Zmarła Carolyn Cassady, wdowa po głównym bohaterze „W drodze”

23 września 2013

Carolyn Cassady nie żyje
Carolyn Cassady, przyjaciółka Jacka Kerouaca i żona jego towarzysza podróży, Neala Cassady?ego, zmarła 20 września w szpitalu w pobliżu swojego domu w Bracknell w Wielkiej Brytanii. Miała 90 lat.

Wychowana w tradycyjnej, mieszczańskiej rodzinie Carolyn weszła w świat literackiej bohemy w 1947 roku, podczas studiów na wydziale teatralnym uniwersytetu w Denver, gdy poznała Neala Cassady?ego, robotnika z literackimi ambicjami, oraz jego grupę przyjaciół z Jackiem Kerouakiem i Allenem Ginsbergiem na czele. Kiedy Carolyn zaczęła spotykać się z Nealem, był on wówczas żonaty z 16-letnią LuAnne Henderson.

Przez lata Carolyn chciała uczynić z Neala przykładnego męża i ojca, co okazało się zadaniem niemożliwym. Na przeszkodzie ku temu stanęła nie tylko niestałość uczuciowa mężczyzny (Neal dopuszczał się licznych zdrad, miał m.in. romans z Allenem Ginsbergiem), ale również jego natura wagabundy, dzięki czemu świat zapamiętał go nie jako pisarza, lecz Deana Moriarty?ego, bohatera kultowej powieści „W drodze”.

Chociaż Carolyn powszechnie kojarzona jest z ruchem Beat Generation, większość swojego życia spędziła na demitologizowaniu byłego męża i jego kompanów. „Ta cała sprawa z Pokoleniem Beatników wydarzyła się tak naprawdę później. To Ginsberg ją zaczął. Jack zawsze powtarzał, że nie chce mieć z tym nic wspólnego. Neal tak samo. Jack był przygnieciony poczuciem odpowiedzialności za tych wszystkich młodziaków rzucających szkolę, włóczących się po kraju, szukających wolności. Studiował. Pisał.”

Carolyn wydała dwa tomy wspomnień o swoich relacjach ze słynnymi bitnikami. Nigdy już więcej nie wyszła za mąż. Ze swojego związku z Nealem Cassadym miała trójkę dzieci. W 1983 roku przeprowadziła się do Anglii, gdzie mieszkała do końca życia.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy