W dekadę zniknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Nowy raport BIG InfoMonitor: w ciągu roku zadłużenie branży wzrosło o ponad 10 procent

28 lutego 2024

Co 3 dni zamykana jest w Polsce jedna księgarnia. Najczęściej nieduża, lokalna, prowadzona przez właściciela. Oznacza to, że każdego roku rynek księgarski kurczy się o 2-3 procent. O słabej kondycji branży świadczy też rosnący zaległy dług sprzedających książki, zarejestrowany w bazach BIG InfoMonitor i BIK. Na koniec 2023 roku, po wzroście o 1,3 miliona złotych, wyniósł on 14,3 miliona złotych. O poprawę sytuacji po raz kolejny postanowili zawalczyć członkowie organizacji branżowych.

Stan czytelnictwa książek w Polsce od lat jest na niskim poziomie. Co najmniej jedną lekturę rocznie czyta mniej więcej 1/3 z nas. Po 7 lub więcej książek sięga natomiast co 10. Polak. Istotny jest fakt, że większość czytelników książki zazwyczaj kupuje lub dostaje w prezencie, a zamiłowanie do czytania najczęściej deklarują ludzie o wyższych dochodach. Dlaczego więc od 2010 roku z polskiego rynku zniknęło blisko 1000 księgarń, czyli niemal co trzecia? Według ekspertów główną przyczyną jest nierówna konkurencja, jaką stworzyły tanie księgarnie internetowe.

„W tej chwili wygląda to tak, że duże sieci i dyskonty internetowe mogą sobie pozwolić na sprzedaż książek z ogromnymi rabatami. Wydawcy idą na rękę dystrybutorom z własnym kanałem sprzedaży w postaci np. księgarni internetowej i dają im zniżki sięgające nawet 50 procent ceny z okładki. W rezultacie często zdarza się, że klient indywidualny kupuje w internecie książkę taniej niż lokalny księgarz w hurcie. Trudno w takich warunkach prowadzić biznes” – wyjaśnia Szymon Szwajger, były księgarz, absolwent Polskiej Akademii Księgarstwa.

Księgarń ubywa, a zadłużenie cały czas rośnie

Według danych Dun & Bradstreet na koniec 2023 roku w Polsce działało 2,2 tysiąca księgarń. W 95 procentach są to mikro i małe przedsiębiorstwa, często jednoosobowe działalności gospodarcze. „Małe księgarnie nie są w stanie konkurować ceną z dużymi sieciami. Są w stanie konkurować 'kultowością’, jakością obsługi, atrakcyjnością wizualną, oryginalnym pomysłem na siebie (popularna i pewnie też ratująca budżet firmy jest np. forma księgarni z kawiarnią)” – zauważa Justyna Wydra, pisarka i redaktorka prowadząca w jednym z wydawnictw. Rozszerzanie oferty poza książki nie przynosi jednak w pełni oczekiwanych skutków, bo księgarnie nadal upadają.

Na przestrzeni ostatniej dekady rynek średnio kurczy się rok do roku w tempie od 2 do 3 procet. Dodatkowo, jak pokazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, przeterminowane zadłużenie tej branży rośnie coraz szybciej. Na koniec 2023 roku było o ponad 10 procent wyższe (1,33 mln zł) niż rok wcześniej i sięgnęło 14,3 miliona złotych. Trzy lata wcześniej wynosiło niecałe 12,3 miliona złotych. Problemy z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców i banków miały 174 aktywne, zawieszone i zamknięte firmy. Jednocześnie 66 właścicieli księgarskich biznesów miało kłopoty ze spłatą blisko 8 milionów złotych kredytów zaciągniętych na prywatne potrzeby.

„Szczególnie w małych biznesach zacierają się granice między finansami firmowymi i prywatnymi, bo przedsiębiorcy na różne sposoby starają się wspomóc prowadzoną działalność gospodarczą. W konsekwencji kłopoty firmy pociągają za sobą również problemy z obsługą kredytów zaciągniętych na prywatne konto. 4 na 10 prowadzących księgarnie, które mają zaległości, nie daje również rady spłacać na czas swoich prywatnych kredytów. Ogólnie patrząc, zwykle zła sytuacja firmy przekłada się na problemy z regulowaniem prywatnych kredytów w 3 na 10 przypadków” – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Kłopoty finansowe mają jednak nie tylko księgarze, ale też autorzy książek. Według baz BIG InfoMonitor i BIK m.in. ich nieuregulowane w terminie zobowiązania w ostatnich latach przyrastają w tempie kilkunastu procent rocznie. Na koniec zeszłego roku zaległości (artystów, pisarzy i niezależnych dziennikarzy, którzy sklasyfikowali swoją działalność gospodarczą kodem PKD 90.03Z „Artystyczna i literacka działalność twórcza”) przekroczyły 10,8 miliona złotych.

Księgarze wołają o pomoc

W związku z trudną sytuacją na rynku książki w Polsce księgarze i organizacje branżowe starają się podjąć działania. Na początku lutego wystosowali list otwarty, w którym dopominają się o podjęcie rozmów w celu ratowania polskiego księgarstwa i czytelnictwa. „Naszym wspólnym celem powinno być stworzenie warunków do istnienia w każdym mieście i miasteczku co najmniej jednej księgarni. Czytelnictwo w Polsce nie wzrośnie, jeśli nie odrodzą się polskie księgarnie. Sprzedaż internetowa nigdy nie zastąpi księgarni stacjonarnej, często jedynego miejsca kultury w miasteczku” – czytamy w liście.

Księgarze proponują regulację rynku za pomocą ustawy o książce. Twierdzą, że takie rozwiązanie funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach. „Dzięki ustawie znikną takie paradumpingowe, czy wprost dumpingowe praktyki, jak sprzedaż popularnego tytułu w dniu premiery z 35-procentowym rabatem, co w tej chwili w największych sieciach jest w zasadzie normą” – podkreśla Szymon Szwajger. „Idea proponowanych zmian polega na tym, by przez jakiś, określony prawem czas od wydania – pół roku, rok, etc. – cena danego tytułu była taka sama dla kupującego, niezależnie od tego, gdzie zdecyduje się dokonać zakupu” – dodaje Justyna Wydra.

[md]
fot. Lu Dabrowski/Flickr

Tematy: , ,

Kategoria: newsy