W 2015 roku Szwedzi wprowadzą do obiegu banknot z Astrid Lindgren

21 marca 2014

Banknot Astrid Lindgren
Autorka „Pipi Pończoszanki” i „Dzieci z Bullerbyn” znajdzie się na jednym z nowych banknotów, które zostaną wprowadzone w Szwecji w październiku 2015 roku i będą stopniowo zastępować te aktualnie znajdujące się w obiegu.

Wizerunek Astrid Lindgren pojawi się na banknocie o nominale 20 koron. Na odwrocie umieszczony zostanie rysunek przedstawiający Smalandię, niezwykle ważny dla autorki region, gdzie urodziła się i wychowywała, a także osadziła akcję serii swoich dwunastu książek o Emilu Svenssonie.

Projektantem nowych banknotów jest Göran Österlund. Szwedzki Bank Narodowy dokonał wyboru patronów podczas konkursu, który odbył się w 2012 roku. Co znamienne, dokonując selekcji spośród 600 nadesłanych propozycji, postanowiono nacisk na postacie zasłużone głównie dla szwedzkiej kultury. I tak na banknocie o nominale 50 koron znajdzie się pisarz, kompozytor i piosenkarz Evert Taube, na 100 koronach ? aktorka Greta Garbo, na banknocie 200-koronowym – reżyser Ingmar Bergman, zaś na 500-koronowym – śpiewaczka operowa Birgit Nilsson. Jedynie najwyższy nominał, 1000 koron, zarezerwowano dla polityka i byłego sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda.

fot. Riksbank

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy