Zmarł ostatni żyjący obrońca „Skowytu” Allena Ginsberga

19 stycznia 2015

zmarl-obronca-skowytu
5 stycznia w Oakland w stanie Kalifornia w wieku 85 lat zmarł Al Bendich, prawnik, który bronił wolności słowa w głośnej sprawie przeciwko wydawcy słynnego poematu Allena Ginsberga zatytułowanego „Skowyt”. Przyczyną zgonu był atak serca podczas treningu na siłowni.

Bendich był ostatnim żyjącym członkiem zespołu prawników broniących wydawcę „Skowytu”, poetę Lawrence’a Ferlinghettiego, oraz kierownika prowadzonej przez niego księgarni, Shegeyoshiego Murao, w procesie o rozpowszechnianie treści obscenicznych, o jakie oskarżyła ich w 1957 roku prokuratora San Francisco.

Wprawdzie urodzony w 1929 roku Bendich był wówczas młodym prawnikiem z niewielkim doświadczeniem reprezentującym organizację non-profit American Civil Liberties Union broniącą konstytucyjnych praw obywatelskich, to on napisał krótkie, 14-stronicowe memorandum, mające ważny wpływ na orzeczenie sędziego.

„Większość czasu na obronę zagarnął Jake Ehrlich (główny obrońca), który czytał bez końca z 'Moll Flanders’, aby udowodnić, że w literaturze występowały wcześniej przypadki obsceniczności. Ostatniego dnia ostatniej godziny obrony Al Bendich wypunktował argumenty z konstytucji, dzięki którym sprawa została wygrana. Jego memorandum wygrało sprawę” – powiedział 95-letni Lawrence Ferlinghetti, poproszony o komentarz przez „L.A. Times”.

Kilka lat później Bendich sam z powodzeniem bronił w podobnej sprawie kontrowersyjnego komika Lenny’ego Bruce’a, oskarżanego o nieprzyzwoitość. Po jakimś czasie postanowił wejść w przemysł filmowy. Pomógł m.in. producentowi Saulowi Zaentzowi zabezpieczyć prawa do ekranizacji powieści Kena Keseya „Lot nad kukułczym gniazdem”.

[am]
źródło: L.A. Times

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy