W Kielcach odsłonięto popiersie Jerzego Pilcha

25 grudnia 2022

Na Skwerze Szarych Szeregów w Kielcach odsłonięto popiersie Jerzego Pilcha. Autor „Pod Mocnym Aniołem” tym sposobem dołączył do m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Witolda Gombrowicza, Marka Hłaski, Zbigniewa Herberta, Franza Kafki, Tadeusza Kantora, Igora Strawińskiego, Tamary Łempickiej i innych osób kultury i sztuki upamiętnionych w tamtejszej Alei Sław.

„Supermęski, superwkurzony jak zawsze, bardzo dziękuję” – mówiła podczas odsłonięcia rzeźby Kinga Strzelecka-Pilch, żona zmarłego w 2020 roku pisarza. Uroczystość odbyła się w czwartek, 22 grudnia, w obecności przedstawicieli władz miasta, biblioteki miejskiej i kieleckiego związku literatów.

Autorką popiersia jest Aleksandra Wiater, która powiedziała, że postanowiła przedstawić pisarza w charakterystycznym dla niego stylu. „Formalnie, bo jednak jest ten garnitur, jest kołnierzyk, ale bez krawata, postawiony, okulary lekko zsunięte” – skomentowała. „Często poruszał w tekstach poważny problem, czyli głównie alkoholizm. To ciężka choroba. Przedstawienie go nie mogło więc być wesołkowate, miało mieć w sobie troszeczkę smutku, dramatyzmu” – dodała. Rzeźba ukazująca Pilcha jest pierwszą realizacją artystki w przestrzeni publicznej.

„Jestem bardzo dumna, z wielu powodów” – podkreśliła Kinga Strzelecka-Pilch. „Pierwszy jest taki, że Jerzy Pilch był i według mnie nadal jest bardzo ważnym pisarzem i kimś ważnym dla naszej kultury. Druga rzecz jest taka, że jest bardzo ironiczny i wiąże się z poczuciem humoru. Myślę, że to też pasuje do naszego miasta, bo nam potrzeba bardzo dużo dobrej energii. Trzeci to taki, że dla mnie nadal jest ulubionym pisarzem. No i uwielbiam to miejsce. Więc cieszę się, że został uwieczniony tutaj i zostanie z nami na stałe” – przyznała.

Konkurs na projekt popiersia ogłoszony został przez Związek Artystów Rzeźbiarzy – Okręg Kielce. Rozstrzygnięcie nastąpiło w październiku tego roku. Organizacja konkursu i wykonanie rzeźby kosztowały 40 tysięcy złotych. Trzy czwarte tej kwoty pochodziło z budżetu miasta. Pozostałą część sfinansowali ukochana drużyna pisarza Klub MKS Cracovia Kraków oraz firma Comarch.

„Jerzy Pilch, pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy, felietonista, z wyboru kielczanin, tym popiersiem zapisuje się w historii naszego miasta i dzisiaj w tej Alei Sław znalazł to miejsce, aby przypominało jego postać, dokonania i twórczość” – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta. Włodarz miasta przypomniał także, że Pilch od czerwca tego roku jest patronem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Kielce to miasto, w którym autor „Pod Mocnym Aniołem” mieszkał w ostatnich miesiącach życia. Tam też zmarł, a urna z jego prochami została złożona na Cmentarzu Starym.

[am]
fot. UM Kielce

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy