W czwartek rusza 11. edycja Warszawskich Targów Książki

7 września 2021

W dniach od 9 do 12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się – w wersji plenerowej – tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki. Imprezie od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych.

W roli gościa honorowego tegorocznych targów wystąpią Czechy. Rada programowa złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego zaprosiła do udziału w imprezie 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Alenę Mornštajnovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w towarzyszącym targom Festiwalu Komiksowa Warszawa. Do Warszawy przyjadą także Milan Děžinský i Michael Žantovský. Uroczyste otwarcie 11. Warszawskich Targów Książki odbędzie się 9 września o godz. 12:00 na scenie głównej z udziałem wiceministra kultury Republiki Czeskiej, Milana Němečka.

Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 m2, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z autorami. Pierwszego dnia w czeskim pawilonie zaplanowano uroczyste otwarcie wystawy „Václav Havel. Polityka i sumienie” z udziałem Michaela Žantovskiego – dyrektora Biblioteki Václava Havla i Taťjany Langáškovej – dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim i poprowadzi trzy spotkania na Kanapie Literackiej z gwiazdami czeskiej literatury.

W czeskim programie przewidziano łącznie blisko 50 wydarzeń. Znalazły się tam spotkania z prozaikami i dramatopisarzami, poetami, ilustratorami, twórcami literatury dziecięcej i filmów animowanych oraz tłumaczami.

Zagraniczne elementy programu targów

Warszawskie Targi Książki od lat cieszą się zainteresowaniem na arenie międzynarodowej. Biorą w nich udział liczni wydawcy, agenci literaccy, ludzie pióra, ale i przedstawiciele wielu dziedzin kultury. Tak samo będzie i w tym roku.

Hiszpanię w Warszawie reprezentować będą: Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce, Instytut Cervantesa oraz Turespaña. W tym roku przypada 30-lecie istnienia Instytutu Cervantesa, a zatem i 30. rocznica doskonalenia hispanistów. Jest to również 100-lecie Dyplomacji Kulturalnej Hiszpanii (1921-2021).

Z kolei stoisko skandynawskie prezentować będzie w tym roku głównie literaturę duńską – od baśni Andersena po najnowszą duńską prozę, a także znakomitą poezję. Nie zabraknie również rodzynków literatury szwedzkiej, norweskiej, fińskiej i islandzkiej.

Miłośników literatury rosyjskiej zaprosi Rosyjski Instytut Przekładów Literackich, który pełnić będzie rolę przedstawiciela Rosji na 11. Warszawskich Targach Książki. Natomiast literaturę rumuńską w znakomitym wyborze zaprezentuje Rumuński Instytut Kultury.

Na targach planowane są ponadto spotkania z laureatami Nagrody Literackiej Unii Europejskiej. European Union Prize for Literature powstała w 2008 roku, a jej celem jest zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodne bogactwo współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zachęcanie do większego zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów. Do dziś mamy czterech polskich laureatów tej nagrody, są nimi: Jacek Dukaj, Piotr Paziński, Magdalena Parys oraz Marta Dzido. Z Piotrem Pazińskim i Magdaleną Parys oraz Matthiasem Nawratem (laureatem z Niemiec) spotkamy się na targach.

Spotkania autorskie z polskimi twórcami

Jak co roku impreza będzie też okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. W programie plenerowej odsłony Warszawskich Targów Książki znalazły się spotkania dla dorosłych i dla dzieci. Z publicznością spotkają się m.in.: Jakub Żulczyk, Eustachy Rylski, Grzegorz Kalinowski, Nina Majewska-Brown, Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra.

Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska, Magdalena Majcher, Marek Niedźwiedzki, Jacek Fedorowicz, Justyna Sobolewska, Zofia Wojtkowska, Krzysztof Varga, Jarosław Górski, Natalia Fiedorczuk, Beata Chomątowska, Mery Spolsky, Bożena Kowalkowska, Hanka Grupińska, Joanna Mokosa-Rykalska, Paulina Płatkowska, Edyta Jungowska, Kasia Keller, Katarzyna Ryrych i Marcin Przewoźniak.

Strefa fantastyki

Wszystkich, którzy lubią fantastykę, a nie mieli ostatnio okazji spotkać się z autorami tego gatunku na żywo, czekają rozmowy z Rafałem Kosikiem, Feliksem W. Kresem i Arkadym Saulskim. Na warszawskich targach będą też premiery: książki „Gnoza” Michała Cetnarowskiego i „Płomień” Magdaleny Salik.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema odbędzie się panel, podczas którego uczestnicy przyjrzą się wpływowi, jaki autor „Solaris” wywarł na polską fantastykę, oraz temu, jaką rolę pełni współcześnie jego twórczość. Tematem osobnej dyskusji będzie też fantastyka militarna, czyli czeka nas rozmowa o wojnie z perspektywy żołnierzy i dowódców, prowadzona magią, nadprzyrodzonymi mocami i zaawansowaną technologią.

Podczas targów odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród „Nowej Fantastyki” 2020 i 2021 dla najlepszych książkowych premier i wznowień oraz komiksów z kraju i zagranicy, a także przyznanie Nagrody im. Macieja Parowskiego.

Festiwal Kryminalna Warszawa

Tradycyjnie w ramach targów czeka nas też Festiwal Kryminalna Warszawa, czyli cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. Na festiwalu zagoszczą m.in.: Remigiusz Mróz, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Mariusz Czubaj, Jędrzej Pasierski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Beata i Eugeniusz Dębscy, Joanna Opiat-Bojarska, Marek Stelar, Krzysztof Koziołek, Karolina Macios, Max Czornyj, Agnieszka Jeż i Grzegorz Kapla.

Poznamy również laureatów Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim, a tegoroczni zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas gali w sobotę 11 września o godz. 18:00, a laureat Grand Prix spotka się z publicznością w niedzielę.

Komiksowa Warszawa

Równolegle z Warszawskimi Targami Książki odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Jak zawsze Komiksowej Warszawie towarzyszyć będą warsztaty komiksowe, które podczas Mety poprowadzą Daniel Chmielewski, Piotr Nowacki i Berenika Kołomycka.

Na spotkaniach gościć będą Bartosz Sztybor, Pavel Čech (jego album „A” będzie miał swoją premierę na festiwalu w ramach Dnia Darmowego Komiksu), Joel Alessandra, Ze Burnay, Ola Szmida, Ingo Romling, Piotr Nowacki, Marcin Podolec, Filipe Abranches, Tony Sandoval, Robert Sienicki i Igor Wolski.

Komiksową Warszawę odwiedzą również autorzy dokumentalnego filmu „W centrum komiksu” opowiadającego o warszawskim rodzinnym sklepie komiksowym oraz twórcy teatralnego musicalu „Kajko i Kokosz”.

Program warszawski – „Zaczytana Warszawa”

Miasto stołeczne Warszawa zachęca do czytania na różne sposoby – organizując nagrody literackie, fundując stypendia artystyczne czy wspierając rozwój bibliotek. Ważnym elementem targów jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”.

Gośćmi będą m.in. autorki nominowane w 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki – Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson – oraz Zyta Rudzka, czyli laureatka 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „proza”. Na stoisku zagoszczą też Grzegorz Piątek, Radosław Jurczak i Daniel Mizieliński, odbędą się także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz quizy literackie z nagrodami książkowymi.

Program spotkań branżowych

Wydawcy, księgarze, bibliotekarze i drukarze znajdą na targach wiele ciekawych spotkań, debat i warsztatów, współorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, miasto Warszawę, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej czy Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.

Warto odnotować chociażby dyskusję „Rynek książki i czytelnictwo w Czechach i w Polsce”, podczas której prof. Tomás Kubícek (dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej w Brnie), Petr Minařík (współwłaściciel wydawnictwa Větrné mlýny, dyrektor organizacyjny i artystyczny festiwalu literackiego „Miesiąc spotkań autorskich”), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej) i Sonia Draga (prezes Polskiej Izby Książki) porozmawiają o tym jak czytają Czesi i Polacy, jak działa czeski rynek wydawniczo-księgarski a jak nasz oraz jakie zmiany zaszły na rynku książki w obliczu pandemii u naszych sąsiadów i u nas.

Odbędzie się również debata „Miasta bez księgarń – czy możemy powstrzymać ten trend?” z udziałem przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy oraz reprezentantów podmiotów rynku książki mających największy wpływ na stan księgarstwa polskiego. Przygotowano panel „Literalnie o książce. Z jakimi problemami mierzy się współczesny rynek wydawniczy?”. Fundacja Nowoczesna Polska, która prowadzi bibliotekę internetową Wolne Lektury, zaprosi na prezentację raportu o czytelnictwie w trakcie pandemii.

Nie zabraknie też spotkań poświęconych tłumaczeniom. Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury zaprosi na dyskusję pt. „Przekłady literatury obozowej i poświęconej Zagładzie – wyzwania dla tłumaczy” o specyfice przekładu literatury tego typu, trudnościach przy pracy, materiałach pomocniczych, charakterystycznym języku opisu rzeczywistości obozowej, a także higienie psychicznej przy tłumaczeniu tego rodzaju tekstów. Warto też wziąć udział w spotkaniu dotyczącym VII Nocy Bibliotek organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Szczegółowy program 11. edycji Warszawskich Targów Książki znajdziecie na stronie imprezy.

[am]
fot. Graeme Maclean/Flickr/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia