We Wrocławiu rusza nowa odsłona programu rezydencyjnego dla pisarzy i tłumaczy

30 stycznia 2024

Wrocławski Dom Literatury uruchamia nowy program rezydencji literackich skierowany do pisarzy i tłumaczy literatury. Nabór właśnie się rozpoczął i potrwa do 26 lutego. Wybrana osoba zostanie zaproszona na miesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.

Pobyty rezydencyjne dają okazję, by nad swoim projektem literackim popracować przez miesiąc w pełnym skupieniu i w warunkach sprzyjających twórczym działaniom. Krakowska pisarka Barbara Sadurska tak wspomina swoją rezydencję we Wrocławiu: „Pomyśleć tylko: wstajesz rano, otwierasz okno, robisz kawę i możesz pisać. Nikt ci nie przeszkadza, nikt niczego od ciebie nie chce. We Wrocławiu jesteś wśród ludzi, dla których to, co piszesz, jest najważniejsze. I nagle twoja robota ma sens! Niesamowite? Tak. Taka była rezydencja literacka we Wrocławiu, Mieście Literatury UNESCO”.

W nowym programie pobyt we Wrocławiu został zaplanowany na maj. Rezydent lub rezydentka otrzyma na czas pobytu samodzielne mieszkanie w centrum miasta oraz stypendium w wysokości 2 tysięcy złotych netto. Będzie mieć też okazję zaprezentować swoją twórczość podczas otwartego spotkania autorskiego.

„Podczas rezydencji Wrocławski Dom Literatury stał się i moim domem, a czas spędzony we Wrocławiu posłużył do lepszego zrozumienia siebie i dolnośląskości” – wspomina Zbigniew Rokita, laureat Nagrody Literackiej Nike 2021, który gościł we Wrocławiu w 2022 roku.

W naborze do programu rezydencji we Wrocławiu mogą wziąć udział pisarze i tłumacze literatury, również ci mieszkający za granicą. Program skierowany jest do osób po debiucie literackim. Do zgłoszenia należy załączyć biogram wraz z bibliografią oraz krótki opis projektu, nad którym kandydaci zamierzają pracować podczas wrocławskiej rezydencji. Swoją kandydaturę należy zgłaszać przez formularz dostępny tutaj do 26 lutego 2024 roku. Nazwisko osoby, która otrzyma zaproszenie na rezydencję, zostanie ogłoszone na początku marca.

Rezydencja Wrocławia Miasta Literatury UNESCO to nie jedyny program rezydencyjny, jaki realizuje Wrocławski Dom Literatury. Od kilku lat pisarze z Polski mogą starać się o pobyt w czeskim Broumovie. Z kolei autorzy związani z Wrocławiem lub Dolnym Śląskiem mają szansę spędzić miesiąc w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Nabory na oba wyżej wspomniane programy odbędą się w drugim kwartale 2024 roku. We Wrocławiu odbywa się też trzymiesięczna rezydencja dla laureatów Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej (którą przyznają czytelnicy w ramach Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) – w październiku 2023 zdobyła ją ukraińska pisarska Tamara Duda, którą Wrocław będzie gościł w tym roku.

Dotychczas z różnych odsłon programu rezydencyjnego Wrocławskiego Domu Literatury skorzystali m.in. Anna Adamowicz, Olga Gitkiewicz, Małgorzata Lebda, Barbara Klicka, Jaroslav Rudiš, Oksana Zabużko i Filip Zawada.

[md]
fot. Google Street View

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy