Akcja „Przeczytam 52 książki w roku” wychodzi z sieci. Startuje impreza „Poczytajże!”

19 stycznia 2015

poczytajze-2014-1
Za sprawą internetowej inicjatywy „52 Book Challenge PL” aż 83 tysiące Polaków wyraziło wolę czytania w tym roku najmniej jednej książki na tydzień. W tym tygodniu ta internetowa społeczność czytelników po raz pierwszy będzie miała okazję spotkać się w realnym świecie, biorąc udział w krakowskiej imprezie o nazwie „Poczytajże!”.

„Już od samego początku, gdy uświadomiłem sobie nieoczekiwany sukces frekwencyjny facebookowej akcji ’Przeczytam 52 książki w 2015 roku’, zamarzyłem sobie, że aby inicjatywa rzeczywiście żyła i funkcjonowała w świadomości społecznej, musimy również wyjść z Internetu do kawiarń, czytelni, a w cieplejszej porze roku także w malownicze plenery. Bardzo się cieszę, że to postanowienie tak szybko otrzymało realne kształty i nie mogę doczekać się spotkań z innymi uczestnikami naszego czytelniczego wyzwania” ? mówi twórca internetowej inicjatywy „52 Book Challenge”, dziennikarz i startupowiec Marcin Gnat.

Trzydniowa impreza o nazwie „Poczytajże!”, która odbędzie się od 22 do 24 stycznia tego roku w Krakowie, to wspólna inicjatywa Marcina Gnata i Korporacji Ha!art. „Postanowiłam zaproponować współpracę Marcinowi Gnatowi, ponieważ jego akcja ’Przeczytam 52 książki w 2015 roku’ jest projektem oddolnym, który świetnie wpisuje się w alternatywną działalność Korporacji Ha!art. Mam nadzieję, że 'Poczytajże!’ będzie naszą pierwszą, ale nie ostatnią krakowską inicjatywą wspólnego czytania, i że ta forma nie tylko okaże się skuteczna w poprawieniu statystyk czytelnictwa w Polsce, ale także będzie przyczynkiem do tego, by czytanie książek w przestrzeni publicznej stało się modnym sposobem spędzania wolnego czasu” ? mówi Ewelina Sasin, współorganizatorka akcji „Poczytajże!” i koordynatorka projektów w Korporacji Ha!art.

Podczas imprezy wszyscy chętni będą mogli odwiedzić krakowską księgarnię Korporacji Ha!art (pl. Szczepański 3a, Bunkier Sztuki) by wspólnie zasiąść i poczytać książki. Każdemu spragnionemu nowych lektur czytelnikowi wydawnictwo zaoferuje za 1 grosz książkę ze swojego katalogu, a ma ono w swoim portfolio takich pisarzy, jak: Jan Krasnowolski, Marta Dzido, Marian Pankowski, Sylwia Chutnik czy Jerzy Franczak. Z kolei na hasło „52 książki” będzie można zakupić nowości wydawnicze Korporacji Ha!art z 40%-owym rabatem od cen okładkowych. Ponadto 100 pierwszych osób, które odwiedzą księgarnię Korporacji Ha!art będzie mogło odebrać kupon na zniżkę na kawę i zaczytać się na dobre w lokującej się przy Plantach Bunkier Cafe oraz zakupić książki Korporacji Ha!art ze zniżką na kawę w Bombie na placu Szczepańskim.

Wyzwanie „Przeczytam 52 książki w 2015 roku”, motywuje internautów do regularnego czytania przez cały rok. Akcja wystartowała w ostatnich dniach grudnia 2014 roku, w bardzo krótkim czasie stając się najpopularniejszym wydarzeniem tego typu w polskojęzycznej społeczności internetowego serwisu Facebook. Dodając się do grona uczestników, internauci dzielą się swoimi postępami w czytaniu, publikując wrażenia oraz zdjęcia lektur w sieci, motywując się i inspirując wzajemnie do rozwoju. Organizator daje uczestnikom pełną dowolność co do grubości przeczytanych książek oraz ich typu. Obok literatury pięknej i książek naukowych równie mile widziane są powieści fantasy, science fiction czy nawet grubsze powieści graficzne.

Ciekawostkę stanowi fakt, że tydzień po uruchomieniu inicjatywy „Przeczytam 52 książki w 2015”, gdy zgromadziła ona już ponad 30 tysięcy uczestników, twórca Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił, że w 2015 roku zamierza czytać co najmniej jedną książkę na dwa tygodnie, zaś najbliższe 12 miesięcy obwołał „Rokiem książek na Facebooku”. Pierwsza publikacja, którą przeczytał w tym roku Zuckerberg, to „The End of Power” autorstwa znanego politologa i ekonomisty Moisésa Naíma.

Marcin Gnat nie jest pierwszą osobą, która próbuje przeszczepić ten zachodni pomysł na polski grunt. Już w 2010 roku narodziła się inicjatywa 52ksiazki.pl, którą rozkręcili Przemek Komorowski oraz Paweł Lipiec. Obecnie jednak ograniczyła ona swoją działalność do grupy dyskusyjnej na Facebooku, którą możecie znaleźć tutaj.

Szczegółowy program imprezy „Poczytajże!” znajdziecie tutaj.

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia