W Mińsku Mazowieckim odsłonięto tablicę pamiątkową dla Bohumila Hrabala

3 kwietnia 2014

tablica-dla-hrabala
W piątek 28 marca z inicjatywy Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wybitnemu czeskiemu pisarzowi, autorowi „Pociągów pod specjalnym nadzorem”.

Na tablicy obok wypełnionego po brzegi kufla piwa widnieje napis, który znakomicie wpisuje się w czeskie poczucie humoru: „W tym miejscu prawdopodobnie nigdy nie był czeski pisarz Bohumil Hrabal. W 100 rocznicę urodzin wierni czytelnicy”.

Uroczyste odsłonięcie tablicy wiąże się ściśle z tegoroczna akcją „Kierunek Czechy” organizowaną przez Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim. Akcja zakłada promocję czeskiej sztuki, kultury i literatury, która w Polsce wciąż jest mało znana. Powód, dla którego Mińsk Mazowiecki zdecydował się na taki krok jest następujący: „Miastem partnerskim Mińska Mazowieckiego jest Krnov – czeskie, przygraniczne miasto, stąd pomysł na zacieśnienie więzów z naszymi południowymi sąsiadami” ? wyjaśnia Grzegorz Wyganowski z Miejskiego Domu Kultury.

Impreza upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Hrabala odbyła się w ramach cyklu „LiteraTura dla wszystkich”. W ramach obchodów w sali teatralnej MDK-u odbyło się spotkanie z hrabalologiem prof. Wojciechem Solińskim, które poprowadził red. Robert Więckowski. Profesor opowiedział o twórczości Hrabala, jego wpływie na kulturę czeską, na literaturę światową i o analogii do Himilsbacha, który według znawców tematu jest jego polskim odpowiednikiem. Po spotkaniu wszyscy goście zeszli na taras by przy symbolicznej szklaneczce piwa dokonać odsłonięcia kamienia z pamiątkową tablicą, ulokowanego na jednym z klombów w przypałacowym parku.

fot. Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy