Ukaże się jeszcze jeden zbiór wczesnych opowiadań Terry’ego Pratchetta!

7 lipca 2020

Choć po śmierci Terry’ego Pratchetta zniszczono dysk, na którym znajdowało się 10 jego nieukończonych projektów, to jednak fani pisarza wciąż mają na co czekać. Właśnie oficjalnie zapowiedziano na wrzesień 2020 roku światową premierę kolejnego zbioru wczesnych opowiadań autora, które w większości nie były do tej pory dostępne w książkowych wydaniach.

Książka zatytułowana będzie „The Time-travelling Caveman” (pol. „O jaskiniowcu, który podróżował w czasie”) i znajdą się w niej historie, które twórca „Świata Dysku” pisał na przełomie lat 60. i 70., gdy był młodym reporterem i publikował w „Bucks Free Press”, a potem w „Western Daily Press” opowiadania dla dzieci jako Uncle Jim. Obecnie oryginały tych gazet z utworami Pratchetta kosztują setki funtów za egzemplarz. Wiele z tych historii ukazało się już w tomach „Smoki na zamku Ukruszon”, „Odkurzacz czarownicy” i „Sztuczna broda Świętego Mikołaja”. Teraz otrzymamy kolejny zbiorek.

W książce znajdą się historie m.in. o locie rakietą parową na Marsa oraz odkryciu przez walijskiego pasterza miejsca spoczynku króla Artura. „W tych historiach jest tyle rzeczy pokazujących zalążek pomysłu, który mógłby rozwinąć się w pełnoprawną powieść Terry’ego Pratchetta, i tyle wesołości, że dzieci je pokochają. Te historie są tak wyjątkowe, bo są przeznaczone dla dzieci i dorosłych, dla dzieci, które chcą być dorosłe, oraz dorosłych, którzy wciąż tak naprawdę są dziećmi. Czyli dla tych, dla których książka Pratchetta być powinna” – napisali we wspólnym oświadczeniu Ruth Knowles i Tom Rawlinson, redaktorzy książek dla dzieci stworzonych przez pisarza.

Publikacja zapowiadana jest jako ostatni tego typu zbiór opowiadań. „Po prostu nie mogliśmy odmówić czytelnikom tych cacuszek, a także ostatniej szansy na przeczytanie historii Terry’ego po raz pierwszy. Będzie to wiele znaczyło dla fanów” – powiedział Rob Wilkins, były asystent Pratchetta i zarządca jego spuścizną.

„The Time-travelling Caveman” ukaże się w Wielkiej Brytanii 3 września. Ilustracje, podobnie jak w przypadku poprzednich zbiorków historii Pratchetta dla dzieci, wykona Mark Beech.

[am]
fot. The Health Hotel/Flickr
źródło: The Guardian

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy