100 gości oraz Targi Książki Poetyckiej podczas 19. edycji Portu Poetyckiego w Chorzowie

13 września 2021

W sobotę 18 września w Chorzowie odbędzie się Port Poetycki. W tym roku zaproszono blisko 100 poetów i poetek. Organizatorzy przygotowali też m.in. jedyne w regionie Targi Książki Poetyckiej. Wydarzenie odbywa się już po raz dziewiętnasty.

Port Poetycki to jedna z największych imprez literackich na Śląsku. W tym roku wydarzenie przyciągnie poetów i poetki z całego kraju, którzy do późnych godzin nocnych czytać będą swoje wiersze. Jak co roku nie zabraknie także gości głównych. Tym razem swoje wiersze na scenie zaprezentuje Konrad Góra – laureat m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Kalendarz Majów”, Ewa Jarocka – nominowana w tym roku do Nagrody Literackiej Gdynia, Mirosław Orzechowski – założyciel Lekkiego Teatru Przenośnego, a także… Emily Dickinson.

W rolę tej ostatniej wcieli się Żaneta Pawlik, aktorka Lekkiego Teatru Przenośnego. Będzie to pierwsza tego typu, inscenizowana prezentacja poezji poetki w Polsce! W czasie wieczoru będzie można usłyszeć wybrane wiersze amerykańskiej autorki. Wszystkie w najnowszym przekładzie Janusza Solarza.

„Port Poetycki to prawdziwy kulturalny kocioł, w którym spotykają się, a nieraz i ścierają różne poetyki, debiutujący autorzy i z ogromnym dorobkiem, a nawet, tak jak w tym roku – żywi i martwi. Formuła wydarzenia, bardzo egalitarna, daje każdemu możliwość prezentacji. Dzięki temu co roku, nawet w pandemii, przyciągamy tak wielu twórców” – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

Nie inaczej jest i w tym razem. W samym tylko „Magazynie Wierszy” wystąpi ponad 50 autorów. Z kolei ponad 30 w otwartym „Hyde Parku”. „Szykuje się ekscytujące, ale i długie czytanie. Doświadczenie pokazuje, że może potrwać ponad 12 godzin, to prawdziwy poetycki maraton dla wytrzymałych! Każdy, oprócz gości głównych, będzie mógł zaprezentować swój jeden wiersz. Oznacza to, że w tym roku usłyszymy grubo ponad 100 utworów, a to tylko na scenie. Wydarzeń wokół Portu jest bowiem więcej” – mówi Jacek Dudek, organizator.

Jednym z nich są Targi Książki Poetyckiej, które 18 września odbywać będą się w Sztygarce już od godz. 11:00. Zgromadzą one 8 wydawnictw poetyckich z całej Polski: Dom Literatury w Łodzi, Stowarzyszenie Pisarzy Polski Oddział w Łodzi, Instytut Mikołowski, Fundację Duży Format, K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, FONT, Anagram i Zaułek Wydawniczy Pomyłka.

W czasie targów spotkać będzie się można z 16 poetami, m.in. z Aleksandrem Wiernym, Joanną Wicherkiewicz, Bożeną Boba-Dygą, Pawłem Lekszyckim, Lucyną Skompską czy Anną Tlałką. Portowi towarzyszyć będzie także „Sztalugarnia” i wystawa prac Agaty Cichy, a także warsztaty poetyckie z Mirką Szychowiak – poetką w tym roku nominowaną do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nie zabraknie także muzycznych akcentów – na scenie zagra zespół Max Bravura.

[am]
fot. Port Poetycki

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia