Święto literatury w Katowicach. Ruszają pierwsze Śląskie Targi Książki

5 listopada 2015

slaskie-targi-ksiazki-2015
W piątek 6 listopada w Katowicach rozpoczną się pierwsze Śląskie Targi Książki. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w nowo powstałej Strefie Kultury obok Spodka na czytelników czekać będzie oferta wydawnicza blisko 140 wystawców wzbogacona spotkaniami autorskimi, konferencjami czy wydarzeniami artystyczno-literackimi. Impreza potrwa do niedzieli 8 listopada.

Zbliżające się Targi w Katowicach to dobra okazja do zakupu nowości i bestsellerów w atrakcyjnych cenach. Na stoiskach swoją ofertę wystawią m.in. wydawnictwa: Agora, Akapit Press, Arkady, Albatros, Bellona, Czarna Owca, Helion, Rebis, Świat Książki, Zakamarki, Dwie Siostry, Egmont, Ene Due Rabe, Ezop, Firma Księgarska Olesiejuk, Nasza Księgarnia, Muchomor, Świat Książki, Znak czy największy śląski wydawca – Sonia Draga.

Czytelnicy spotkają się z blisko 60 znanymi i lubianymi autorami. Będą wśród nich: Jerzy Bralczyk, Bronisław Cieślak, Marek Krajewski, Eustachy Rylski, Michał Ogórek, Marek Przybylik, Mariusz Szczygieł, Małgorzata Szejnert i Ziemowit Szczerek. Dzięki współpracy z Biblioteką Śląską Targi odwiedzą nominowani do Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2014: Dariusz Foks, Zbigniew Kruszyński, Wit Szostak i Ewa Winnicka. Swój udział w Targach zapowiedzieli też autorzy związani ze Śląskiem: Mieczysław „Hajer” Bieniek, Marta Fox, Weronika Murek, Marta Obuch i Dariusz Rekosz.

Śląskie Targi Książki od pierwszej edycji oferują wiele wydarzeń towarzyszących dla branży i szerokiej publiczności. Dla wydawców i profesjonalistów związanych z rynkiem książki będą okazją do promocji aktualnej oferty wydawniczej, a także do udziału w seminariach i konferencjach. Wśród nich znajdą się m.in.: I Ogólnopolska Konferencja Księgarstwa „Księgarz zawód zagrożony?” z inicjatywy Polskiej Izby Książki, konferencja dla specjalistów z branży poligraficznej „Innowacyjne technologie i podłoża przeznaczone dla druku książek”, organizowany przez Bibliotekę Śląską panel dyskusyjny krytyków i badaczy ? o kondycji polskiej literatury współczesnej, czy firmowana przez ZAIKS konferencja o prawie autorskim.

Wyjątkową atrakcją dla czytelników będzie Konferencja „Moda na czytanie”, organizowana na Śląskich Targach Książki przez Fundację Dress for Success, która ze swoimi gośćmi pod przewodnictwem Ewy Minge będzie promowała dobry gust i smak nie tylko w kwestii ubioru, ale i lektury. Organizatorzy targów nie zapomnieli również o kubkach smakowych czytelników ? do wspólnych kulinarnych odkryć zaproszą Ewa Wachowicz i Marieta Marecka.

Licealiści wezmą udział w zajęciach przygotowanych przez wykładowców Zakładu Teorii Literatury Uniwersytetu Śląskiego. Będą też mieli okazję poznać wielkich pisarzy z innej, nieznanej strony podczas seminarium „Pisarze – ludzie z krwi i kości. Anegdoty, epizody z życia wybitnych pisarzy, m. in. Tomasza Manna, Bohumila Hrabala, Franza Kafki, Stanisława Lema” i zobaczyć towarzyszącą wystawę rysunków pt. „Pisarze, pisarze”. Dla młodszych czytelników, we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach i Biblioteką Miejską w Katowicach, przygotowano warsztaty literackie oraz wiele innych atrakcji. Jak zwykle goście Fundacji Miasto Słów będą czytać bajki, a z pomocą w dylematach lekturowych dzieciom i ich opiekunom pospieszy Literacki Ostry Dyżur organizowany przez czasdzieci.pl.

Uroczyste otwarcie Targów z udziałem Marka Krajewskiego, laureata Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2013 zaplanowano na piątek 6 listopada na godzinę 13.00.

Śląskie Targi Książki otwarte będą dla publiczności w dniach od 6 do 8 listopada w godzinach od 10.00 do 18.00. Wstęp na targi jest bezpłatny. Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie slaskczyta.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia