banner ad

Gwiazdy Hollywood użyczyły głosu audiobookom

13 kwietnia 2012


Samuel L. Jackson, Dustin Hoffman, Susan Sarandon, Kate Winslet, Nicole Kidman czy Anne Hathaway – światowa śmietanka aktorów użyczyła swoich głosów książkom. A dokładniej audiobookom. Audible.com uruchomiło właśnie serię „A-List Collection”, w której powieści uznanych pisarzy czytają gwiazdy Hollywood.

Dustin Hoffman ostatni raz użyczył swojego głosu książkom pod koniec lat 60., kiedy to niedługo po premierze „Absolwenta” został zaproszony do czytania non-stop na antenie niewielkiej nowojorskiej rozgłośni radiowej „Wojny i pokoju” Tołstoja. „Do teraz, to był jedyny raz, kiedy zrobiłem coś takiego” – przyznał aktor w rozmowie z LA Times. Po ponad 40 latach wyraził zgodę na wzięcie udziału w kolejnym literackim projekcie, tyle że bardziej pasującym do XXI wieku. Na potrzeby audiobooka Hoffman zgodził się przeczytać „Wystarczy być” Jerzego Kosińskiego (obaj panowie byli kiedyś przyjaciółmi).

Aktor uważa, że do czytania na głos potrzeba „specyficznego talentu”. „Chyba nie jestem w tym zbyt dobry i nie sądzę, żeby to łatwo przychodziło” – powiedział, wyznając przy okazji, że „wizualizacja poprzedzająca werbalizację” była dla niego bardzo męcząca i z tego powodu nagrywał jedynie po trzy godziny dziennie. „W aktorstwie pracujesz z innymi ludźmi. Ale tutaj to jest zupełnie coś innego” ? dodał.

Za to Samuel L. Jackson – który z listy zaproponowanej przez Audible.com wybrał sobie „A Rage In Harlem” autorstwa Chestera Himesa – uwinął się z czytaniem w dwa dni. „Byli zachwyceni faktem, że poradziłem sobie tak szybko” – zdradził aktor znany chociażby z kultowego „Pulp Fiction”. „Byłem bardzo podekscytowany, że mogę przybliżyć twórczość Chestera Himesa światu, by ludzie mogli poznać go jako pisarza i zobaczyć, jak wyglądał opisywany przez niego Harlem.”

Poza Hoffmanem i Jacksonem w projekcie udział biorą m.in.: Susan Sarandon, która wybrała „Gościa weselnego” Carson McCullers, Nicole Kidman, która zdecydowała się na „Do latarni morskiej” Virginii Woolf, Anne Hathaway z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”, Annette Bening z „Panią Dalloway” Virginii Woolf oraz Kate Winslet z „Teresą Raquin” autorstwa Émila Zoli.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy