banner ad

Francja mistrzem Europy w quidditchu!

29 lipca 2015

1-mistrzostwa-europy-quidditch
W Sarteano, otoczonym winnicami mieście położonych wśród wzgórz włoskiej Toskanii, odbyły się w miniony weekend 1. Europejskie Rozgrywki w Quidditchu. Drużyny z 12 krajów dosiadły mioteł, by zmagać się o tytuł mistrza Europy w sporcie wymyślonym przez J.K. Rowling.

Tytuł mistrzowski zdobyła drużyna z Francji, pokonując Brytyjczyków w finałowym meczu wynikiem 90 do 50. „Nasz główny bramkarz został kontuzjowany i złamał obojczyk, jest teraz w karetce. To było przepisowe złapanie i przytrzymanie przeciwnika; obie drużyny grały agresywnie, ale w granicach reguł” – skomentował mecz Dennis Jordan, kapitan Francuzów, w rozmowie z „The Guardian”.

Wymyślony niecałe 20 lat temu i pochodzący z książek o Harrym Potterze sport w realnej wersji jest równie skomplikowany, co jego literacki odpowiednik. Na drużynę składa się siedmiu zawodników.  W grze używa się pięciu piłek i sześciu obręczy do zdobywania goli. Gracze muszą przestrzegać zasad spisanych w 170-stronicowym podręczniku. Każdy mecz rozpoczyna się okrzykiem sędziego „Na miotły!”, a kończy, gdy pochwycona zostanie, służąca za znicz, piłka do tenisa przyczepiona do spodni jednego z zawodników. Obecnie w quidditcha grają oficjalnie drużyny w ponad 20 krajach zrzeszone w międzynarodowej organizacji.

„Większość z nas gra na kijach od mioteł zapewnionych przez organizatorów. Niektórzy przyjechali ze swoimi, bo są wygodniejsze” – powiedział przed meczem Jan Mikołajczak z drużyny brytyjskiej i jeden z czterech zawodników studiujących na Oxfordzie. „Poza tym, że nie latamy, jest to gra pełnego kontaktu i dość ostra, tak jak to było w książkach” – wypunktował podobieństwo sportu do książkowej wersji. „Mimo tego na końcu gry wszyscy się obejmują” – zapewnia Giulio Cioncoloni, wolontariusz pracujący przy organizacji mistrzostw. „To wspaniała społeczność. Quidditch to sport dla wszystkich”.

Wybór miejsca na rozgrywki pierwszych w historii Mistrzostw Europy w Quidditchu nie jest przypadkowy. Choć większość mieszkańców toskańskiej miejscowości usłyszała o sporcie za sprawą samych mistrzostw, quidditch jest coraz bardziej popularny we Włoszech. Włosi mają dziewięć drużyn, z tego dwie w samym Rzymie. Mimo to ich drużyna narodowa została pokonana w rozgrywkach przez drużynę z Belgii.

Kapitan mistrzowskiej drużyny ma nadzieję, że ich zwycięstwo przyczyni się do popularyzacji sportu we Francji. „Sporo się rozwinęliśmy w zeszłym roku i w przyszłym będziemy rozwijać się dalej. Wygrana w Europie może wpłynąć na zaangażowanie ludzi” – powiedział Jordan.

Zwycięska drużyna szykuje się teraz do mistrzostw świata, które odbędą się w przyszłym roku.

Prawie cały finałowy mecz (bez początku i końca) możecie obejrzeć poniżej:

[ks]
źródło: The Guardian

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy