„Zbyt nadzy dla nazistów” Najdziwniejszym Tytułem Książki 2016 roku

18 marca 2016

zbyt-nadzy-dla-nazistow-nagroda
„Zbyt nadzy dla nazistów” – biografia brytyjskiej trupy wodewilowej Wilson, Keppel & Betty, której berliński występ z 1936 roku rozwścieczył Josepha Goebbelsa, wygrała nagrodę Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2016 roku.

W swej książce o jakże pobudzającym wyobraźnię tytule Alan Stafford opisuje mało znaną historię słynnego przed laty tria. „Zbyt nadzy dla nazistów” to starannie skomponowana opowieść o życiu trójki artystów na scenie i poza nią. Autor jako pierwszy odsłania postać zalotnego irlandzkiego dandysa o słabym sercu, niechlujnego liverpoolczyka, który był stałym bywalcem imprez, oraz towarzyszącą im nastoletnią łobuziarę, która wkrótce potem niespodziewanie zmieniła ścieżkę kariery, stając się znaną reporterką wojenną. Jak zauważa ironicznie w opisie książki Stafford, swym śmiałym jak na tamte czasy występem Betty i dwójka jej partnerów scenicznych oburzyła prominentnych nazistów. Później to ona pisała sprawozdanie z ich występów w Norymberdze.

Wieloletni administrator nagrody, Horace Bent, powiedział, że „Zbyt nadzy dla nazistów” jest idealnym zwycięzcą Diagram Prize, ponieważ łączy upodobanie do nagości, które uwidoczniło się już w przypadku pierwszego zwycięzcy z 1978 roku („Sprawozdanie z Drugich Międzynarodowych Warsztatów nt. Nagich Myszy”) z szeregiem interesujących tytułów nawiązujących do III Rzeszy (np. „Jak zieloni byli naziści?” z 2007 roku).

Już drugi rok z rzędu w plebiscycie wygrała książka, którą do nagrody zgłosił osobiście autor. Tegoroczny zwycięzca sam nawet namawiał na Twitterze do głosowania na swoją książkę. Jak twierdzi koordynator Diagram Prize, Tom Tivnan, może to dowodzić, że autorzy uznali, że zdobycie nagrody wpłynie na wzrost sprzedaży ich książki w dziesiątkach, a może nawet setkach egzemplarzy. Całkiem też prawdopodobne, że mają ochotę na butelkę taniego porto, które otrzymuje zwycięzca.

Rywalizacja w tegorocznym plebiscycie była bardzo zacięta. Książka „Zbyt nadzy dla nazistów” zdobyła 24,8% wszystkich głosów, pokonując zaledwie o 0,5% naszego faworyta, „Analizę kulturową odbytu”.

Nagroda Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznawana jest od 1978 roku. W zeszłym roku wyróżnienie przypadło samopublikującej autorce, która w książce „Nieznajomi mają najlepsze cukierki” opisała doświadczenia z rozmów z osobliwymi ludźmi, jakich przypadkiem napotkała na swej drodze.

Poniżej możecie zobaczyć jeden z występów tria Wilson, Keppel & Betty:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy