banner ad

„Zbrodniarz i dziewczyna” ? znamy pierwsze szczegóły nowej powieści Michała Witkowskiego

14 lutego 2014

Witkowski - nowa powieść
Michał „Michaśka” Witkowski zdradził nam pierwsze szczegóły na temat fabuły swojej najnowszej książki ? kryminału „Zbrodniarz i dziewczyna”. Długo oczekiwana powieść ukaże się w maju nakładem wydawnictwa Świat Książki.

Akcja nowego kryminału Witkowskiego rozgrywa się we Wrocławiu. W mieście grasuje seryjny morderca. Ślady wskazują, że sprawcą jest niewinny Michaśka. Pisarz wraz z policją prowadzą więc śledztwo, aby złapać zbrodniarza. Gra toczy się o wysoką stawkę ? morderca chce bowiem zabić Michaśkę i już od pierwszych stron szyje na tę okazję specjalny strój, w który zamierza ubrać swoją ofiarę.

Tytuł powieści nawiązuje do dwóch znanych filmów ? klasycznego kryminału „Zbrodniarz i panna” ze Zbigniewem Cybulskim w jednej z głównych ról oraz „Śmierci i dziewczyny” Romana Polańskiego. Nawiązania nie kończą się oczywiście jedynie na tytułach. Bohater książki, Michaśka, podobnie jak to miało miejsce w filmie Janusza Nastefera, jedzie w trakcie śledztwa do Międzyzdrojów, gdzie ma być wystawiony na wabia dla mordercy, a tam spotkamy oczywiście całą plejadę barwnych postaci, z którymi mieliśmy do czynienia w „Drwalu”. „Jest luj, jest Robert, cała międzyzdrojska ekipa, a nawet jest jeszcze kurwiszon Jaśka, która wróciła ze Szwajcarii” ? wylicza Witkowski w rozmowie z Booklips.pl. A czy lujowi będzie wreszcie nakupowane? Tego dowiecie się dopiero czytając „Zbrodniarza i dziewczynę”.

Z racji tego, że większość akcji ? według Witkowskiego jakieś dziewięćdziesiąt procent ? rozgrywa się we Wrocławiu przez karty książki przewiną się również Paula i inne cioty z „Lubiewa”. „Pojawiają się też prawdziwe postacie, jak dziennikarka wrocławska, która zawsze wszędzie jest, typowa wszędobylska oraz różni znani wariaci, którzy wchodzą do tramwajów” ? zdradza autor.

„Na początku był taki zamysł, aby chodzić po Wrocławiu jak po Petersburgu Dostojewskiego, ale ten Wrocław już tak mnie nie jara, bo jest strasznie codzienny dla mnie. Bardzo ciężko jest opisywać miasto, w którym codziennie kupujesz margarynę w sklepie. Za bliska koszula ciału” ? wyjaśnia. Zamiast więc oczekiwać wycieczki po Wrocławiu jak po Petersburgu Dostojewskiego, spodziewajmy się, że będziemy chodzić po stolicy Dolnego Śląska jak po mieście Michała Witkowskiego.

Wydawnictwo Świat Książki zapowiada premierę „Zbrodniarza i dziewczyny” na maj 2014 roku, przed targami książki w Warszawie.

fot. na podstawie Prague Pride

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy