banner ad

Zagadkowe włamanie w USA. Zbił szybę w księgarni i… zabrał z wystawy tylko cztery książki

6 listopada 2023

Właścicieli niedużej księgarni Marcus w kalifornijskim mieście Oakland (Stany Zjednoczone) spotkało nieprzyjemne, ale dość zagadkowe zdarzenie. W niedzielę 29 października w nocy nieznany sprawca wybił szybę w witrynie sklepu i zabrał z wystawy jedynie cztery książki.

Blanche Richardson, która prowadzi z bratem rodzinny interes, twierdzi, że nie potrafi wyjaśnić motywacji sprawcy. Koszt zniszczonej witryny sklepowej wynosi 1200 dolarów, natomiast wartość ukradzionych książek to… jedynie 80 dolarów.

Przestępstwo zarejestrowała kamera monitoringu sklepu. Na udostępnionym materiale widać dobrze ubranego mężczyznę, który przy pomocy kawałka asfaltu wybija szybę, a następnie ze spokojem zdejmuje z wystawy cztery książki. W opinii właścicielki złodziej nie wyglądał, jakby był pijany lub pod wpływem narkotyków.

Księgarnia Marcus została założona w latach 60. XX wieku przez rodziców Blanche Richardson i była jedną z pierwszych w rejonie zatoki San Francisco, która zajęła się sprzedażą książek czarnoskórych autorów. W przeszłości zdarzały się włamania, a raz nawet telefoniczne pogróżki, ale właścicielka wyklucza, by tym razem przestępstwo miało podłoże rasistowskie, ponieważ sprawca był czarnoskóry. Zwraca raczej uwagę na wzrost liczby włamań w mieście i poczucie bezkarności wśród złodziei.

Poniżej możecie zobaczyć reportaż miejscowej stacji telewizyjnej z zarejestrowanym materiałem z monitoringu:

[am]
źródło: ABC7 News

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy