banner ad

Ukazała się zagubiona powieść Jacka Kerouaca ?The Sea Is My Brother?

28 listopada 2011


Odnaleziona niedawno debiutancka powieść legendy beat generation, Jacka Kerouaca, trafiła właśnie do amerykańskich księgarń. Publikacja spotkała się z krytyką fanów i znawców twórczości pisarza.

Napisana w 1942 roku ?The Sea Is My Brother? to 158-stronicowa opowieść o dwóch bohaterach, żeglujących z Bostonu na Grenlandię na statku zaopatrzonym w ładunek wojenny. Jednym z mężczyzn jest doświadczony marynarz Wesley Martin, drugim profesor Bill Everhart, który postanowił przyłączyć się do wyprawy. Bohaterowie spędzają czas na piciu i kontemplowaniu odosobnienia, co żywo przypominało ówczesne doświadczenia młodziutkiego pisarza. 20-letni Kerouac spędził w 1942 osiem dni na SS Dorchester w czynnej służbie pośród amerykańskich żołnierzy marynarki handlowej. Ten krótki pobyt zainspirował go właśnie do napisania pierwszej powieści, która obecnie, niemal po 70 latach, została opublikowana nakładem Penguin.

?Kerouac wspominał o niej czasem w listach, ale nie zdradził nic, co dawałoby powód do uwierzenia, że chodzi o takich rozmiarów rękopis.? ? mówi redaktor książki, Dawn Ward.

Manuskrypt odnalazł przed laty szwagier pisarza. Wydanie zagubionej powieści spotkało się z krytycznymi opiniami ze strony znawców życia Kerouaca. Uważają oni, że nie powinno publikować się czegoś, co sam autor określił jako ?kupę gówna?.

Krytyk literacki Stuart Evers powiedział: ?To nie jest wielkie dzieło literackie. Książka nigdy nie zostałaby opublikowana, gdyby nie napisał jej Kerouac. Fascynujące jednak jest to, że daje nam wgląd w jego osobę jako pisarza. Kerouac po prostu zanotował pomysły, które mógłby wykorzystać lepiej w swoich późniejszych pracach. W książce nie ma prawdziwej narracji, niewiele się dzieje, ale są przebłyski jego późniejszego talentu.?

Dużo większe znaczenie powieści przypisuje Dawn Ward: ?Ta książka jest naprawdę bardzo ważna, gdyż pokazuje, jak Jack rozwinął swój warsztat pisarski.?

Pomimo, że pojawienie się ?The Sea Is My Brother? jest na pewno sporym wydarzeniem literackim, trzeba przyznać rację Paulowi Gilesowi, profesorowi literatury angielskiej na Uniwersytecie w Sydney, który ocenił, że książka sprzeda się zapewne lepiej wśród społeczności akademickiej niż odbiorców literatury popularnej.

Na dzień dzisiejszy trudno ocenić, czy powieść określona przez Kerouca jako ?kupa gówna? ukaże się kiedykolwiek w Polsce. Kiedy to nastąpi, damy wam o tym na pewno znać.

Na zdjęciu po prawej stronie Jack Kerouac podczas służby w amerykańskiej marynarce handlowej.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy