stworzenie jej biografii, zarysu losu, który nie mógł się ziścić. „Nie mam ani dzieci, którym mogłabym opowiedzieć tę historię, ani Boga, żeby jej wysłuchał. Postanowiłam więc napisać książkę” – czytamy w „Preludium”. „Dybuki” to historia o ludziach i duchach, to jakby transpozycja szekspirowskiego „Hamleta” i „Makbeta” na język współczesności, ale tutaj bohaterką jest kobieta a duchem duch kobiety, dziewczynki, dziecka…

Stefan Hertmans „Wojna i terpentyna” | Opis wydawcy: Jedna z najgłośniejszych współczesnych powieści o I wojnie światowej. W latach 80. umierający dziadek podarował Stefanowi Hertmansowi swoje dzienniki. Pisarz odważył się zajrzeć do zapisków Urbaina dopiero po latach. Życie jego dziadka naznaczyły biedne dzieciństwo u schyłku XIX wieku w Gandawie, trauma okopów I wojny światowej i wielka, niespełniona miłość. Ślady tej ostatniej Stefan śledzi w obrazach autorstwa Urbaina, kopisty wielkich mistrzów jak Tycjan, Rembrandt czy Velázquez.

„Wojna i terpentyna” to intymny fresk, życie i tragedia flamandzkiego żołnierza rzucone na wielkie płótno ubiegłego stulecia. Powieść była nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera w 2017 roku.

Piotr Borlik „Drudzy” | Opis wydawcy: Podczas gdy pod osłoną nocy na ulicach Gdańska odbywały się wyścigi samochodowe, doszło do napaści na młodą kobietę. Przed startem aut ktoś na motocyklu oblał dziewczynę benzyną i podpalił, a makabrycznego obrazu dopełniły wypuszczone przez niego ćmy wlatujące w płomienie. Sprawę bada duet policjantów: doświadczony podkomisarz Paweł Szumski i zdobywająca pierwsze szlify aspirantka Monika Lewicka. Preferują różne style pracy, ale muszą działać wspólnie, by jak najszybciej schwytać sprawcę i zapobiec kolejnym atakom. Z jednej strony próbują zrozumieć symbolikę – ćmy i motyle – która szybko okazuje się kluczem do odnalezienia sprawcy, z drugiej szukają powiązań z nielegalnymi wyścigami, których organizatorem był brat zaatakowanej dziewczyny.

Michał Wierzba „Wyspa łotrów” | Opis wydawcy: Nigdy nie jest za późno, żeby odmienić swój los. Z takiego założenia wychodzi nie tylko Horst Miler, emerytowany policjant, który dobiegając siedemdziesiątki, poznaje miłość swojego życia, lecz także młody konwojent postanawiający zniknąć z przewożonymi pieniędzmi. Z pomocą bezwzględnego gangstera zabija kolegę z pracy i przywłaszcza sobie całą gotówkę.

Tymczasem dzień po zaręczynach narzeczona Horsta znika w niejasnych okolicznościach. Mail z żądaniem okupu, wysłany z konta poznańskiej komendy, uświadamia Milerowi, że na pomoc policji nie może liczyć. Dramatyzmu całej sytuacji nadaje kolejna przesyłka – w paczce znajduje odcięty palec porwanej dziewczyny. Horst, ryzykując życie swoje i ukochanej, rozpoczyna prywatne śledztwo, podczas którego dokona wielu zaskakujących odkryć. Zrozumie także, że największą przeszkodą w dotarciu do prawdy jest on sam.

Wkrótce policja wpada na trop konwojenta i jego wspólnika. Gangsterzy są coraz bardziej zdesperowani. Ratunkiem wydaje im się pewna bezludna wyspa, wprost idealne miejsce, żeby ukryć tam łup. Tyle że na podobny pomysł wpadają tropieni przez Horsta porywacze…

Matteo Strukul „Cmentarz w Wenecji” | Opis wydawcy: Wenecja, 1725 rok, epidemia czarnej ospy zbiera okrutne żniwo. Z zimnych, mętnych wód Rio dei Mendicanti zostają wyłowione zwłoki bogatej patrycjuszki z rozciętą klatką piersiową i wyjętym sercem. W obliczu narastającego w Wenecji napięcia malarz Giovanni Antonio Canal, zwany Canalettem, zostaje wezwany przez głównego inkwizytora. Jego podejrzenie wzbudza obraz, na którym namalowane jest miejsce zbrodni. Czyżby artysta miał coś wspólnego z morderstwem?

Kiedy przestraszony Canaletto opuszcza Pałac Dożów, niespodziewanie zostaje zatrzymany i doprowadzony przed oblicze władcy, również zainteresowanego obrazem. Przedstawia on w niekorzystnym świetle jedną ze znamienitych weneckich rodzin. Co robi bowiem szlachetnie urodzony kawaler w najpodlejszym zakątku Wenecji? Dlaczego odwiedza miejsca, w których żyje i pracuje zwykły plebs?

Doża zleca malarzowi, aby śledził arystokratę. Dochodzenie, które początkowo go przeraża, a z czasem coraz bardziej zajmuje, prowadzi Antonia do słynnego salonu, gdzie pod przykrywką intelektualnej zabawy odbywają się tajemne spotkania i praktykowane są mroczne rytuały. Jakie sekrety skrywają weneckie pałace? Co za wszelką cenę starają się ukryć ich mieszkańcy? Czy słynny malarz Canaletto odkryje prawdę?

Lucia Berlin „Witaj w domu” | Opis wydawcy: Nieustannie szukała domu – Alaska, Idaho, Kentucky, Nowy Jork, Nowy Meksyk. Niepewność i zmiany nadawały rytm jej życiu. Jednak pośród zamieszania zawsze znajdowała czas, żeby obserwować i nasłuchiwać. Wszystko po to, by wieczorem obrazy i wiadomości z danego dnia ułożyć w opowiadanie lub przejmujące listy.

„Witaj w domu” to migawki z prywatnego życia jednej z najwybitniejszych amerykańskich pisarek. Dzięki nim możemy dostrzec źródło opowiadań, które przyniosły jej światową sławę, i wejść w świat Lucii Berlin – trzykrotnie wyjść za mąż, marznąć w nowojorskim mieszkaniu, zwiedzać z synkami wielkie muzea, dzielić się z poetą Edwardem Dornem rozterkami dotyczącymi własnej twórczości, zakochać się w Ringo Starze (mieć fryzurę na Beatlesa!), ponownie napełnić nadzieją zmęczone serce, w końcu zostać wyjątkowo popularną wykładowczynią Uniwersytetu Kolorado.

„Witaj w domu” to także fascynujący opis życia bohemy lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych na amerykańsko-meksykańskim pograniczu i zapis przyjaźni z artystami poznanymi na różnych etapach życia, które Lucia Berlin pielęgnowała w listach.

Radosław Piwowarski „Lekcje seksu doktora Alzheimera” | Opis wydawcy: On, Adam, stary aktor – celebryta u schyłku dnia, zaciekle walczący o cichnące oklaski recytowaniem wierszy po szkołach i świetlicach. Kiedyś macho, który uszczęśliwił setki kobiet, teraz już „lew w zimie”. Ona, Helena, kobieta po przejściach, emerytowana nauczycielka, matka nieświadoma klęski, w cieniu ekspansywnej siostry. Pomiędzy Heleną a Adamem rozpętuje się pandemonium: biją pioruny, rozstępuje się ziemia, ukazuje się tęcza, spada wiosenny deszcz.

Świat zmienia się coraz szybciej i ludzie do niedawna traktowani jak starcy nie mają zamiaru odpuszczać. Jedyną wartością nieulegającą przedawnieniu, najbardziej poszukiwaną na świecie, jest miłość. Jako najlepiej sprzedający się towar jest wszędzie – w sztuce, mediach, handlu, marzeniach. Ci, nie tak dawno uważani za starych, teraz z postępem medycyny, zmianami obyczajowości i łatwością w dostępie do intensywnego życia, nie tylko stają się młodsi. Chcą więcej. Czują, że prawdziwą młodość zapewnia miłość.

Ceniony reżyser Radosław Piwowarski napisał opowieść o miłości i namiętności – dla tych, co swoje już przeżyli, ale są jeszcze głodni. Którym życie dało w kość, ale ich nie złamało. Powieść przywracającą nadzieję, że wszystko się może jeszcze zdarzyć i o wierze, że nigdy nie jest za późno.

Stéphane Fert „Krocząca we mgle tom 1: Oddech rzeczy” | Opis wydawcy: Pewnego dnia Mgła zabrała wszystko. Och, nie ta mała mgła o poranku czy półmgła po deszczu, nieee! Mgła, ta prawdziwa. Błotna breja, węglowa papka, czarna i gęsta jak atrament. Taka, która pochłania wszystko.

Ale Mgła również pozostawiła coś po sobie. Mutantkę, ogrzycę, a może po prostu małą dziewczynkę, którą gburowata wiedźma nazwie Tempérance. Będzie ona wychowywana w atmosferze siostrzeństwa wśród wesołych starszych kobiet. Aż pewnego dnia Mgła powraca, Mgła chce zacząć od nowa… Nadszedł czas, aby czarownice wyjęły amulety, przypomniały sobie stare zaklęcia i lekcje kung-fu, aby wyruszyły na wielką przygodę, która odmieni losy młodej Tempérance.

Współczesna bajka – coś pomiędzy opowieścią o oczekiwaniu a baśnią ekologiczną.

Jim Lewis „Duchy Nowego Jorku” | Opis wydawcy: W migotliwym Nowym Jorku Jima Lewisa pełno jest duchów. Upiory niespełnionych miłości, zjawy osamotnienia, widma minionych zdarzeń. Pulsująca metropolia przytłacza, a przeplatające się historie napełniają niepokojem. Bohaterowie są zarazem wyczerpani kłótliwym miastem i zakochani w nim bez pamięci.

Postaci u Lewisa jest wiele: ich początkowo niezwiązane losy zaczynają się coraz mocniej splatać, a nad ich historiami gęstnieje apokaliptyczny duch – kolejny z nowojorskich upiorów. Pojedyncze opowieści mają jeszcze jeden wspólny mianownik: jesteśmy połączeni w naszej samotności, zawiedzionych uczuciach, tęsknocie. A gdy już zdaje się, że miasto opanowała wieczna ciemność, za jednym z bohaterów powtarzamy z ulgą i uśmiechem: to tylko awaria prądu.

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” | Opis wydawcy: Ile złego może przydarzyć się jednej osobie, w dodatku niewinnej dziewczynce? Wydaje się, że pięcioletnia Basia w swoim krótkim życiu doświadczyła już wystarczająco dużo tragedii – a jednak niesprawiedliwy los odbiera jej jeszcze ukochaną mamę… Na szczęście dziewczynka spotyka na swojej drodze ludzi o wielkim sercu. Nie obędzie się jednak bez zabawnych perypetii.

Po raz pierwszy opublikowana w 1937 roku, „Awantura o Basię” bawi i wzrusza kolejne pokolenia młodych czytelników. Bohaterowie powieści niezmiennie uczą, jak dzięki miłości, solidarności i bezinteresownej pomocy można pokonać życiowe perturbacje i zmienić świat na lepsze. Wydanie opatrzyła posłowiem Joanna Olech.

Anna Romaniuk „Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia” | Opis wydawcy: Już w 1639 roku zapisano, że Puszcza Białowieska „poczyna się od wsi Orzeszkowa”. Podróż z warszawskiego Dworca Śródmieście, przez Siedlce i Czeremchę, przez Wisłę i Bug, trwa zazwyczaj cztery godziny. Tuż przy torach tablica z napisem „Orzeszkowo”.

Nie za daleko od stacji kolejowej, nie za blisko sklepu – stoi dom. Otacza go, jak starych ludzi i stare drzewa, aura nostalgii. To właśnie dom, wieś, jej mieszkańcy – dawni i obecni – są bohaterami tej opowieści: polscy Białorusini, z dziada pradziada „tutejsi”, mocno związani z ziemią przodków, a oprócz nich piękna podlaska przyroda i skomplikowana historia odmierzana datami kolejnych wojen, wysiedleń, bieżeństwa.

„Orzeszkowo 14” to próba zapisania świata, który odchodzi, otwarcia na to, co dawniejsze, uważne, uczciwe spisanie widzianego i wysłuchanego.

Adam Podlewski „Piloci” | Opis wydawcy: W roku 1936 nie odbyły się zawody lotnicze Challenge, ale mogłyby się odbyć. Wyobraźmy sobie, że polski aeroklub zwołuje ten turniej, a w jego szranki staje załoga złożona z genialnego pilota, Ignacego Karskiego, i ekscentrycznego konstruktora, Daniela Arnolda. Lotnicy chcą zdobyć laury Żwirki i Wigury, Bajana i Pokrzywki… ale przedtem muszą pokonać 10 000 kilometrów pod niebem Europy oraz niezmierzoną przepaść, która podzieliła polskie społeczeństwo po zamachu majowym. „Piloci” to opowieść o honorze polskiego lotnika, miłości do latania i prawdziwej przyjaźni w podzielonym kraju. A także o brutalnym świecie rywalizacji konstruktorów i pilotów gorącej końcówki lat trzydziestych.

Alejandro Jodorowsky, Theo „Straszny papież” | Opis wydawcy: 18 sierpnia 1503 roku Ojciec Święty Aleksander VI odchodzi z tego świata na skutek tajemniczej choroby. Wraz z pierwszymi poblaskami świtu zaczyna się wyścig do tronu papieskiego. Dla tych, którzy chcą zasiąść na tronie Stolicy Piotrowej, codzienną walutą staje się nepotyzm, rozpusta i trucizna. A kardynał Giuliano Della Rovere, zaprzysięgły wróg klanu Borgiów, zamierza za wszelką cenę dostąpić tego najwyższego zaszczytu, nawet gdyby musiał zaprzedać duszę diabłu…

Simon Hanselmann „Czary Zjary: Poniżej ambicji” | Opis wydawcy: Megg i Wilkołak Jones grają w Horse Manii. Horse Mania jest próbą cierpliwości dla publiki, dumną z bycia „najgorszą kapelą w mieście”. Istnieje w ramach jakiejś tam określonej ambicji, ale funkcjonuje dużo poniżej jej progu. Obejrzyjcie wymęczone, byle jakie i roztrzepane próby tej kapeli, obskurny prywatny koncert oraz fatalną trasę międzystanową. Zobaczcie, jak w pijanym widzie „muzycy” miotają się na koncertach, pośród bólu zębów, załamań nerwowych, formularzy podatkowych, prób samobójczych, rosnącej nienawiści i galaktyki psychotropów. Oto muzyka i performance w najbardziej pierwotnej, wieloaspektowej czystej formie. Poczujcie napięcie, krzywe spojrzenia i posmakujcie bólu. Poznajcie zapach deprawacji oraz brzmienie zawoalowanego piękna. Horse Mania chce, byście oszaleli. Jebać szczeble kariery, jebać rocka. Jebać wasz talent. Jebać was. Horse Mania to coś, czym nigdy nie będziecie. To miłosne zaakceptowanie hipokryzji, idealistyczne oddawanie się brakowi stabilności. Horse Mania chce, żebyście dostali udaru. Oni was nie potrzebują. Byliby tak samo szczęśliwi, grając dla pustej sali… i zwykle tak jest.

Tommi Musturi „Future” | Opis wydawcy: „Future” wciąga czytelnika w sieć historii rozgrywających się w różnych czasach. Daje wgląd w możliwą przyszłość ludzkości – poprzez wyobrażanie sobie przyszłych światów, poprzez bieżące wydarzenia w naszych społeczeństwach, poprzez odniesienia historyczne, utopie i ideały.

„Future” to połączenie czegoś bardzo znajomego i czegoś strasznie obcego: Spektakl science-fiction przedstawiający gigantyczną plastikową torbę wędrującą bez celu w przestrzeni kosmicznej. W niedalekiej przyszłości całe bogactwo świata skupiła firma prowadzona przez rozbite starsze małżeństwo. Tymczasem czytelnik trafia do zaginionego tajemniczego miasta Centra. W tle IDA sztuczna inteligencja, krok po kroku, wykonuje swoją sekretną pracę…

„Future” zaskakuje czytelnika różnorodnością stylów graficznych i narracji. Style zmieniają się jak obraz naszej stale zmieniającej się rzeczywistości. „Future” to wyjątkowa powieść graficzna, która odnawia sztukę komiksu – to dzieło rzadkie, istotne i wieloaspektowe.

George Steiner „Śmierć tragedii” | Opis wydawcy: „Śmierć tragedii” George’a Steinera to próba przyjrzenia się nie tylko sytuacji tragedii jako gatunku literackiego, ale również – pośrednio – sytuacji całej kultury europejskiej. Przyczyn tej śmierci (gdyż przyjmuje ją za aksjomat) autor dopatruje się w, rzec by można, dewertykalizacji spojrzenia na kondycję ludzką, utracie perspektywy przekraczającej horyzonty rozumu. Zdaniem autora „upadek tragedii jest nierozerwalnie związany z załamaniem się jednolitego poglądu na świat i towarzyszących mu kontekstów mitologicznych, symbolicznych i rytualnych”.

Zabójczy dla tragedii jest wszelki optymizm, jak również przekonanie, że racjonalność może stanowić remedium na cokolwiek i zapobiec niepojętemu cierpieniu: „Tragedia, co trzeba niezmordowanie podkreślać, wyklucza istnienie doczesnych środków zaradczych. Tragedia nie traktuje o świeckich dylematach, dających się rozwiązać na drodze racjonalnych innowacji, lecz o tym, że świat w swoim biegu skłania się nieustająco ku okrucieństwie i zniszczeniu”. Steiner, analizując teksty od starożytności do XX wieku, pokazuje próby nowożytnej reanimacji tragedii w zmienionym pejzażu duchowym i kulturowym.

fot. Freepik

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi