W USA odbyła się pierwsza Olimpiada Bibliotekarska

12 sierpnia 2016

olimpiada-bibliotekarska-1
Olimpiada w Rio de Janeiro to niejedyne sportowe igrzyska tego lata. W cieniu wielkiej brazylijskiej imprezy, na Uniwersytecie w Dayton (USA), odbyła się pierwsza w historii Olimpiada Bibliotekarska.

Rywalizacje, w jakich startowali bibliotekarze, wymagały przygotowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jedna z konkurencji nosiła nazwę Journal Jenga (z ang. ?Gazetowa Jenga?) i polegała na ułożeniu możliwie najwyższej wieży z oprawionych tomów gazet i czasopism, a potem odskoczeniu na bok, gdy owa wieża się zawalała.

olimpiada-bibliotekarska-2

Następnie zawodnicy zmierzyli się w takich dyscyplinach, jak prowadzenie wózka bibliotecznego slalomem, rzucanie książkami do celu czy sortowanie tomów na czas zgodnie z numeracją Biblioteki Kongresu. Z miejsca wyjaśniamy, że wszystkie publikacje wykorzystywane w rywalizacjach były przeznaczone do recyklingu.

Jak przekonują bibliotekarze, którzy wzięli udział w olimpiadzie, zawody pozwoliły im uzmysłowić sobie wartość katalogowania wiedzy, a także przetestować swoje umiejętności i wskazać obszary, w których mogą potrzebować więcej szkoleń. Najważniejsza jednak była dobra zabawa, co widać na załączonych zdjęciach.

olimpiada-bibliotekarska-3

Olimpiada Bibliotekarska ma swoje źródło w tradycji imprez organizowanych przez wiele bibliotek i kierowanych do pobliskich mieszkańców. Tym razem pomyślano o wydarzeniu przeznaczonym dla bibliotekarzy. Czy biblioteczne igrzyska rozwiną się i nabiorą w przyszłości takiego rozmachu, jak na przykład mistrzostwa w quidditcha? Czas pokaże.

Warto w tym miejscu zauważyć, że w naszym kraju mamy osobę łączącą pracę bibliotekarza ze sportem. Chodzi o Marka Siąkowskiego ? trenera personalnego i bibliotekarza z Poznania, który umieścił w sieci film demonstrujący, jak można przeprowadzić krótki trening w bibliotece. Jeśli chcielibyście w przyszłości wziąć udział w Olimpiadzie Bibliotekarskiej i zdeklasować konkurentów, warto obejrzeć poniższy materiał.

[edm]
fot. Larry Burgess
źródło: Smithsonian

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy