banner ad

W 2014 roku Warszawa przeczyta „Niewidzialne miasta” Italo Calvino

14 lutego 2014

Warszawa czyta Niewidzialne miasta
Bohaterką drugiej edycji akcji Warszawa Czyta, która odbędzie się w dniach 14-18 maja 2014, będzie książka „Niewidzialne miasta” autorstwa jednego z najważniejszych pisarzy i eseistów włoskich XX wieku, Italo Calvino.

Książkę wybrano spośród czterech bardzo różnych pozycji (pozostałe to: „Małe lisy” Justyny Bargielskiej, „Zaduszki” Rutu Modan i „Zaczyn” Filipa Springera), które mogły dostarczyć inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą. Niebagatelną rolę w procesie wyboru odegrali czytelnicy i czytelniczki. Organizatorzy otrzymali aż 420 głosów i 196 uzasadnień.

Po zapoznaniu się z glosami i uzasadnieniami kolektyw akcji Warszawa Czyta spotkał się i przedyskutował „za i przeciw” dla każdej z propozycji. „Szukaliśmy książki, która będzie wstępem do dyskusji i otworzy nam drzwi do różnorodnych akcji. Będzie zaproszeniem dla osób w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, pozwoli im się ze sobą spotkać, wspólnie czytać i tworzyć miasto” – wyjaśniają swoje uzasadnienie organizatorzy. „Uznaliśmy, że właśnie 'Niewidzialne miasta’ są dobrym punktem wyjścia do dyskusji o sprawach ważnych dla Warszawy i do wspólnego działania. Bo pokazuje, czym może być to miasto. Albo czym bardzo nie chcielibyśmy, żeby było. Wybraliśmy tekst, który dzięki swojej fragmentaryczności pozwala na liczne interpretacje”.

„Niewidzialne miasta” Italo Calvino zabierają nas w pełną wrażeń podróż w głąb niemożliwego, wyimaginowanego cesarstwa. 55 opisów miast, 55 poetyckich impresji przeplatanych rozmowami dwóch myślicieli to jedna z tych prób badania granic literatury, które przyniosły włoskiemu pisarzowi sławę.

Teraz, wspólnie z warszawskimi czytelniczkami i czytelnikami, instytucjami kultury, organizacjami i grupami nieformalnymi, zostanie stworzony program drugiej edycji akcji. W tym roku Warszawa Czyta rozpocznie się w trakcie Tygodnia Bibliotek ? biblioteki są bowiem naturalnym sprzymierzeńcem w propagowaniu czytania i budowaniu lokalnych więzi w oparciu o lekturę.

Pierwsza edycja Warszawa Czyta odbyła się w dniach 8-12 maja 2013. W ramach akcji zorganizowano 35 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Sylwii Chutnik „Cwaniary”. Były to m.in. dyskusje z udziałem autorki, czytanie fragmentów książki przez aktorki Studia Teatralnego Koło, warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie dla młodzieży, slam poetycki, wycieczka rowerowa, trening asertywności dla kobiet, warsztaty komiksowe i teatralne. Bezpośrednio w wydarzeniach wzięło udział około 500 osób.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy