Zmiana na stanowisku scenarzysty serii komiksowej o Asteriksie. Za nową przygodę dzielnych Galów odpowiada Fabcaro

20 grudnia 2022

Jean-Yves Ferri nie będzie scenarzystą nowego albumu w serii komiksowej o przygodach Ateriksa. Na tym stanowisku zastąpił go Fabrice Caro, znany we Francji pod pseudonimem Fabcaro. Napisaną przez niego historię przeczytamy jesienią 2023 roku.

Kiedy Albert Uderzo przeszedł na artystyczną emeryturę, zadanie tworzenia nowych albumów z perypetiami dzielnych Galów wzięli na siebie scenarzysta Jean-Yves Ferri oraz rysownik Didier Conrad. W latach 2013-2021 duet ten stworzył pięć albumów, które ukazywały się w tempie jednego co dwa lata. Każdy cieszył się ogromnym powodzeniem, osiągając na całym świecie nakład ok. 5 milionów egzemplarzy. Astronomiczna sprzedaż nie jest najwyraźniej jedynym wyznacznikiem, którym kieruje się Jean-Yves Ferri. Scenarzysta postanowił bowiem ustąpić miejsca komuś innemu, ponieważ chce się na razie poświęcić autorskiemu projektowi. Zapowiada jednak, że „ma świetne pomysły na kolejne” tomy serii.

Spadkobiercy twórców Asteriksa, René Goscinnego i Alberta Uderzo, musieli więc znaleźć nowego współpracownika. Ich wybór padł na artystę znanego jako Fabcaro. 49-latek jest nie tylko scenarzystą komiksów, ale też rysownikiem, powieściopisarzem i muzykiem. Słynie z absurdalnego poczucia humoru. Dużym przebojem we Francji był jego komiks „Zaï zaï zaï zaï” z 2015 roku, który sprzedał się w nakładzie ponad 180 tysięcy egzemplarzy. To historia mężczyzny ściganego za to, że podczas zakupów w sklepie zapomniał swojej karty lojalnościowej. Komiks został zekranizowany w 2022 roku.

Fabcaro otrzymał propozycję dokładnie rok temu, 20 grudnia 2021 roku. Streszczenie historii miał już wymyślone w pociągu powrotnym ze spotkania i pod koniec grudnia przedstawił je właścicielom praw do serii. Jego pomysły musiały się spodobać, ponieważ to właśnie jemu powierzono opracowanie scenariusza 40. albumu o przygodach Asteriksa. „Kiedy przeczytałam streszczenie Fabrice’a, od razu wciągnąłem się w tę historię. Po pierwsze dlatego, że była zabawna i efektowna, a po drugie dlatego, że wydawała mi się niezwykle wierna kodom, które stosował mój ojciec” – powiedziała Anna Gościnny, córka współtwórcy Asteriksa, René Goscinnego.

„To najlepszy prezent, jaki ktokolwiek mógł mi dać” – powiedział Fabcaro o pracy przy komiksie. „Karmiłem się Asteriksem. Z emocjonalnego punktu widzenia to całe moje dzieciństwo. Dorastałem z nim i towarzyszy mi przez całe życie. Im więcej czyta się te albumy, tym bardziej odkrywa się rzeczy, których wcześniej się nie dostrzegało” – dodał.

Scenariusz do 40. albumu Asteriksa powstał szybko, bo w dwa miesiące. Pisząc go, Fabcaro musiał zmienić swój sposób pracy. Zazwyczaj dużo improwizuje, tworząc swoje nowe komiksy. W tym przypadku musiał jednak pracować w bardziej klasyczny sposób – opracowując historię od początku do końca, wraz ze storyboardami dla rysownika. Jak przyznaje, chciał dać jak najwięcej od siebie, ale jednocześnie miał świadomość, że Asteriks to prawdziwa instytucja na rynku, w której nie można sobie pozwolić na rewolucje. „Musiałem zachować rozsądek, jestem na usługach projektu. Miałem na ramionach Uderzo i Gościnnego” – wyjaśnił.

Co wiadomo o 40. albumie z przygodami Asteriksa? Tytuł komiksu pozostaje na razie tajemnicą, ale wiadomo, że fabuła będzie rozgrywać się we wiosce Galów, a życie mieszkańców zakłócą wydarzenia z zewnątrz. Ważną rolę w historii odegrają wódz Asparanoiks i jego żona Dobromina. Bard Kakofoniks jak zwykle zaśpiewa kilka swoich utworów, a gościnnie pojawią się gwiazdy współczesnej kultury. Zaprezentowana przez twórców plansza (patrz poniżej) dowodzi, że autorzy nawiązują też do współczesnych trendów. Premiera albumu zapowiedziana jest na 26 października 2023 roku. W Polsce tradycyjnie ukaże się on nakładem Wydawnictwa Egmont.

 

[am]
fot. © Christophe Guibbaud

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy