banner ad

Pilotażowa edycja filmowo-literackich Korelacji we Wrocławiu. Autorskie narracje do filmów przygotują Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało

6 listopada 2023

25 listopada we wrocławskim kinie DCF odbędzie się pilotażowa edycja Korelacji. Wydarzenie ma mieć filmowo-literacki charakter. Pisarki Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało przygotują autorskie narracje do wybranych przez siebie filmów. Tradycyjny seans filmowy zamieni się więc w słuchowisko połączone z obrazem.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów Korelacje mają prezentować widzom literackie interpretacje kinowych dzieł w formie audiowizualnej. „Chcemy tworzyć przestrzeń dostępną dla każdego w tym samym czasie, w której przenikają się film, literatura i muzyka. Charakterystyczny styl pisania zaproszonych do projektu autorek i autorów nada filmom nowych znaczeń. Interpretowane będą obrazy, scenariusz, dźwięk i muzyka” – mówi Piotr Krzykwa, pomysłodawca festiwalu i członek Kineskop Studio.

W pilotażowej edycji festiwalu wezmą udział dwie znane i cenione twórczynie: Dorota Masłowska, laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna, oraz Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka, której wiersze przełożono na 15 języków, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.

Każda z nich przygotuje autorską interpretację tekstu do audiodeskrypcji opisującą przebieg i odbiór wybranego przez siebie filmu. Teksty zostaną przez autorki nagrane, a następnie zmontowane w filmie i wyświetlone w kinie jako słuchowisko filmowe. Dzięki temu osoby niewidome je usłyszą, a osoby niesłyszące przeczytają.

„Korelacje to nowa, unikatowa formuła prezentowania sztuki filmowej na mapie Wrocławia. Cieszymy się, że wspólnie możemy propagować kulturę dostępną, oferować wydarzenia bez barier, integrujące publiczność ze szczególnymi potrzebami” – komentuje Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Seanse (tytuły filmów pozostają tajemnicą) rozpoczną się równolegle – 25 listopada o godz. 18:00. Po emisji – o godz. 20:00 – odbędzie się spotkanie z Dorotą Masłowską i Agnieszką Wolny-Hamkało tłumaczone na język migowy, które poprowadzi Jan Pelczar. Bilety na wydarzenie dostępne są w kasach i na stronie internetowej kina DCF.

Więcej informacji o pierwszej edycji Korelacji znajdziemy na stronie wrocławskiego DCF.

[am]
fot. mat. prasowe

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia