banner ad

Z okazji Dnia Niepodległości przeczytają nago książki w Warszawie

5 listopada 2015

nagie-dziewczyny-czytaja-wwa
Inicjatywa Naked Girls Reading (z ang. Nagie Dziewczyny Czytają) dotarła do Polski! W Dniu Niepodległości w Warszawie odbędzie się pierwsza polska edycja projektu, który podbił już Stany Zjednoczone i zaczyna podbijać Europę. Rodzime performerki burleski, aktywistki, pisarki, tancerki i aktorki będą czytać nago literaturę.

Ten wyjątkowy pomysł narodził się w marcu 2009 roku w Chicago w głowach fotografki i pisarki Franky Vivid oraz gwiazdy burleski Michelle L’amour. Odkrywszy, że nagie czytające dziewczyny od wieków były ulubionym tematem dzieł malarzy i fotografików, uznały, że polubi go również widownia klubów i teatrów rozmiłowana w neoburlesce. Zaczęły więc organizować występy. Na każdym z nich cztery lub pięć kobiet czytało na zmianę w 10-minutowych turach książki. Lektury wybierały najprzeróżniejsze – od Szekspira i Franza Kafki, poprzez Faulknera, Hemingwaya, Bukowskiego i Salingera, na LL Cool J-u kończąc.

W czasie ostatnich sześciu lat inicjatywa urosła do rangi najbardziej prowokatorskiego objazdowego salonu literackiego na świecie. Dziś nagie odczyty odbywają się aż w 18 miastach w kilku krajach. Europa dopiero przekonuje się do pikantnej propozycji Naked Girls Reading. Występy odbywają się jak na razie jedynie w Rzymie i Londynie. Warszawa dołącza swój rozdział jako trzecia.

Producentką warszawskiej edycji wydarzenia jest Betty Q – performerka i instruktorka uznawana za matkę chrzestną polskiej burleski. Do współpracy zaprosiła też inne koleżanki po fachu, a także aktywistki, pisarki, tancerki i aktorki. Nad wyborem literatury razem z dziewczynami pracuje Marta Konarzewska – polonistka, krytyczka literacka i scenarzystka.

Pierwsza edycja warszawskiego rozdziału odbędzie się w wyjątkowym dniu. „11 listopada, w Święto Niepodległości będziemy czytać o niepodległości, niezależności, wolności i wyzwoleniu. Będą oficjalne odezwy, ale i intymne dzienniki. Będzie literatura piękna i piękno nagiej lektury” – zapowiadają organizatorki.

Inicjatywa już wywołuje kontrowersje. Jak jednak przekonuje pisarka Sylwia Chutnik, „każdy rodzaj czytania jest dobry – a czytanie nago najlepsze! Betty Q i jej ekipa właśnie w taki sposób walczą ze stereotypem, że 'goła baba’ nie może być zabawna i intelektualna”. Podobnego zdania, co Sylwia Chutnik, jest oczywiście wielu koneserów „nagiej literatury”, bowiem nietanie bilety w cenie 50 złotych już zostały wyprzedane. Wydarzenie odbędzie się 11 listopada w warszawskim kluboteatrze Dzika Strona Wyspy.

[am]
fot. Anna Wojtecka / Fotto.pl

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy