W 40. albumie twórcy Asteriksa zakpią z rozwoju osobistego? Znamy tytuł i fabułę komiksu

27 marca 2023

Ujawniono tytuł i szczegóły na temat fabuły 40. albumu z przygodami dzielnych Galów Asteriksa i Obeliksa. Zapowiadany na październik komiks będzie pierwszym tytułem, do którego scenariusz napisał Fabrice Caro znany też pod pseudonimem Fabcaro. Rysunki stworzył znany już czytelnikom serii Didier Conrad.

Nowy album zatytułowany będzie „Biały Irys”. „Szukałem tytułu w duchu Goscinnego i Uderzo, gdzie tematem jest często przedmiot fizyczny lub osoba (kociołek, wróżbita, Wielki Rów, tarcza Arwernów, złoty sierp…). Tutaj irys jest symbolem życzliwości i rozkwitu, a przynajmniej taką mamy nadzieję…” – mówi scenarzysta Fabrice Caro.

Komiks opowie o podjętych przez Cezara zabiegach, by poprawić morale w swojej armii, a szczególnie w tych jednostkach, które rozmieszczone są wokół pewnej galijskiej wioski. Pomocna w zmotywowaniu ma być nowa metoda rozwoju nazywana Białym Irysem, która zaczyna rozprzestrzeniać się w dużych miastach. Polega ona na dostrzeganiu we wszystkim pozytywów. Cezar jest przekonany, że gdy jego żołnierze nauczą się pozytywnego myślenia, to nie będą już sparaliżowani strachem i staną się lepszymi wojownikami.

„Ale nakazy tej szkoły mają również wpływ na samych Galów, którzy staną jej na drodze… Plansza opublikowana w grudniu dała wam już przedsmak jej efektów!” – zapowiada Fabrice Caro.

O ile Asteriks i Obeliks zawsze z daleka obserwują nowe trendy, którym ulegają ich rodacy, o tyle w przypadku nowej filozofii życia wieś okaże się bardzo podzielona. Spory będą miały często miejsce pod jednym dachem. Historie o pozytywnych wibracjach grąco popiera m.in. Dobromina, podczas gdy jej mąż i wódz wioski Asparanoiks jest wręcz wrogo nastawiony do Białego Irysa.

„Chciałem, żeby album ten skupiał się raczej na wiosce i jej okolicach. Szczególnie lubię te albumy Asteriksa, w których element zewnętrzny wkracza do osady, zaburzając jej równowagę, i mogę obserwować reakcje mieszkańców włącznie z tym ich legendarnym czarnowidztwem. Poza tym miałem okazję zmierzyć się z pewnym współczesnym zjawiskiem społecznym…” – komentuje scenarzysta.

Album zatytułowany „Biały Irys” będzie miał polską premierę dzień po premierze we Francji i kupimy go w księgarniach 27 października. Za warstwę graficzną, podobnie jak w poprzednich pięciu tomach, odpowiada Didier Conrad. „Z wielką przyjemnością ponownie spotkałem się z naszymi galijskimi przyjaciółmi i rysowałem ich w niezwykłych sytuacjach, poruszonych skutkami nowego, pochodzącego z Rzymu, sposobu myślenia – Białego Irysa” – oświadczył rysownik.

W naszym kraju album ukaże się nakładem wydawnictwa Egmont Polska. Na całym świecie komiks zostanie wydrukowany w nakładzie 5 milionów egzemplarzy.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy