Znamy fabułę i datę premiery pierwszego tomu trylogii fantasy laureata Nagrody Bookera, Marlona Jamesa

14 czerwca 2018


Laureat Nagrody Bookera, Marlon James, ogłosił datę światowej premiery długo wyczekiwanego, pierwszego tomu epickiej trylogii fantasy „Dark Star” (z ang. „Mroczna Gwiazda”), która ma być afrykańską odpowiedzią na „Grę o tron”. Książka zatytułowana „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” trafi do sprzedaży w lutym 2019 roku. Wydawca udostępnił już oficjalny opis fabuły.

Kiedy Marlon James, jako pierwszy Jamajczyk w historii, zdobył Nagrodę Bookera dzięki swej wielowątkowej powieści „Krótka historia siedmiu zabójstw”, wszyscy wyczekiwali na informację, jaką następną książkę zaprezentuje czytelnikom. Zapewne niejednego zaskoczył fakt, że pisarz za nic ma gatunkowe konwenanse i daje upust swojemu wewnętrznemu nerdowi. Zauważywszy, jak rzadko literatura fantasy czerpie z mitologii i kultury Afryki, postanowił napisać własną epicką trylogię. Sam określa ją jako „afrykańską 'Grę o tron'”, ponieważ akcja rozgrywa się w starożytnej Afryce, w rzeczywistości zbudowanej na styku mitologii i historii.

Pomysł na fabułę trylogii „Mroczna Gwiazda” opiera się na podobnym motywie, co „Rash?mon” Akiry Kurosawy. W cytadeli zaginął chłopiec. Do wytropienia go zatrudniono ośmiu najemników, którzy poprzysięgli odnaleźć dziecko i sprowadzić je żywe do domu. Poszukiwania miały zająć dwa miesiące, a ostatecznie trwały ponad dziewięć lat. Po tym czasie chłopiec zostaje wreszcie znaleziony ? jest martwy, podobnie jak pięciu najemników. Trzech pozostałych przy życiu łowców wtrącono do lochów. Zanim urzędnik ich osądzi, chce wysłuchać ich historii. Trylogia „Mroczna Gwiazda” jest ich świadectwem, a każdy z tomów przedstawia relację jednego z najemników.

Bohaterem pierwszej części zatytułowanej „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” jest Tropiciel. To człowiek znany ze swoich umiejętności łowczych. „Ma nosa” ? mawiają ludzie. To dzięki swym talentom wyrwał się z biedy i przemocy w dzieciństwie, odnosząc sukces jako specjalista w odnajdywaniu tych, którzy nie chcą być znalezieni. Tropiciel pozbył się swego prawdziwego nazwiska i tożsamości. Zawsze działał samotnie, żądając wysokich cen za usługi. Wyruszając na poszukiwania chłopca, złamał jednak swoją zasadę. Zgodził się na pracę w zespole. W grupie najemników znalazła się cała galeria nietypowych postaci, ukrywających własne sekrety, w tym Leopard ? zmiennokształtny mężczyzna, który przybiera postać zwierzęcia.

Ośmioro łowców podążało tropem chłopca, od jednego starożytnego miasta do drugiego, poprzez gęste lasy i głębokie rzeki, gdzie byli atakowani przez stworzenia, które chciały ich zabić. Starając się przetrwać, Tropiciel zaczął się zastanawiać: Kim tak naprawdę jest ten chłopiec? Dlaczego nie ma go od tak dawna? Czemu tak wiele osób nie chce, aby Tropiciel go znalazł? I najważniejsze pytania ze wszystkich: Kto mówi prawdę, a kto kłamie? Teraz, mierząc się z sędzią, Tropiciel opowiada własną wersję historii w bitwie na słowa, która ujawni tyle samo o pytającym, co o przesłuchiwanym.

Zgodnie z zapowiedziami James napisał powieść niepodobną do niczego, co ukazało się wcześniej. To ambitna, angażująca czytelnika saga, w której nie brak zapierających dech w piersiach przygód i niezapomnianych postaci, ale stawiająca też ważne pytania o podstawy prawdy i granice władzy oraz naszą potrzebę zrozumienia ich obu. Druga powieść będzie prezentować historię z punktu widzenia kolejnego najemnika. A jeśli wierzyć wcześniejszym wypowiedziom autora, pierwsze słowa, jakie padną, to: wszystko, co do tej pory powiedziano, jest nieprawdą.

„Aby napisać tę książkę, musiałem oduczyć się wszystkiego ? tego, jak działa język, postacie, opowieść, a także jak działa prawda. Skończyłem, pisząc o wilko-hienach, dzieciach uczynionych z pyłu i powietrza oraz wampirach, które bez problemów polują na ludzi w biały dzień” ? komentuje Marlon James.

Światowa premiera powieści „Czarny Lampart, Czerwony Wilk” zapowiedziana jest na 5 lutego 2019 roku. Poniżej możecie zobaczyć okładkę oryginalnego wydania książki wykonaną przez wenezuelskiego ilustratora Pabla Gerarda Camacha.

[am]
źródło: Penguin, Entertainment Weekly

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy