„Nieznajomi mają najlepsze cukierki” Najdziwniejszym Tytułem Książki 2015 roku

27 marca 2015

najdziwniejszy-tytul-ksiazki-2015-zwyciezca
Dziennik podróżny „Strangers Have the Best Candy” (z ang. „Nieznajomi mają najlepsze cukierki”) napisany przez Margaret Meps Schulte zdobył nagrodę Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki 2015 Roku. Po raz pierwszy w historii ten wyjątkowy laur przypadł samopublikującej autorce.

Nagrodzona publikacja to kronika doświadczeń autorki z rozmów, jakie przeprowadziła z napotkanymi ludźmi. Galerię osobliwych postaci otwiera Carrie, biegaczka topless, która wyskoczyła z lasu z workiem mąki w rękach. Jest też Tim, hodowca świń noszący w torbie sztuczny nos, Harley i Annabelle, twórczynie piosenek i gwiazdy Route 66, mężczyzna chory na ospę wietrzną i wiele innych osobliwości. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań naukowców, rozmowy ze znajomymi są dla nas korzystne. Margaret Meps Schulte swoją książką to potwierdza.

Pisarka uznała swoje zwycięstwo za „cud”. Dlaczego? „Diagram Prize nie nagradza złych książek, lecz dziwaczne tytuły. Często są one zabawne, ponieważ ich adresatem jest bardzo wąska grupa odbiorców. 'Nieznajomi mają najlepsze cukierki’ skierowana jest do dużej publiczności: do wszystkich ludzi. Od czasów 'Porzuconych wózków zakupowych Północno-Wschodniej Ameryki’ nigdy nie przyznano nagrody książce posiadającej potencjalnie tak szeroką publiczność” – powiedziała.

Z wyniku plebiscytu cieszy się również koordynator nagrody, Tom Tivnan. „Szczerze mówiąc, odczułem ulgę. Po tym, jak publiczność nagrodziła ’Jak robić kupę na randce’ czy ’Gotowanie z kupą’, zacząłem rozpaczać, że ludzie mają obsesję na punkcie brudu i paskudztwa. Cieszę się z powrotu do czystej, zdrowej zabawy, która leżała u podstaw nagrody”.

Nagroda Diagram Prize dla Najdziwniejszego Tytułu Książki przyznawana jest przez Diagram Group od 1978 roku i ma charakter wyłącznie symboliczny. Zwycięzca otrzymuje jedynie „butelkę znośnego bordo”. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźć można m.in.: „Oralny sadyzm i wegetariańska osobowość”, „Najważniejsze wydarzenia w historii betonu” i „Jak srać w lesie”.

[am]
źródło: The Bookseller

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy