Historia powstania „Małego Księcia” na kartach powieści „Studio Saint-Ex” pod patronatem Booklips.pl!

22 września 2013

Studio Saint-Ex - premiera
25 września wydawnictwo Marginesy opublikuje zbeletryzowaną historię powstania legendarnej książki dla dzieci „Mały Książę”. „Studio Saint-Ex” autorstwa Ani Szado ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

Fascynująca, ujęta w formę powieści historia powstania najsłynniejszej książki Antoine?a de Saint-Exupery’ego opisuje ostatnie miesiące życia pisarza-pilota. Trwa wojna. Zagubiony wśród francuskich emigrantów w Nowym Jorku autor pisze dzieło swego życia. Czy znajdziemy w nim ślady jego uwikłania w miłość do dwóch kobiet ? pięknej, zmysłowej i pełnej temperamentu latynoskiej żony i młodziutkiej kanadyjskiej projektantki mody?

„Studio Saint-Ex” to przejmująca historia o wielkich namiętnościach i równie wielkich ambicjach pary sławnych i bogatych arystokratów ? pilota, pisarza i poety Antoine?a i jego żony Consuelo ? zauroczonych dziewczyną, która nie ma nic poza talentem, pracowitością i świetnymi pomysłami. I umie znakomicie włączyć się w nurt rozwoju amerykańskiego haute couture, którego narodziny możemy śledzić w książce.

Znawcy biografii pisarza mogą w tym momencie zaoponować, że nigdy o żadnej młodziutkiej projektantce w otoczeniu Antoine?a de Saint-Exupery’ego nie słyszeli. I słusznie, ponieważ Mignonne Lachapelle w rzeczywistości nie istniała. W powieści Ani Szado fikcja miesza się z rzeczywistością, dzięki czemu otrzymujemy skonstruowaną z dbałością o detale powieść o życiu i twórczości pisarza, który zawładnął wyobraźnią ludzi na całym świecie dzięki swej ostatniej książce ? bajce dla dzieci o bardzo nieamerykańskim, niedziecinnym, ale jakże prawdziwym zakończeniu.

Jak tłumaczy autorka „Studia Saint-Ex”, Ania Szado, urodzona w Ontario w Kanadzie, w rodzinie polskich imigrantów, początkowo książka miała traktować o malarzu, który posiada obsesję na punkcie Antoine?a de Saint-Exupery’ego. Kiedy jednak zaczęła zbierać materiały na temat wczesnych lat 40. w Nowym Jorku, gdy autor pisał „Małego Księcia”, odkryła, że ramy czasowe idealnie korespondują z narodzinami haute couture w Ameryce. „Kontrast i połączenia tych dwóch działalności twórczych zaintrygował mnie, tak samo jak fakt, że dzisiejsi projektanci nadal prezentują kolekcje inspirowane 'Małym Księciem’.”

Powieść „Studio Saint-Ex” została wydana w 2013 roku w Kanadzie i USA. We wrześniu, dzięki wydawnictwu Marginesy, książka ukaże się również w Polsce. Booklips.pl jest patronem medialnym polskiego wydania.

Ania Szado

Na grafice załączonej do newsa wykorzystano rysunek Antoine’a de Saint-Exupery’ego do „Małego Księcia”.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi