Nagie dziewczyny czytają

14 grudnia 2011


Co się stanie, jeśli skrzyżujemy klub książkowy z burleską? Otrzymamy Naked Girls Reading, czyli klubowy fenomen ostatnich miesięcy w Stanach Zjednoczonych.

Niedawno pisaliśmy o nowojorskich dziewczynach, czytających topless kryminały a tymczasem w Chicago już od 2009 roku działa „konkurencyjna” grupa z jeszcze bardziej roznegliżowanymi czytelniczkami. Pomysł na założenie Naked Girls Reading pojawił się w głowie Michelle L’amour – showgirl, na co dzień związanej z neo-burleską, oraz jej męża.

„Siedziałam nago na kanapie i czytałam, kiedy zobaczył mnie mąż. Powiedzmy, że ten widok go zainspirował. Zaczęliśmy żartować na temat założenia nakedgirlsreading.com. A później pomyśleliśmy, hmm może to nie jest taki zły pomysł i kupiliśmy tę domenę” – opowiada Michelle.

Skontaktowała się z koleżanką po fachu, Nasty Canastą, i utwierdziła w przekonaniu, że idealnym sposobem na wzbudzenie w ludziach namiętności do literatury będzie wykorzystanie atutów, które skuteczne okazały się wcześniej w burlesce, czyli nagich ciał.

Od października 2009 roku Naked Girls Reading rozrosła się do wieloosobowej grupy dziewczyn, która w czternastu miastach świata czyta książki nago podczas para-burleskowych show. Na ich występy przychodzą głównie pary, często czytelnicy zrzeszeni w klubach książki.

Jeżeli jednak pojawisz się na imprezie organizowanej pod szyldem Naked Girls Reading z powodów innych niż literatura, lojalnie ostrzegamy: nie licz na zmysłowy striptiz. Nie ma tańca, kręcenia tyłeczkami ani kuszącego przebierania nogami. Dziewczyny wychodzą na scenę w szlafrokach, następnie bardzo szybko się ich pozbywają i… zaczynają czytać.

W zależności od show czytają klasyków (Szekspir, Oskar Wilde, Henryk Ibsen, Virginia Wolf), ulubionych autorów science-fiction (Philip K. Dick, Frank Herbert, Douglas Adams, China Miéville), w tygodniu zakazanych książek – lektury, które trafiły na cenzurowane („Buszujący w zbożu” i „451 stopnie Fahrenheita”) a w związku ze zbliżającymi się świętami – „Opowieść wigilijną”.

Ile osób zachęcą w ten sposób do czytania? Trudno ocenić, ale miłośnicy książek występami są ponoć zachwyceni. Jedynie niektóre panie przebąkują, że przydałoby się Naked Boys Reading…

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy