Rozpoczął się Tydzień Zakazanych Książek 2013

23 września 2013

Tydzień zakaznych książek 2013
W niedzielę 22 września rozpoczął się tegoroczny Tydzień Zakazanych Książek. Do udziału w obchodach wydarzenia przyłączyło się ponad 200 bibliotek i instytucji kulturalnych w całej Polsce.

Tradycja zakazu rozpowszechniania niewygodnych utworów literackich jest równie długa, jak istnienie samej książki, a nawet dłuższa. Już w 411 roku p.n.e. grecki filozof Protagoras został oskarżony o bezbożność, a jego pisma publicznie spalono. Nieco później, bo w 213 roku p.n.e., pierwszy cesarz chińskiej dynastii Qin, rozeźlony na uczonych, którzy krytykowali jego rozrzutność i tyranię, zakazał w całym kraju czytania jakichkolwiek tekstów i polecił spalić wszystkie manuskrypty za wyjątkiem rozpraw medycznych i rolniczych.

Obchodzony od z górą trzydziestu lat Tydzień Zakazanych Książek ma za zadanie zwrócić uwagę społeczności na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest wyrazem sprzeciwu wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek i księgarń. Jak zauważył Alexander Pechmann, niemiecki wydawca i tłumacz literatury, od prób zakazywania kontaktów z literaturą jest już tylko kroczek do społeczeństwa przyszłości, które Ray Bradbury opisuje w swej dystopii „451 stopni Fahrenheita”, gdzie czytanie jest zabronione, a straż pożarna wyrusza, by miotaczami ognia zwalczać znalezione książki (patrz kadr z adaptacji powieści załączony do newsa).

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.

W Polsce w obchody Tygodnia Zakazanych Książek od kilku lat czynnie angażuje się stowarzyszenie Bibliosfera.org, zachęcając biblioteki, księgarnie i szkoły do przyłączenia się do akcji. W tym roku ponad 200 placówek bibliotecznych będzie próbowało zainteresować swoich czytelników ciekawymi przypadkami zakazanych książek z historii literatury, jednocześnie zachęcając do ich czytania. Wiele inspirujących pomysłów do realizacji akcji znaleźć można na stronie Bibliosfery. Więcej o cenzurze i przypadkach prób zakazywania książek znajdziecie również na naszej stronie klikając tutaj. Obchody tegorocznej edycji Tygodnia Zakazanych Książek zakończą się w sobotę 28 września.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia