Ziemowit Szczerek z Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa za najlepszą pod względem literackim powieść kryminalną

13 września 2021

Podczas drugiej edycji Festiwalu Kryminalna Warszawa, który odbywał się w ramach Warszawskich Targów Książki, przyznano nagrodę dla najlepszego pod względem literackim kryminału. Otrzymał ją Ziemowit Szczerek za powieść „Cham z kulą w głowie”. Wręczono także dwa równorzędne wyróżnienia: dla Anny Kańtoch za „Wiosnę zaginionych” i Jędrzeja Pasierskiego za „Kłamczucha”.

„To jest dla mnie ważna nagroda, tym bardziej, że moja relacja z Warszawą jest dość skomplikowana i waha się od głębokiego zmagania się aż do wysokich emocji i uczuć, które do niej żywię. Ta książka jest efektem tych zmagań. To jest trudna miłość” – powiedział Ziemowit Szczerek, odbierając czek na kwotę 6 tysięcy złotych.

Opublikowana przez Wydawnictwo Znak Literanova powieść „Cham z kulą w głowie” to kryminał noir rozgrywający się w alternatywnej rzeczywistości, w której II wojny światowej nie było, Warszawa nigdy nie została zniszczona, a pod łukami triumfalnymi spacerują dziś Polacy, Żydzi i Ukraińcy. W mieście grasuje seryjny morderca nazywany Kubą Hieroglifem. Schwytać go próbuje Franciszek Kary, detektyw, który przepija wszystkie pieniądze w stołecznych spelunach.

Oprócz pierwszej nagrody jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia, które otrzymali: Anna Kańtoch za „Wiosnę zaginionych” (wyd. Marginesy) i Jędrzej Pasierski za powieść „Kłamczuch” (wyd. Czarne). Wyróżnieni autorzy otrzymali po 2 tysiące złotych.

Laureatów wybierało jury w składzie: prof. dr hab. UW Ewa Paczoska, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki i Szymon Kloska. Uwzględniano wszystkie tytuły wydane w roku 2020 i do 30 czerwca 2021 roku.

[am]
fot. Piotr Deoniziak/WTK

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy