banner ad

Nagroda Planeta Lema w kategorii „kultura” dla Szczepana Twardocha

6 listopada 2023

Szczepan Twardoch odebrał Nagrodę Planeta Lema w kategorii „kultura”. Statuetkę pisarz otrzymał podczas gali w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, która wieńczyła w piątek festiwal Bomba Megabitowa.

W uzasadnieniu wygłoszonym podczas ceremonii podkreślono, że śląski pisarz otrzymuje to prestiżowe wyróżnienie „za bezkompromisowość słowa oraz budowanie fikcji literackiej w szacunku do historii”. Statuetkę wręczyli Szczepanowi Twardochowi aktorka Agata Kulesza i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Nagrodę przyznaje Instytut Lema oraz spadkobiercy pisarza w trzech kategoriach: kultura, nauka i technologia. Celem wyróżnienia jest honorowanie twórców i naukowców, których aktywności nie tylko oddziałują na naszą rzeczywistość, ale także w sposób znaczący wpływają na jej kształt w przyszłości.

W tym roku oprócz Szczepana Twardocha jury doceniło również prof. Andrzeja Trautmana (kategoria „nauka”) oraz zespół Nevomo („technologie”). Nagrodę specjalną otrzymał Tomasz Gierwiatkowski.

Bomba Megabitowa to interdyscyplinarny festiwal, łączący naukę, technologie, biznes i kulturę. Jego patronem jest legendarny pisarz science-fiction i myśliciel Stanisław Lem. Wydawnictwo Literackie zwraca uwagę, że autor „Solaris” przez większą część swej kariery pisarskiej związany był z tą krakowską oficyną. „Tym bardziej się cieszymy, że jednym z tegorocznych laureatów Nagrody Planeta Lema został pisarz, który również publikuje swe książki pod szyldem WL” – oświadczono.

[am]
fot. Piotr Malec/mat. prasowe Wydawnictwa Literackiego

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy