banner ad

William Boyd napisze nowego Bonda

13 kwietnia 2012


William Boyd, autor „Dobrego człowieka w Afryce” i „Bez wytchnienia”, napisze nową powieść o Jamesie Bondzie, której akcja rozgrywać się będzie pod koniec lat 60.

Po śmierci Iana Fleminga, twórcy najpopularniejszego brytyjskiego szpiega, dalsze losy bohatera opisywali już Kingsley Amis, John Gardner, Raymond Benson, Sebastian Faulks oraz w zeszłym roku Jeffery Deaver. Boyd będzie więc szóstym z kolei autorem zabierającym się za kontynuację przygód agenta 007. Jak wyznał, jego powieść będzie „klasycznym Bondem”, rozgrywającym się w 1969 roku, stroniącym od gadżeciarstwa znanego z ostatnich filmów na rzecz „historii i charakteru”.

„Filmy opierają się na samochodach i gadżetach, ale w powieści opisywanie jakiegoś wyszukanego gadżetu nie jest tym samym, co zobaczenie go na ekranie.”

Ian Fleming

Dla Boyda ? pisarza, ale także scenarzysty filmowego ? zaproszenie do stworzenia kolejnej części cyklu jest niczym „spełnienie marzeń”. Jak oświadczył, dorastał w czasie gdy książki Flemminga oraz oparte na nich filmy zdobywały popularność, tematyka Zimnej Wojny pojawiała się w wielu jego własnych utworach, miał również okazję współpracować z trzema aktorami, którzy wcielili się na ekranie w Bonda.

„Nigdy nie spotkałem Fleminga, ale znam kogoś, kto poznał go bardzo dobrze” ? powiedział. „Sporo też o Flemingu napisałem.”

Pisarz nie chciał zdradzić więcej szczegółów na temat powieści, która nie posiada jeszcze tytułu. Wiadomo jedynie, że ukaże się w Wielkiej Brytanii pod koniec 2013.

Ian Fleming, który zmarł w 1964 roku, napisał 14 książek o Jamesie Bondzie. Seria jest jedną z najbardziej cenionych w branży wydawniczej. Do dnia dzisiejszego powieści o agencie 007 sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy