Znani brytyjscy autorzy stworzyli nowe miniaturowe książki do królewskiego domku dla lalek

6 lutego 2024

W ramach inicjatywy zorganizowanej przez królową Kamilę czołowi brytyjscy pisarze i ilustratorzy napisali i ręcznie ozdobili 20 miniaturowych książek, które zostaną dołączone do biblioteczki w jednym z najsłynniejszych domków dla lalek na świecie.

W tym roku przypada 100. rocznica powstania Domku dla Lalek Królowej Marii, który jest prezentowany zwiedzającym na zamku Windsor. Domek został zbudowany w latach 1921–1924 jako dar narodu dla królowej Marii po I wojnie światowej. Była to replika królewskiej rezydencji w stylu edwardiańskim w skali 1:12. Wiele obiektów znajdujących się w domku to miniaturowe wersje autentycznych przedmiotów dostępnych wówczas na rynku, które wykonano specjalnie w pomniejszonej wersji przez te firmy lub czołowych twórców modelarstwa.

Jednym z największych skarbów Domku dla Lalek Królowej Marii jest biblioteka zawierająca prawie 600 miniaturowych książek, w tym ponad 170 napisanych ręcznie przez czołowych pisarzy tamtej epoki. Sir Arthur Conan Doyle dostarczył historyjkę zatytułowaną „Jak Watson nauczył się sztuczki”, a autor opowieści niesamowitych M.R. James stworzył opowiadanie „Nawiedzony domek dla lalek”. Wśród znakomitości, które napisały dzieła królewskiego domku, są również A.A. Milne, J.M. Barrie, Vita Sackville-West, Thomas Hardy, Rudyard Kipling czy W. Somerset Maugham.

Z okazji 100. rocznicy powstania Domku do tej niezwykłej kolekcji postanowiono dodać nowe miniaturowe książki, które stanowić będą odzwierciedlenie współczesnej brytyjskiej literatury. W projekcie zgodzili się wziąć udział m.in. Sebastian Faulks, Bernardine Evaristo, Tom Stoppard, Ben Okri, Philippa Gregory, Simon Armitage, Anthony Horowitz, Elif Shafak, Sarah Waters i inni znani autorzy, wystawiając swoje umiejętności kaligraficzne na próbę. Do kolekcji swój tomik dodała również królowa Kamila.

Niektóre z nowych książek, które powstały z myślą o kolekcji.

„Dla mnie ta biblioteka jest najbardziej zapierającym dech w piersiach miejscem w Domku. Te nowe książki podkreślają niesamowite bogactwo talentów literackich XXI wieku i pokazują, jakie mamy szczęście, mając dostęp do tak wielu wybitnych pisarzy, których twórczość daje nam wszystkim szczęście, pocieszenie, śmiech, towarzystwo i nadzieję, otwierając oczy na doświadczenia innych i przypominając, że nie jesteśmy sami” – powiedziała królowa Kamila.

„Rozmiar sprawił, że było to prawdziwe wyzwanie. Ale zabawne. Nie jestem poetą, a nie było miejsca na prozę, więc napisałem coś w rodzaju sylabicznego wiersza. Jeśli chodzi o moje pismo, to nie byłem pod taką presją od czasów podstawówki. Mogę tylko przeprosić za moje ilustracje. Zaproszenie do współpracy to był dla mnie ogromny zaszczyt” – skomentował Sebastian Faulks.

Każda książka mierzy zaledwie 4,5 centymetra wysokości i została ręcznie napisana i zilustrowana, a następnie oprawiona w unikalną okładkę przez czołowego brytyjskiego introligatora. Wśród 20 nowych woluminów, które wzbogaciły kolekcję, są wiersze, krótkie opowiadania i artykuł, a nawet sztuka teatralna czy przepis kulinarny. Wiele z nich zostało zainspirowanych domkiem dla lalek.

Podczas przyjęcia zorganizowanego na zamku Windsor dla pisarzy i innych osób, które przyczyniły się do powstania projektu, królowa Kamila zażartowała do zebranych: „Mam nadzieję, że wasz wzrok nie pogorszył się za bardzo – mój na pewno tak”.

Nowe książki, które staną się częścią miniaturowej kolekcji, są teraz prezentowane zwiedzającym Zamek Windsor i będzie można je oglądać przez cały 2024 rok. Pomieszczenie, w którym stoi Domek dla Lalek Królowej Marii, zostało odrestaurowane, a sam Domek na nowo oświetlono, aby symulować światło dzienne, a nie nocne.

[md]
fot. Royal Collection Trust

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy